Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Öko-noored ehitavad Hara külas jääkmaterjalidest elumaja

Paidest pärit Maarja Õunaste lubas kaks aastat tagasi Järva Teataja loos „Ökomaja teeb õnnelikuks ka looduse“, et hiljemalt 2014 sügisel korraldavad koos elukaaslase Jim Seifiga sarikapeo. Siis rääkis ta, et kindlasti tuleb nende ökomaja Eestisse, otsivad sobivat maad.

Möödunud sügisel ostsid nad Kuusalu vallas Hara külas Metsa kinnistu. Elama asusid seal märtsis. Ehkki krundil on Kärga talu väike vana puumaja, ööbivad järelhaagises. Majas ei ole elektrit, külaelanike sõnul olevat traadid ära varastatud.

Uut elektriliini kinnistule ei plaanita. Euroopa Liidu programm Euroopa Noored rahastab nende projekti, mis eksperimenteerib tootmisjääkide ärakasutamise võimalustega Eestis. Selle käigus ehitatakse ise põhukasvuhoonet. Eelmise noorteprojektiga, mida samuti rahastas programm Euroopa Noored, alustasid nad katsetamist taastuvenergiaga. Sellest projektist on välja kasvanud uusi projekte ja kindlus luua oma koju päikesepaneelid. Mõeldud on ka tuuliku variandile.

SA Archimedese projektiga valmiva põhukasvuhoone päikesepoolne külg on tootmises väljapraagitud pakett-akendest, põhjapoolne ehitatud põhust ja savist. Põrandaküte hakkab töötama rakettahjuga. Teeme Ära talgupäeval laoti kasvuhoonele põhuseina.

Maarja Õunaste ütleb, et talgud toimuvad nende juures peaaegu igal nädalavahetusel, nii kohalikud elanikud kui ka kaugem kogukond on teretulnud appi ehitama ja projekti raames korraldatavatest töötubadest osa saama. Tulekul on päikesepaneelide ehitamise ja hoolduse, väiketuuliku ehitamise, permakultuuri, põhuehituse ja palju muid koolitusi.

Kas seal elavad hipid?

Kohalike elanike seas on hakanud liikuma jutt, et Kärga tallu on saabunud hipid. Maarja Õunaste ja Jim Self naeravad, et nemad ennast ega oma mõttekaaslasi hipideks ei pea.

Tegu on valdavalt noorte inimestega, kes hindavad loodussäästlikkust, tahavad ringi rännata, õppida ökohoonete ehitust ning tulevikus ka ise endale sellise kodu rajada.

Eelmisel nädalavahetusel elas ja töötas nende juures kokku kümmekond noort – Kanadast, Iirimaalt, Tšehhist, Eestist. Töö on vabatahtlik, pererahvas tagab vastutasuks peavarju ja söögi.

Huvilisi on tulekul veel Austraaliast, USAst ja Indiast. Kõik võetakse avasüli vastu, et koos eksperimenteerida ja leida parimaid lahendusi. See on nagu leiutajate küla, kogu aeg proovitakse meisterdada midagi uut.

„Päikesepaneelide jaoks saime ühest tehasest kriimustatud fotoelemente. Akud on olemas. Kinnitame fotoelemendid praak-akende klaasidele, katsetame. Inimesed tulevad uute ideedega, just sai valmis laudadest, vanast aknast ja tumeda kilega dehüdraator ehk marjade-seente kuivataja. Proovisime minikasvuhoonet, aga see läks untsu. Meil on ka oma päikesesoojendusega dušisüsteem,“ jutustab Maarja Õunaste.

Hiljuti oli kasvuhoone jaoks rakettahju ehitamise koolitus. Pooleli on ka teine projekt, katsetatakse erinevate jätkusuutlike söögitegemisseadmetega, äsja valmis leiva- ja pitsaahi. Kasutatakse äraviskamisele mõeldud või looduslikke materjale, mida on mitmelt poolt kokku kogutud: vanad rehvid, tellised ja äärekivid, põhupakid, aknad, lauajupid, liiv, savi.

Jim Self: „Olen väsinud olemast nagu orav rattas, kus kõik üksteisest üle trambivad. Tahan teha midagi teistmoodi ja teha seda Eestis, mis on täis võimalusi ja ilusat loodust. Tunnen, et Eestis on mul võimalus elada loodusega kooskõlas. Minu meelest on eestlased loodusega palju rohkem ühenduses kui teised eurooplased, näiteks inglased. Soovin, et meie kodu oleks kui tühi lõuend, kus hakkavad ühinema erinevad teemad alates permakultuurist, looduslikust ehitusest kuni muusika ja kunstini.” Haras talle meeldib, nende uues kodukohas saab elada metsa sees otsekui džunglis.

Maarja Õunaste õde Eeva-Lote Õunaste-Kuusk ja ta abikaasa Andrus Kuusk on Kuusalu elanikud. Kord sõitsid Maarja ja Jim ratastega ringi, tutvusid Kuusalu vallaga, sattusid Haras sama metsa vahele, sõid vaarikaid ja mõtlesid, et see kant võiks hästi sobida. Veidi aja pärast said oma koduotsimise kuulutusele pakkumise Metsa kinnistu kohta.

Maarja Õunaste on 27-aastane ning 8 aastat rännanud mööda maailma ringi. Neli aastat õppis Inglismaal Norwichi ülikoolis rahvusvahelist arengut ja hispaania keelt. Jim Self on samast linnast, temal on Derby ülikoolist turunduse diplom.

Kui nad olid oma rännakutel jõudnud Mehhikosse, sattusid nägema dokumentaalfilmi eakast ameerildasest Michael Reynoldsist, kes ehitab rehvimajuja on kirjutanud sellest raamatuid, teinud videofilme.

See film avas silmad ja andis elule uue suuna. Nad reisisid edasi Kanadesse, saatuse tahtel kohtusid seal noortega, kes hakkasid endale rehvimaja ehitama. Sellest ajast on nad käinud mitmel pool ökoehita-jatel abis, töötanud koos nendega ja õppinud-katsetanud.

Et leida ja koondada samasuguste huvidega inimesi, kirjutasid projekti ning said Euroopa Liidu toetusraha veebilehekülje www.thepoosh.org loomiseks, on selle asutajad ja liikmed. Huvilisi tuleb pidevalt juurde. Aegajalt annab taas keegi teada, et plaanib sõita nende juurde õppima. Hiljuti Tšehhimaalt saabunud noormees sõitis kohale hääletades, ligi neli päeva kulus.

Maarja Õunaste: „Alguses tunned, et oleme üksikud hundid, kui püüame leida alternatiivseid lahendusi, aga inimesed koonduvad, me netikogukond kasvab. Kel huvi, võtke ühendust.“

Allikas: Sõnumitooja
Autor: Ülle Tamm