Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Programm “Noortekohtumised” tõi saarele noored narvakad

Möödunud nädalal viibisid Kuressaares programmi “Noortekohtumised” raames narvakad, kes siinsete koolinoortega arutlesid kodutute loomade elu parendamise võimaluste üle.

Mitteformaalse õppe keskuse MTÜ VitaTiim rahvusvaheliste projektide koordinaator Natalja Mahnova ütles, et projektiga soovitakse eesti ja vene keelt kõnelevaid noori omavahel lähendada ja arendada kultuuridevahelist dialoogi. “Projektis võib ühtsust luues kasutada ükskõik millist teemat,” rääkis ta, lisades, et need olenevad noorte huvidest.

Mahnova sõnul arendavad kokku tulnud 12 Narva ja 11 Kuressaare tüdrukut sellega oma võtmepädevusi – sotsiaalseid oskusi ja ettevõtlikkust. Kohtumise teemaks on kodutute loomade probleem Eestis – kuidas noored saavad valdkonnas kaasa aidata, et suureneks nii osalejate kui teiste teadlikkus.
Kuna Kuressaare Noorte Huvikeskus on ka teemast huvitatud ja noorsootöötaja Merlin Vares on MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakoduga seotud, sai Kuressaarest Narva projektile selle teema partner.

Kuressaare vanalinna koolis kevadel 6. klassi lõpetanud Roos Marie Karmel Pšenitšnaja oli väga õhinas, kui ta internetis projekti kuulutust nägi. Ka tal endal on kodus palju loomi – närilistest kitsede ja koerteni. Tüdruku unistuseks on vabatahtlikku tööd tehes kodutuid loomi aidata.

“Tulin osalema lootuses, et saan kodulinna loomadele paremaks muuta ja käia vabatahtlikuna turvakodus,” selgitas ta, lisades, et siiani on ta projektiga väga rahul.

Möödunud teisipäeval käidi lemmikloomade turvakodus vabatahtlikena abis. “Minu algne ülesanne oli liivakastide koristamine, aga siis kutsuti mind hoopis ühe tüdrukuga laadaks õnneloosi ette valmistama,” meenutas ta.

Kassid on hingelähedased

Narvas 9. klassi lõpetanud Darja Kuznetsova tegeleb iseseisvalt kodutute kassidega. Koos õppekeskuse juhendajatega hakati mõtlema, kuidas rohkem noori probleemi kaasata ja üheskoos midagi ette võtta ja leitigi vastav programm. “Mulle väga meeldivad kassid ja kodutute kasside probleem on minu linnaosas väga levinud. Näen pidevalt kuidas loomadega käitutakse – kui julmad inimesed võivad kasside vastu olla,” selgitas ta.

Darja on veendunud, et projektis osalevad tüdrukud on tõesti teemast huvitatud ja tahavad loomade heaks midagi ära teha. “Oleme saanud väga palju infot kuidas jätkata ja hakkame tegelema praktilise poolega,” lisas ta rahulolevalt.
Esmaspäeval kahe linna noored tutvusid ning rääkisid nädala plaanidest. Järgmine päev kohtuti Kuressaare abilinnapea Mart Mäekeriga, kes jagas noortega linnavalitsuse seisukohti ja rääkis koostööst turvakoduga. Kõige põnevamaks osutus Mahnova sõnul turvakodus abistamine.

Küsitleti kohalikke linnaelanikke

Kohtumise raames viidi läbi linnaelanike küsitlus: uuriti kohalike teadmisi turvakodust, sealsest vabatahtlikust tööst ning arvamust turvakodust loomade võtmise kohta. Pärast lõunat tutvustas oma tegemisi turvakoduga koostööd tegev veterinaar Kaidi Kask.

Ka plaaniti sügisest kohtumist Narvas. “Teisel kohtumisel saame juba palju rohkem tegutseda. Planeerime, milles meie kampaania seisneb ja kellele me oma tegevused suuname,” selgitas Mahnova.

Noored müüsid ka kaubamaja laadal turvakodu suveniire ja õhtul keerutati jalga Kuressaare ranna noorteka hooajalõpu diskol.

Programmi eestvedajaks on Erasmus ja SA Archimedes Noorteagentuur, kes toetab koostööprojektide teket ja arengut teavitus-, nõustamis- ja koolitustegevuste kaudu, jagab projektitoetusi ning tegeleb projektide järelvalve ja analüüsiga.

Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse hasartmängumaksu nõukogu vahenditest haridus- ja teadusministeeriumi ning Eesti Noorsootöö Keskuse toel.

 

Pamela Talzi

Artikkel ilmus Meie Maas, 06.08.2016