Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Maailma avastamas – minu aasta Makedoonias

Kui kellelgi on soov avastada maailma, huvi midagi õppida ja tutvuda uute inimestega, siis tasub valida vabatahtlik töö ning mõnes sellises välisriigis, mis pole Eestis nii „ära turundatud” nagu Egiptus ja Türgi. Mina tegin vabatahtlikku tööd Makedoonias ja seda 12 kuud.

Makedoonia Vabariik on merepiirita riik Kagu-Euroopas Balkani poolsaare lõunaosas, piirnedes Serbia, Bulgaaria, Kreeka, Albaania ja Kosovoga. Minu EVS (Euroopavabatahtlik teenistus) leidis aset suhteliselt väikses linnas nimega Kocani (makedoonia keeles KonaHM), mis asub Makedoonia pealinnast Skopjest (makedoonia keeles Ciconje) umbes 120 ja Bulgaaria piiri äärest umbes 80 km kaugusel. Kocani on kena linn ja on saanud ka tiitli „Puhtaim linn Makedoonias”.

Minu algus

Kõik sai alguse ajast, mil käisin noortevahetuses Türgis. Kohtasin seal palju erinevaid inimesi, kaasa arvatud oma praeguse organisatsiooni (Association of law stu-dents and young lawyers Pavel Satev Kocani) presidenti Blagoj Ristovi. Algselt leidsingi vastuvõtva organisatsiooni ja seejärel alles saatva MTÜ Persona, kelle prioriteetideks on haridus, noored ja sotsiaaltöö.

Organisatsioon MTÜ Pavel Satev Kocani edendab ja arendab vastastikust austust, koostööd ning isiklikke kontakte noorte vahel kodu- ja välismaal, aitab kaasa hariduse arengule ning õpetab lapsi, hoolitseb keskkonna eest, arendab spordivaimu noorte hulgas jne.

Minu kahjuks pole Makedoonia Euroopa Liidu liikmesriik ning kui eurooplane tahab siin elada ja töötada üle 90 päeva, on viisat vaja. Siinne viisaprotsess pole just väga lihtne, ka mitte kiire. Minul võttis see aega kolm kuud, et suursaatkonnast (konsulaarosakond Stockholmis – Embassy of the Republic of Macedonia) vastav dokument saada. Hiljem juba Makedoonias elades, läks selleks, et kohalikku elamisloakaarti saada, umbes kuu. Kokkuvõtvalt võibki öelda, et ametialane asjaajamine Makedoo-niaga ja Makedoonias on aeganõudev.

Pikemaajalised tegevused

Põhiliselt tegelesin lastega. Neli korda nädalas käisin lasteaias inglise keelt õpetamas ja kaks korda nädalas nende sporditundides. Samuti külastasin kaks korda nädalas lähedal asuvas külas ühte kooli, kus õpetasin taas inglise keelt. Kocani linnas Ni-kola Karevi koolis õpetasin 12-15aastastele tüdrukutele kaks korda nädalas käsipalli. Kolm korda nädalas käisin kohalikus raamatukogus, aitasin uusi raamatuid sorteerida, korrastada ja süstematiseerida. Kohalikele 20-25aastastele noortele õpetasin meie kontoris (Pavel Satev Kocani) inglise keelt.

Viimaseks pikaajaliseks ettevõtmiseks oli pensionäride ja invaliidide klubi Mobilnost külastamine. Seal õmblesin riidest poekotte ja tegin mänguasju. Alates jaanuarist aitasin ühel noorel organisatsioonil vabatahtlikega töötada – leida neile tegevust ja elada sisse linna ellu.

Teiste vabatahtlike projektid

Osalesin ka teiste vabatahtlike projektides. Näiteks esimesel nädalal käisime järveäärset randa prügist koristamas. Võtsin osa tantsuprojektist, kus valmistasime ette ühe kava ja esitasime seda Kocani kesklinnas. Käisin ka vene keele tundides.

Juulis toimus UNICEFi korraldatud tervisliku toidu päev, kus aitasime paika panna menüü, toidud, katta lauad ja hiljem need koristada. Mobilnostis tegime maketi, kus näitasime roheliste ja punaste tuledega, kuhu saab ratastooliga ligi ja kuhu mitte ning missugused oleksid võimalused parandada ratastooliinimeste olukorda.

Elust üldiselt

Esialgu elasin poolteist kuud korteris koos Išehhi, Türgi, Moldova, Eesti ja Leedu tüdrukutega. Hiljem kolisin majja, kus elasin Išehhi ja Eesti tüdrukutega ning mitme Türgi vabatahtlikuga. Maja on suur, sellel on kolm korrust ja minul oma tuba, kusjuures mõned teised vabatahtlikud jagasid tuba omavahel. Minu arvates olid mul väga head elamistingimused.

Projektist ja Makedooniast

Minu vabatahtlik teenistus algas augustis 2013 ja lõpeb nüüd juulis. Oma projektiga olen rahul – mulle on tegevust jagunud. Olen õppinud ka makedoonia keelt -saan enam-vähem hakkama, muidugi, aru saan rohkem, kui rääkida oskan. Kuna elasin pidevalt mitme vabatahtlikuga koos, kes enamasti on olnud türklased, süs olen ka türgi kultuuri ja tavade kohta päris palju õppinud. Selle 12 kuuga olen saanud reisida nii Makedoonias kui ka veidike väljaspool, avastada Balkanit (kokku ju 12 riiki) ja paremini tundma õppida iseennast.

Vabatahtlik töö

Euroopa vabatahtlik teenistus (EVS) on noore võimalus kogeda vabatahtlikuna töötamist mõnes Euroopa riigis just temale huvipakkuval alal ning tutvuda selle riigi keele, inimeste ja kultuuriga.

Organisatsioonidele pakub EVS võimalust kas saata Eesti noori või kaasata enda igapäevatöösse välisriigist tulevaid vabatahtlikke, toetades seejuures noorte igakülgset arengut, tuues samas oma organisatsiooni uusi ideid, energiat ja töömeetodeid.

EVS toimib Euroopa Komisjoni programmi „Euroopa noored” rahastamisel, andes võimaluse 18-30aastastele noortele väljendada oma pühendumust vabatahtlikule tööle välisriigis. Teenistused on jagatud lühi- või pikaajalisteks ning kestavad minimaalselt kaks ja maksimaalselt 12 kuud.

Autor: Getrud Kõima, vabatahtlik (Kocanis juulis 2014)
Allikas: Koit ja Võrumaa teataja