Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Viie riigi noored õppisid Ruunaveres stressi maandama

Projekti „Music – the Essence of Our Soul” raames oli kuni eelmise pühapäevani Ruunaveres kirju seltskond noori. Noortevahetusprogrammis osalesid lisaks Eestile ka Leedu, Itaalia, Islandi ja Türgi noored.

Projekti vedaja Nele Hulkko ütles, et projekti eesmärk oli õpetada noortele stressi maandamist. Idee kui selline tuli samuti noortelt.

Keskkooli lõpetamine on tihtipeale keeruline aeg ühe noore inimese elus. Lisaks lõpetamisest tulenevatele pingetele tuntakse survet teha suuri eluvalikuid ja otsustada, mida tulevik tooma peaks. Nii ei olegi üllatav, et noored stressis on.

Kui projekti nimetus ära tõlkida, kõlaks see umbes nii: „Muusika – meie hinge olemus“. Projektis ühendati stressi maandamine muusikaga. Neljapäeval, kui noori uudistama läksime, oli neil pooleli muusikavideode filmimine. Kõikjal liikus väikesi gruppe, näha sai nii silmapaistvaid tantsuliigutusi kui ka tegelasi tõelisest räpiloost.

Grupid moodustati eri rahvusest noortest. Hulkko oli väga rõõmus, sest kuigi ta on ka varem sarnastes projektides osalenud, ei ole ta kunagi näinud, et noored kohe esimesest hetkest nii hästi üksteisega sulanduksid. Ometi olid ju kokku saanud väga erinevate kultuuride esindajad.

5.-14. septembrini kestnud noortevahetusprogrammist võttis osa 27 noort ja nende viis juhendajat. Projekti vedas Raplamaa ja ka Eestit esindavad noored olid just meie maakonnast.

music the essenceMuusika ei ole muidugi ainuke viis, kuidas stressi maandada. Noortele korraldati ka näiteks naeruteraapia. Pooleteise tunni jooksul mängiti läbi kõiksugu tobedaid mänge, kus näiteks käidi naeru poest soetamas ja süstiti seda teistesse. Alguses olid osalejad üsna kinnised, aga seansi lõpuks naersid juba kõik südamest. Hulkko tõdes, et selline sessioon
võtab ikka füüsiliselt läbi küll.

Hommikud algasid aga meditatsiooniga, mida aitas läbi viia Türgi juhendaja. Iga päev kirjutati üles ka inspireeriv tsitaat kõigile lugemiseks, mille üle siis mõtiskleti. Hulkko sõnul üritati kõigi tegevustega noortesse positiivsust süstida. Samuti õpiti iga päev mõni uus nipp, kuidas end lõdvestada ja mõtted
vabaks lasta.

Reedel käidi Juuru Lastekülas. Sellel külastusel polnudki muid eesmärke kui esitada lastele erinevaid laule ja külvata ka lastekülas positiivsust. Noored tõdesid oma tagasisides, et on õppinud iga inimest individuaalselt hindama. Selgeks sai ka see, kuidas oma mõtteid negatiivselt mujale viia. Hulkko tõdes, et tal oli hea näha, kuidas tema töö vilja kandis.

Loomulikult õpiti ka üksteise kultuuri ja iga maa esindusel oli võimalus end teistele tutvustada. Meie külaskäik lõppes sellega, et Nele Hulkko hüppas filmimiseks autorooli, sest millises tõelises räpivideos ei oleks üht uhket autostseeni.

Allikas: Raplamaa Sõnumid
Autor: Katri Reinsalu