Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Laager toob kokku tervislikest eluviisidest huvitatud noored

Tõrva lähedal Marja talu puhkekompleksis lõpeb täna rahvusvaheline laager, mis tutvustas noortele tervislikke eluviise sportmängude ja koostöö kaudu.

Paljurahvuselises seltskonnas on koos noored Eestist, Leedust, Bulgaariast, Makedooniast ja Portugalist – kokku 33 poissi-tüdrukut.

Laager algas juba 30. mail, mil laagrilised said esimest korda kokku ühise söögilaua taga ning maitsesid eestlastele traditsioonilisi toite. Eesti grupijuhtide sõnul on menüüs seni olnud mitut sorti suppe ja salateid ning rõhk on ikka ennekõike tervislikkusel. Pakutud toitudest on seni kõige rohkem kõneainet pakkunud eestlastele traditsiooniline kartul ja must leib, mida bulgaarlased lubasid koju sõites kindlasti vähemalt kolm pätsi kaasa osta. Samuti meeldisid kõigile väga toorsalatid.

Päev lõppes maratoniga

Teisele päevale plaanitud jalgsimatk Tõrva nurjus kehva ilma tõttu, kuid see retk võeti ette järgmisel päeval. Kahe tunni jooksul suhtlesid noored kohalike inimestega ning tutvusid lähemalt linnaga. Muu hulgas külastasid nad kohalikku noortekeskust ning õppisid palju uut linna ajaloo kohta. Õhtul esitlesid nad kaaslastele tehtud pilte ning eestlased tutvustasid lähemalt Portugali kultuuri ja toitu. Päev lõppes kolme tunni pikkuse zumbamaratoniga.

Eelmise nädala teisipäeval pakkus noortele kõige rohkem lusti naisekandmine ning eestlased tutvustasid lähemalt, kuidas nemad seda teevad. Eesti grupijuhi Heleri Allesi sõnul oli lausa risk, et naisekandmine muutub ohtlikuks, sest noored võtsid võistlust väga tõsiselt. Lisaks mängiti frisbit ehk võistkondlikku taldrikulennutamist, ja võrkpalli, kusjuures traditsioonilise palli asemel olid seekord mängus hoopis veepommid.

Hiljem tutvustasid portugallased Leedu kultuuri ja toitu. Õhtul õpisid laagrilised Leedu rahvatantse ning teoks sai väike viktoriin, milles eestlased end väga hästi tundsid.

Balkani ja Baltikumi maavõistlus rahvastepallis

Üks laagripäevadest algas Portugali mängudega. Selleks moodustati kaks meeskonda, kusjuures ootamatult kujunes olukord, et tekkisid Baltikumi ja Balkani võistkonnad. Mäng ise meenutas väga eestlastele tuttavat rahvastepalli, kuid ükski mängija palliga pihta saades väljakult ei lahkunud, vaid läks vastasmeeskonda üle. Lõpuks võttis võidu Baltikumi meeskond, kelle edule aitas küllap kaasa ka vali tuul mänguväljakul.

Nädala teises pooles tutvusid noored Makedoonia ja Bulgaaria sportmängudega, plaanis oli mängida näiteks võrkpalli kinni seotud silmadega või korvpalli ilma üksteisega rääkimata.

Pühapäeval käis kogu seltskond kanuumatkal Mustjõel ning grillis ja telkis Eestimaa kaunis looduses.

Uus nädal algas Alaveski loomapargi külastusega, kus sai näha väikeseid karupoegi. Järgnes matk Karula rahvuspargis. Teisipäeval võis aga paljurahvuselist noortegruppi kohata Valgas Pedeli jõe ääres, kus nad tutvustasid kohalikele uusi sportmänge, mille nad üheskoos varem välja mõtlesid.

Ees ootamas veel kohtumisi

Täna teevad osalejad kokkuvõtteid, loovad plaane uuteks projektideks ning kõik saavad endale noortepassi sertifikaadi. Välismaalased alustavad koduteed, Eesti noored aga kohtuvad teise Eesti grupiga, et jagada häid kogemusi ja nippe ka neile, kes võtavad osa noortevahetuse viimasest osast.

Noortelaager Marja talus on teine osa projektist «Health is Wealth» (tõlkes «Tervis on varandus»), mis on Erasmus+ programmi käigus rahastatud kolmeosaline projekt. Selles osaleb 90 noort üheksast riigist: Eestist, Leedust, Portugalist, Slovakkiast, Kreekast, Bulgaariast, Itaaliast, Rumeeniast ja Makedooniast.

Tegevused viiakse läbi väikestes gruppides, kasutades sportmängude ja rühmatööde vorme, et noored omavahel võimalikult palju suhtleksid. Põhiline suhtluskeel on inglise keel, kuid tegemiste käigus õpetavad laagrilised üksteisele ka muid keeli, ehitades sellega kultuuridevahelisi sildu.

NOORTEVAHETUS

«Health is Wealth» on Erasmus+ programmi käigus rahastatud kolmeosaline projekt, mida toetab Seiklejate Vennaskond.

1. osa: juhendajatele mõeldud seminar Vidrike külas Otepää lähistel 2.–29. märtsini.

2. osa: noortelaager Marja talus Kirikukülas 30. maist kuni 11. juunini, osalevad noored Eestist, Leedust, Bulgaariast, Makedooniast ja Portugalist Madeira saarelt vanuses 13–18 eluaastat.

3. osa: noortelaager Marja talus Kirikukülas 11.–23. juunini, osalevad noored Eestist, Slovakkiast, Itaaliast, Kreekast ja Rumeeniast vanuses 16–21 eluaastat.

Allikas: Seiklejate Vennaskond. Avaldati ajalehes Valgamaalane.