Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noored õppisid, kuidas stressist vabaneda

Noortekohtumine “Noored Stressist Vabaks” – kolme linna õpilased jagavad viise stressi vähendamiseks!

2019. aasta sügisvaheajal korraldasid õpilased Tallinnast, Tartust ja Narvast projekti “Noored Stressist Vabaks”. See teema on praegu väga asjakohane – enamik õpilasi tunneb regulaarset stressi, mis on põhjendatud raskustest koolis, suhtlemises, perekonnas jne. Kohtumistel analüüsisime erinevaid stressiallikaid, õppisime tundma selle tagajärgi, leidsime võimalusi selle ennetamiseks ja vähendamiseks ning soovime nüüd jagada meie kohtumise lõpus tehtud järeldusi.

  1. Elus on tasakaal väga oluline – planeerige oma aega nii, et sellest piisaks õppimiseks, vaba aja veetmiseks ja isiklikuks eluks. Sellisel juhul ei teki stressi põhjustavat ülekoormust.
  2. Üks peamine stressiallikas on inimestega suhtlemisest tulenevad probleemid ja igasugu konfliktid, tulgu need koolist, töölt või isiklikust elust. Stressi vähendamiseks õppige inimestega ühist keelt leidma – head suhted teistega on tervisliku elu garantii.
  3. Ärge otsige stressi lohutuseks abi halbadest harjumustest. See ainult raskendab olukorda, kuna põhjustab veelgi suuremat stressi.
  4. Füüsiline ja vaimne tervis on tihedalt seotud. Kui inimene hoolitseb oma keha eest (tegeleb spordiga, toitub korralikult, magab piisavalt), on tema elus tavaliselt vähem stressi.
  5. See toimib ka vastupidi – vaimne tervis võib mõjutada füüsilist seisundit, vaimse tervise probleemid põhjustavad inimese elus palju haigusi. Stressi kogunemine teeb meie immuunsüsteemi palju nõrgemaks, oleme sagedamini haiged ja tunneme end halvemini.
  6. Stress pole alati ainult kahjulik, vaid ka kasulik. Mõnikord peame arenemiseks väljuma oma mugavustsoonist, tunnetades stressi. Küll aga peab arvestama, et see stress ei tohi olla liiga suur.
  7. Kui kogete palju stressi, peaksite seda oma lähedastega jagama. Vaimne seisund, nagu ka füüsiline, nõuab tähelepanu ja hoolitsemist. Keerulises olukorras ei tohiks karta pöörduda spetsialisti poole; ka lastele on olemas usaldusnumber – 116 111.
  8. Stress põhineb sageli meie hirmudel. Stressi vähendamiseks ja mõistmiseks peate uurima põhjalikumalt, mida te kardate ja miks. Samuti tasub teha varuplaan juhuks, kui midagi valesti läheb – see vähendab stressi.
  9. Stressi vähendamiseks on nii palju erinevaid viise (kunstiteraapia, heliteraapia, massaaž jne), üks universaalsemaid on meditatsioon, hingamispraktikad ja jooga. See stressi vähendamise meetod võib aidata paljusid, sõltumata vanusest, soost, tervislikust seisundist ja muudest teguritest.
  10. Looduses olemine ja kokkupuude loomadega aitab stressi vähendada. See meetod on tasuta ja kõigile kättesaadav!

Noored osalejad jagasid meiega oma arvamust iga päeva. Milline nägi välja esimene päev?

“Tallinnasse jõudes ootasid meid juba narvakad ja tallinlased. Rongijaamast kõndisime koos hostelisse. Õhtu poole läksime kõik koos sööma, söök meeldis kõigile. Pärast tulime hostelisse tagasi ning mängisime tutvumismänge. Panime ka paika reeglid ja ootused. Happy day” – Saskia, Tartu grupi osaleja.

“Projekti esimesel päeval pärast seda, kui majutus ja õhtusöök olid läbi, mängisime tutvumismänge. Minule jäi väga meelde see, et noored olid üsna aktiivsed ja vaatamata keelebarjäärile osalesid kõiges ning proovisid omavahel suhelda. Nimed jäid üsna ruttu meelde ning päeva lõpu poole asusime reeglite koostamise juurde – nende hulgas olid erinevad kohustused ja kokkulepped, mida meie arvates oleks vaja järgida. Väga loodan, et projekti jooksul saame lähemalt teineteisega tutvuda ja saada rohkem teada sellest, kuidas on võimalik stressist lahti saada” – Maksim, Tallinna grupi osaleja.

Teise päeva hommikut alustasime hommikusöögiga. Peale hommikusööki mängisime alustuseks meeskonnamänge, kus oli meid gruppideks jagatud. Järgnevalt toimus meil ajurünnak teemal “Stressiallikad”, kus pidime tegema nimekirja erinevatest asjadest, mis meile stressi tekitavad. Peale meeskondlikke mänge hostelis läksime lõunasööki sööma. Seejärel toimus meil linnas orienteerumine ja küsitlus, kus saime palju suhelda ja oma oskusi inglise, vene ja eesti keeles proovile panna. Hostelisse tagasi tulles toimus meil diskussioon teemal “Mis ja miks on stress?”, mille käigus õppisime põhjalikumalt tundma stressi liike ja inimese instinktiivset käitumist. Õhtuste tegevuste lõppedes toimus meil õhtusöök, ning peale seda saime kõik lõbusalt vaba aega veeta” – Ade, Tartu grupi osaleja.

“Projekti teise päeva hommik algas hommikusöögiga ning pärast seda me tegelesime meeskonnamängudega ning veetsime lõbusalt oma aega. Need mängud tegid meid lähemaks ja arendasid meeskonnavaimu. Peale seda me läksime lõunasöögile, kus meid ootas väga maitsev pasta. Seejärel toimus sotsiaalne küsitlus stressi teema kohta, mille jooksul meie küsisime inimeste käest, mis on nende stressiallikad ning kuidas nad sellega hakkama saavad. Seejärel tulime hostelisse, kus jätkasime diskussiooniga “Mis ja miks on stress?”, see oli väga arendav. Sellele järgnesid õhtusöök ja vaba aeg. Nii lõppes meie sisurohke päev” – Angelina, Narva grupi osaleja.

Noortekohtumise “Noored Stressist Vabaks” kolmas päev oli väga sündmuste- ja kogemusterohke. Hommikul sõitsime Viikingite külla, kus toimusid usaldusmängud ning noored said kogeda vaikimise praktikat ja hiljem tegelesid foorumteatriga. Enne tagasisõitu käisime Siniallikate ja sügismetsa ilu nautimas. Õhtul meid ootas kohtumine väga toreda külalisega – meie juurde tuli muusik, jutuvestja ja antropoloog. Oli väga põnev sukelduda erinevaid emotsioone ja sügavaid mõtteid esile kutsuvate lugude ja helide maailma, täname nii atmosfäärse ja ägeda kogemuse eest!

“Projekti kolmas päev andist rohkesti mõttetoitu ning avas palju uut. Näiteks andis sõit Viikingite külla võimaluse viibida looduses, kuulda ja näha midagi peale linnamüra ja askeldusi. Usaldusmängud ja 30 minutit iseendaga – need olid väikesed väljakutsed, mida ületades me kõik arendasime enesetunnetuse kogemust. Samuti kohtasime seal üliarmsaid küülikuid! Päeva lõpus oli kõige põnevam ja lõõgastavam osa – heli- ja jututeraapia, Meile räägiti õpetuslikke lugusid ning lõpetuseks saime lamada ja erinevate imeluste pillide võluhelide saatel sukelduda enda sisse” – Katja, Tallinna grupi osaleja.

Projekti viimane päev möödus väga aktiivselt – meil toimus põnev diskussioon Vaimse Tervise Keskuse esindajaga, sellele järgnes juhendatud mediteerimise hetk. Järgmisena jõudis meie juurde Loomadega koos esindaja koos 4 väga armsa antistress-kanaga, kellega toimusid üliägedad eksperimentaalsed etendused toredate sulelistega. Lisaks toimus hirmudest lahtisaamine klotside abil ning vaimse tervise karbi valmistamine meie toreda osaleja juhendamisel. Seejärel oli pizza-pidu ja muusikaõhtu.

“Hommikul läksime hostelist noortekeskusesse. Esimene külaline, kes meid külastas tuli Vaimse Tervise Keskusest. Diskussioon oli väga hariv ja huvitav. Sain väga palju uusi teadmisi. Lõunat käisime söömas hubases restoranis ja sealne toit oli imehea. Peale lõunasööki suundusime tagasi noortekeskusesse, kus toimus mediteerimine, mis oli lõõgastav ja kindlasti tahan selle kohta rohkem uurida ja sellega tegeleda. Järgmiseks toimus üllatusteraapia – meile toodi kanad, kes olid väga armsad ning toredad. Me pidime vastavalt teemale tegema väikse lavastuse. Järgmiseks esitasime kõik koos grupiga eelmisel päeval mõeldud foorumteatrit. Ma leian, et see oli väga hariv sellepärast, et me arutasime läbi mida oleks võinud teha teisiti, et teatud olukordades konflikti ei tekiks. Me tegime ka kõik omale enda vaimse tervise karbi, kuhu said kõik teistele hiljem panna väikseid kirjakesi. Minu arvates väga armas mõte. Lõpuks toimus meil veel pidu. Tantsisime, sõime pitsat, suhtlesime omavahel ja nii edasi. Kõik see oli väga armas ja südamlik. Võiks öelda, et see oli nädala üks lemmikumaid ja lõbusamaid hetki, samal ajal ka üks kurvemaid, kuna see oli meie viimane õhtu kõik koos” – Andrea, Tartu grupi osaleja.

“Neljanda päeva hommik algas, nagu see on juba harjumuseks kujunenud, hommikusöögist, pärast mida sõitsime Lasnamäe Noortekeskusesse, kus meil oli väga huvitav ja kohati õpetuslik diskussioon Vaimse Tervise Keskuse esindajaga. Hiljem meid ootas sama tore kohtumine antistress-kanadega ja nende saatjaga, kus saime ühise arutelu käigus teada selle inimese töö ja looma- ning linnuteraapia kohta, lisaks ka sellest, mis kanadele stressi tekitab ja kuidas nemad seda ületavad. Pärast lühikest sissejuhatust teema sisse meie jagasime end grupideks ning iga grupp pidi tegema väikese stressiga seotud etenduse, kuhu pidi olema kaasatud antistress-kana. Lisaks meil oli refleksioon, pizza-party, väike esinemine muusikainstrumentidega 2 projekti osaleja poolt, klotsidest loomine oma hirmude ning nende lõhkumine, mis aitas meil hirmudest ja stressist lahti lasta. Programmi viimane osa oli vaimse tervise karbi loomine, milles projekti osalejad said teineteisega isiklikku arvamust ja headust jagada, samuti soovida midagi meeldivat. Kui karp oli valmis ja head soovid sinna sisse pandud, siis saabus aeg tagasi hostelli suundumiseks. Sinna jõudes tundsime kurbust, sest projekt on jõudmas selle lõpu poole ja suurt rõõmu nende emotsioonide üle, mida meie kogesime selle projekti jooksul.” – Marjan, Narva grupi esindaja.

Mida osalejad projekti kohta ütlevad?

“Minu jaoks see projekt oli üks meeldejäävamatest ja erilisematest! Vaatamata sellele, et projekti raames toimus vaid üks kohtumine, saime teiste noortega headeks sõpradeks, suheldes ei olnud vahet, mis keeles inimene räägib või mis linnast tema tuli. Meie noortekohtumise jooksul oli mul võimalik koos teiste noortega viia läbi erinevaid tegevusi programmist, nagu näiteks meeskonnamängud, hirmud ja ootused, ajurünnakud, foorumteater jm. Tänu sellele õppisin, kui suurt tähtsust omab ettevalmistus, kuidas saab tähelepanu juhtida ja sain väärtusetu projekti programmi läbiviimise kogemust. Samuti oli meil mitu põnevat külalist ja muud tegevust. See projekt muutus eriliseks tänu atmosfäärile ja selles osalenud inimestele” – Nastja, Narva grupi osaleja.

“See projekt andis mulle võimaluse kohtuda erinevate inimestega, saada uusi sõpru. Minu arust grupitööd sujusid megahästi, diskussioonid olid hullult põnevad ja mis siis, et kõht vahepeal tühjaks läks – selle probleemi saime ka lahendatud. Ma õppisin stressi ohjeldama ja tänu projektile tunnen, et ma stressan vähem. Heliteraapia on üks huvitav asi, see aitab vägagi lõõgastuda. Projekt oli hästi üles ehitatud – asukoht, kus ööbisime mulle isiklikult meeldis ja toit oli ka hea” – Saskia, Tartu grupi osaleja.