Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Eestlased õpetasid tibutantsu

Üheksa päeva veedavad kolmest riigist pärit 36 noort ja nende juhendajad Tõrvandis, et tutvuda teiste kultuuridega ja luua sõprussuhteid. Laagri põhirõhk on sellel, et noored õpiksid ise oma vaba aega aktiivselt sisustama.

Kolmapäeval, kui Tartu Postimees Tõrvandi pere- ja noortekeskuses noortelaagris külas käis, oli rahvusvaheline noortepäev. Selle puhul kogunesidnoortevahetuses osalejad keskuse suurde saali, kus neile esitati kaks tantsu- ja muusikanumbrit.

Pärast suure aplausi saatel lõppenud etteasteid õpetasid eestlased soomlastele ja hispaanlastele tibutantsu. Ega olnudki aru saada, kas tants oli neile juba varasemast tuttav või olid nad lihtsalt head õppijad – igatahes saadi liigutused kiiresti selgeks ja laia naeratuse saatel ripsutati tiibu, liputati sabaga ja keerutati paarides.

Kui tants tehtud, oli veidi aega hinge tõmmata ja siis mindi juba üle heinapõllu söögipaika. Päev jätkus rühmamängude ja Tartu linnas orienteerumisega.

Laagri üheksast päevast kolm peavad noored ise korraldama. Selleks on nad jagatud kolme rühma, igas rühmas on neli eestlast, neli soomlast ja neli hispaanlast. Igale rühmale on ette nähtud sisustada üks päev.

Noorsootöötaja ja rahvusvahelise projekti koordinaator Kaisa Alliksaar ütles, et mõni pidepunkt või sihtkoht on küll ette antud, aga näiteks menüü ja seltskonnamängud peavad noored ise välja mõtlema. Nii pidigi esimene rühm kolmapäeval iseseisvalt korraldama orienteerumismängu Tartu linnas.

Esimestel päevadel elati noortevahetusse sisse, räägiti, mis hakkab edasi saama, ja mängiti tutvumismänge. Laagri teises pooles käiakse Taevaskojas, kanuuparvematkal ja analüüsitakse, kuidas oma ülesannetega hakkama saadi.

Kahel päeval liigutakse bussiga ringi Tartumaal, kuid ööbima minnakse Vehendi motelli. Noortekeskuste juhataja Kersti Leis ütles, et Vehendi motell on väga sobilik, sest see asub Võrtsjärve ääres ja seal on eraldi plats, kus saab mänge korraldada, samuti saab seal süüa.

Praegune noortevahetus on vaid üks osa kolmest. Esimene vahetus oli tänavu veebruaris Soomes ning kolmas peetakse järgmisel aastal Hispaanias. Igale maale on antud oma teema, Eesti teema oli «Noortelt noortele», mis viitabki iseseisvale tegevuse organiseerimisele.

Hispaanlased küll ei saanud Soomes esimeses laagris käia, sest iirlased ütlesid oma kohast liiga hilja ära, küll aga saavad nad osa võtta teisest ja kolmandast osast.

Eestist valiti programmi aktiivsed noored. Tuumikrühm aitas kokku panna noortevahetuse programmi ning teised osalejad valiti Facebooki kaudu, kus noortevahetuse kohta infot jagati. Kuulutuses olid kirjas nõuded ja nii otsustatigi saadetud kirjade ja aktiivsuse järgi, kes sobiksid veel noortevahetusesosalema.

«Kuna avaldusi oli rohkem kui kohti, siis pidime osa lapsi lohutama, et küll pääseb noortevahetusse järgmisel korral,» kommenteeris ettevõtmise populaarsust Leis.

Arvamus

Mihkel Jezierski (14, Eesti)

Noortevahetuse käigus õpib palju uut võõramaa kultuuri kohta ja saab uusi sõpru, lõpuks on kindlasti kurb ära minna. Siiamaani on mulle meelde jäänud nime- ja rühmamängud. Sama ürituse esimeses osas käisin ma Soomes. Sealt jäi mulle kõige rohkem meelde lumesõda, pärast sauna külmas vees ujumine ja hea söök.

Janni Ravi (15, Soome)

Siiani on kõige lahedam olnud suur veesõda ja ma olen üllatunud, kui lähedaseks kõik nii lühikese ajaga on saanud. Kindlasti soovitan kõikidel noortel sellest üritusest võimaluse korral osa võtta.

Pablo Benitez Arjona

Olen õppinud, kuidas häid suhteid luua, ja kõige rohkem on mulle siiani meeldinud veesõda. Ma pole kordagi tundnud, et millegagi oleks siin probleeme olnud. Ootan väga, et noortevahetus jõuaks Hispaaniasse ning me saaks eestlasi ja soomlasi seal vastu võtta.

Allikas: Tartu Postimees
Autor: Eleen Laasner