Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Keskonnateemaline Noortekohtumine “Tubli meeskond – puhas keskkond!” Taevaskojas

Selle aasta maikuus toimus Taevaskoja puhkekeskuses Põlvamaal noortekohtumine, mida korraldasid Noorte Ettevõtlikkuse Arendamise ühing (NEA MTÜ) ja Huvikool Optimum Semper. Projektist võttis osa 12 eesti ja 12 vene emakeelega noort vanuses 14-16 aastat. Läbivateks teemadeks olid keskkond, taaskasutus ja meeskonnatöö.

Teema sai valitud noorte endi poolt, kes võtsid osa projekti kirjutamisest ja aitasid suuresti ka seda korraldada. Keskkonnasäästlikkus ning meeskonnatöövõime on ja jäävad väga aktuaalseteks teemadeks ning sellest tulenevalt sai otsustatud kirjutada ka teemakohane projekt.

IMG_0683Kõigest neljaks päevaks Taevaskoja puhkekeskusesse kokku saanud noored ei osanud õieti arvatagi, mis programm neid ees ootab. Kuna kõik osalejad olid pärit linnadest, hakkas neile kohe silma kaunis loodus ümbruskonnas. Järgnevatele päevadele planeeritud tegevused ei andnud võimalust igavust tunda. Koos mindi talgutele, et teha puhtamaks kohalikud tänavad ning metsaümbrus. Lisaks toimusid informatiivsed töötoad ning praktiseeriti erinevaid taaskasutusvõimalusi asjadest, mis muidu oleksid prügikasti läinud. Loomulikult ei puudunud ka igaõhtused üritused, näiteks moeshow või playback. Kuna iga tegevuse eel toimus meeskondade vahetamine ja uute moodustamine, sai koostööd proovitud pea iga osalejaga.
IMG_3539Noored ületasid edukalt kõik barjäärid, mis neil ees seisid. Omavaheliseks suhtluseks kasutati valdavalt inglise keelt ning juba teise päeva lõpuks oli näha, et seltskond on muutunud palju avatumaks ning kokkuhoidvamaks, mis aitas projektil sujuvalt kulgeda. Projekti käigus omandati palju huvitavaid teadmisi ning fakte, mis aitavad edaspidi paremini mõista näiteks prügi töötlemise etappe või inimtegevusest tulenevaid keskkonnaprobleeme ning seda, kuidas neid ennetada.

 

IMG_0863Projekti võib meie arvates nimetada edukaks. Viimasel päeval avaldasid nii mitmedki noored arvamust, et enne projekti oli nende mulje eestlasest/venelasest kui rahvusest sootuks teistsugune kui pärast seda. Leidusid noored, kes ütlesid, et suutsid selle lühikese aja jooksul jätta meelde ka mõned võõrkeelsed sõnad ning tutvuda paremini teise kultuuriga. Kuna tegevuste lõpus toimus lühike tagasisidestamine, jäid paljudele meelde ka huvitavad faktid ja teadmised näiteks taaskasutusest või keskkonnasäästlikkusest. Meeskondlikes tegevustes ei jäänud keegi kõrvale ning meeskondade pideva vahetamisega proovisime luua ühtsustunnet ning tagada selle, et kõik saaksid kõikidega koostööd proovida. Lisaks tuleb märkida, et noored said omavahel hästi läbi ning nende ootused projektist said ületatud, mida tõestavad viimase õhtu tagasisideringi küsitlus ning rahulolugraafiku tulemused.

IMG_0737

Noored ise kommenteerivad projekti järgmiselt:

Georgi: “Väga meeldis antud projekt. Ausalt öeldes ei tahtnud alguses osaleda mitte üheski projektis, sest pidasin seda aja raiskamiseks, kuid pärast esimest päeva projektis muutsin oma meelt. Inimeste ettevalmistatus, kes projekti korraldasid, on rabav. Programm oli läbi mõeldud pisemate detailideni ja iga päev toimusid väga erinevad tegevused. Oli meeldiv, et teemaks võeti keskkonnahoid ning omavaheline suhtlus ja keelepraktika. Võimatu on kirjeldada 5-6 lausega oma arvamust projektist ning samuti on võimatu kirjeldada, kui tänulik ma korraldajatele olen. Projekti käigus tutvusin paljude huvitavate inimestega, kellega hoian siiani ühendust: suhtleme, käime väljas ning kinos. Ning jah: ma hakkasin hoolitsema ümbritseva looduse eest. Aitäh uute sõprade ja teadmiste eest.”

Kristel:Kuna see projekt oli esimene, milles ma isegi osalenud olin, rääkimata korraldamisest, siis oli uusi kogemusi palju. Muidugi pidi ära harjuma sellega, et ei saanud kogu aeg teistega lõbutseda, kuna oli vaja mõelda uusi tegevusi ning järgnevaid plaane teha. Osalejate küsimustele projekti kava kohta pidi vastuseid teadma ning kunagi puhkehetke ei tekkinud. Siiski oli projekti lõpuks megahea tunne, kuna kõik oli õnnestunud ning suuremaid probleeme polnud tekkinud. See oli esimene kord, kus ma pidin niivõrd vastutama ning just see tunne on kõige rohkem meelde jäänud.”

Käes on augustikuu ning noored hoiavad siiani kontakti, veedavad koos aega, käivad kinodes, kohvikutes ja tuletavad meelde, kuidas alles paar kuud tagasi saadi kokku pooljuhuslikult Noortekohtumise raames Taevaskojas.