Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Alaealiste õigusrikkujate valdkond läheb Sotsiaalministeeriumi vastutusalasse

Valitsus kiitis 2. oktoobril heaks memorandumi, mille kohaselt läheb 2016. aastal alaealiste õigusrikkujate valdkond Haridus- ja Teadusministeeriumi vastutusalast Sotsiaalministeeriumi vastutusalasse ning sellest saab riikliku lastekaitsesüsteemi osa.

Muudatuse eesmärk on tagada terviklik lähenemine lapse probleemidele, nende ennetamisele ja lahendamisele. Töö alaealiste õigusrikkujatega on valdkondadeülene ning vajab koordineeritud juhtumikorraldust. Erinevate valdkondade koostöös on võimalik tagada lapsele parim võimalik tugi. Samuti on võimalik tõhusamalt välja arendada ja pakkuda erinevaid rehabilitatsiooni- ja hoolekandeteenuseid ning vajadusel lõimida neid teiste valdkondade teenustega.

Kuni 2015. aasta lõpuni kehtib alaealiste õigusrikkujatega tegelemisel vana kord, mille aluseks on alaealise mõjutusvahendite seadus. Uue korra kehtima hakkamiseks vajalike seadusemuudatuste väljatöötamiskavatsuse koostab Sotsiaalministeerium järgmise aasta 31. märtsiks ning esitab eelnõud valitsusele 31. maiks.

Kahe eelnõu eesmärgid ühendati

Viimastel aastatel on mõlemad ministeeriumid kavandanud muudatusi laste õiguste ja heaolu tagamisega seotud valdkondades. Asendamiseks alaealise mõjutusvahendite seadust, algatas Haridus- ja Teadusministeerium 2011. aastal lapse õigusrikkumise juhtumisse sekkumise seaduse väljatöötamise, eesmärgiga tagada õigusrikkumise toime pannud lapse huvide ja õiguste parem kaitse. 2012. aastal algatas Sotsiaalministeerium uue lastekaitseseaduse väljatöötamise, eesmärgiga kehtestada kaasaegne lapse õigusi kaitsev raamistik. Koos jõuti arusaamiseni, et tervikliku ja süsteemse lahenduseni on võimalik jõuda siis, kui ühendada õigust rikkunud laste kohtlemine ja sekkumine lastekaitsesüsteemiga. Lapse õigusrikkumise juhtumisse sekkumise seaduse eelnõu menetlemine peatati. Uue lastekaitseseaduse eelnõu on praegu riigikogu menetluses.

Sotsiaalministeeriumi palub muudatuse väljatöötamise protsessis osaleda soovijail võtta ühendust aadressil elise.nikonov@sm.ee.

Allikas: HTM