Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Leisi ja Sinimäe koolinoored arendavad koos keeleõpet

Möödunud nädalal viibisid Leisi keskkoolis Sinimäe põhikooli noored. Kahe kooli vahel on käimas projekt “Koduloo uurimine ja keeleõpe noorte kohtumise ühistegevuste kaudu“.

“Meie noorte kohtumise teemaks oli koduloo uurimine ja keeleõpe ning selle põhjal lühifilmi koostamine,“ ütles Sinimäe põhikooli reaalainete õpetaja, projektijuht Liisi Sarap. Projekt sai alguse just õpetaja soovist pakkuda oma keelekümblusõpilastele võimalust suhelda eesti keeles. Kuna paljud Sinimäe põhikooli õpilased elavad Sillamäel ja Narvas, kuulevad nad eesti keelt väga vähe. “Kui ma kuulsin noorte kohtumise programmist, kaasasin oma koolist ka ajalooõpetaja ja tema kaudu võtsime ühendust Riinaga Leisi keskkoolist ning kutsusime teda projektis osalema,“ kirjeldas Sarap projekti algust.

Valmib kodulooline film

Kuna Leisi kooli noored hakkavad alles vene keelt õppima, siis oli see õpetaja sõnul väga hea võimalus mõlema kooli noortele. Ühed saavad harjutada eesti, teised vene keelt. Projekti eesmärk on, et erineva emakeelega noored mõistavad, et neil on sarnaseid huve ja nad aktsepteerivad üksteist. Noored oskavad rääkida nii eesti kui vene keeles ja on motiveeritud seda tegema.

Konkreetse noorte kohtumise tulemusena valmib Leisi valda ja Sinimägesid tutvustav kodulooline film. Film valmib kahe kohtumise käigus noorte endi poolt. Filmi koostamise käigus õpivad noored nii enda kui partnerkooli koduloo kohta, filmimist, monteerimist ja koostööd. “Tore oli näha vene emakeelega noori aktiivsemalt eesti keelt kasutamas ja kuulda ka eesti noori katsetamas oma esimesi spasibosid,“ rääkis Liisi Sarap.

Mõlemast koolist osales kaheksa noort vanuses 11-14. Tutvuti Leisi valla vaatamisväärsustega – Angla tuuliku, Karja kirikuga, käidi Triigi sadamas. Jõuti ka Kuressaarde laulupeole, mis oli külaliste jaoks esimene taoline üritus.

Noored osalesid ühiselt laulu ja pillimängu ning rahvatantsu tunnis. Õpiti tantsima kaera-jaani ja mängima kannelt. Õhtuti mängisid noored ühiselt jalgpalli ja uka-ukat ning muid mänge.

Positiivsed muljed

Sinimäe koolinoortele meeldis Saaremaal väga. Juba sadamasse jõudes tunti huvi, millal Leisi noored neile külla lähevad. Osa õpilasi tuli järgmisel päeval klassi ja ütles, et tahavad tagasi Saaremaale. Sinimäe koolinoored tõid välja, et Saaremaal oli nii rahulik ja inimesed sõbralikud. Nad on ka elevil oma kodukoha tutvustamisest.

Projekt jätkub praegu noorte omavahelise suhtlemisega filmi monteerimise teemadel ja järgmise kohtumisega Ida-Virumaal Sinimägedes septembri keskel. Siis tutvustavad Sinimäe noored Leisi noortele sealseid vaatamisväärsusi ja koos lõpetatakse ka filmi monteerimine. “Kui noorte emotsioonid on jätkuvalt väga positiivsed, siis loodame projektiga jätkata juba talvel ja tulla taas Leisi noortele külla,“ kinnitas Liisi Sarap.

Artikli autor: Ivika Laanet. Lugu on ilmunud ajalehes “Meie Maa”.