Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noortevahetus pani lapsed filme tegema

Homme lõpeb Elvas kümme päeva kestnud noortevahetusprojekt, milles panid koos filme tehes end proovile õpilased Eestist, Saksamaalt ja Kreekast.

Projektis „Saame tuttavaks!“ osales 18 noort vanuses 13–15 aastat. Saksamaalt pärit osalejad olid Eestiga ühe või mõlema vanema kaudu seotud ning neile siinne elu erilisi üllatusi ei pakkunud. Küll aga olid nad õnnelikud võimaluse üle suhelda Kreeka noortega.

Maria Leemet (13) rääkis, et ta on siin natuke kreeka keelt õppinud, ja Henri Blum (13) rõõmustas, et on saanud Kreeka kultuuriruumi kohta uusi teadmisi.

Seevastu enamikul Kreeka rühma noortel Eestiga isiklikku suhet polnud. Erandiks olid kreeklaste rühmajuhi Piret Suidti kaks poega, projekti pesamuna Gregor (12) ja Jan (14) Makowski. Ülejäänud rühmaliikmed olid poiste klassikaaslased, kes tulid reklaami peale uusi kogemusi omandama.

Noortele jätkus siin mitmesuguseid üllatusi. „Ma arvasin, et Eestis süüakse hästi palju kala ja juuakse vett,“ rääkis kreeklanna Cecilia Alevizopoulou (14) ja lisas, et neile pole kogu siin olemise aja pakutud ühtegi kalarooga. Kulinaaria valdkonnas üllatas seegi, et toidu kõrvale juuakse jogurtit.

Meeldejäävatest uutest elamustest rääkides tõid Kreeka rühma noored välja veel sedagi, et on Eestis olles üht-teist õppinud saunakultuuri kohta.

Projektis osalejad kinnitasid kõik justkui ühest suust, et filme tehes on neil olnud väga lõbus ja omavahel saadakse väga hästi läbi. Ka rühmajuhid rääkisid, et kuigi pisikesi erimeelsusi ikka esineb, on noorte omavaheline läbisaamine suurepärane.

Kõige ilmekamalt kirjeldas noorte häid suhteid Kätlin Leitu (13) kommentaar: „Enne magamaminemist me kallistame kõik üksteist ja soovime head ööd.“

Noortevahetuse laiem eesmärk oli õpetada nägema ja mõistma kultuuride erinevusi ja pakkuda keelepraktika võimalust. Põhiliseks suhtluskeeleks oli inglise keel, kuid omavahel räägiti ka eesti ja saksa keeles.

Kitsam eesmärk oli õpetada noortele filmitegemist. Sellealaseid teadmisi omandati Lähte gümnaasiumi juures tegutseva ReTV projektijuhtide käe all.

Kõigil osalejatel oli kodutööks töötada välja filmiidee. Esimesed kaks päeva kulusidki sellele, et välja valida need kaks ideed, mida hakata ellu viima. Lõpuks otsustati, et noortevahetusprojekti lõpuks sünnib üks õudusfilm-komöödia ja teises, n-ö võltsdokumentaalfilmis, kohtuvad tänapäevastatud muinasjututegelased, kes otsivad kadunud Rapuntselit.

Stseenide kirjutamiseks ja võttepaikade valimiseks anti noortele paar päeva. Ka filmimise ja monteerimisega tuli kummagagi kahe päevaga hakkama saada. Viimane oli noorte meelest eriti vahva ja kaadrite aegluubis mängimine pakkus palju nalja.

Reedel olid noored Tartus ekskursioonil. Päeval tutvuti linnaga ja käidi trükikojas uudistamas, õhtul toimus orienteerumismäng, mille eesmärgiks oli samuti arendada meeskonnatööd ja panna end proovile tänaval inimesi küsitledes.

Noortevahetus «Saame tuttavaks» oli Elva avatud noortekeskusele esimene sellelaadne projekt. Selle korraldamist toetas SA Archimedes Noorteagentuuri Erasmus+ programm, samuti Elva linnavalitsus.

Nii Jõgi kui Suidt kinnitasid, et võimaluse korral korraldaksid nad sellist projekti ka tulevikus, sest juba sel korral oli soovijaid rohkem kui kohti.

Allikas: Tartu Postimees
Autor: Kadi Raal