Kas pass või ID-kaart? Hea teada, kui hakkate reisi planeerima…
Reisimine on lahutamatult seotud Euroopa Noored projektide elluviimisega. Varane ja hoolikas planeerimine aitab teid säästa, mõistlikke valikuid teha ja ka suuremaid apsakaid vältida.
Kui tekib väikseimgi kahtlus, nt kas sõita ID-kaardi või passiga, kas viisa saab ikka piirilt või peaks see ehk enne reisi algust passis olema vms, oleks targem välisministeeriumilt (nt Eesti VM) see kindluse mõttes üle küsida!
Näiteks saab Eesti kodanik Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna riikides reisides kasutada piiriületuseks ID-kaarti, teistes riikides läheb vaja passi. Reisidokumentide kohta loe lähemalt riigiportaalist eesti.ee ja välisministeeriumi lehelt.
NB! Hetkel saavad EL kodanikud küll paljudesse riikidesse reisida juba ka ID-kaartiga, kuid tasuks silmas pidada ka üksikuid erandeid, näiteks Türgi NB! isegi, kui tegu on ümberistumisega lennuga (inglise keeles “transfer flights“). Eesti kodanikele on Türgi küll juba mõnda aega viisavaba, kuid riiki pääseb siiski vaid kehtiva passi alusel.
Enne reisi tasub aegsasti üle kontrollida ka oma passi kehtivusaeg. Tihti selgub kurb tõsiasi, et pass kehtib lubatust vähem, alles lennujaamas ja seega jääb planeeritud reisile lendamata. Reeglina peab reisidokument sõltuvalt riigist kehtima ka peale reisi veel 3-6 kuud.
Head soovitused ja näpunäited ka: tarbijaveebil ja tarbija24. artiklis
LISAMÄRKUS: Riigilõiv võetakse Schengeni ala viisataotluse läbivaatamise eest. Viisataotluse läbivaatamise eest on riigilõivu tasumisest vabastatud : sh kuni 25-aasta vanused mittetulundusühingute esindajad, kes osalevad mittetulundusühingute korraldatud seminaridel, konverentsidel, spordi-, kultuuri- ja haridusüritustel.