Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Narva ja Rapla noorte sõprus aina kasvab

Rapla Vesiroosi kooli ja Narva Soldino Gümnaasiumi õpilased käisid Tarsi talus noortekohtumise laagris „Esivanemate jälgedes“, mis toimus 10.-15. augustil. Laagriks ettevalmistavaks etapiks sai talvine kohtumine, kus laagri noored korraldajad (aktiivsed lapsed) arutasid laagri kava ja jagasid vastutust. Meie projekti eesmärgiks oli tolereeriv suhtumine erinevatesse kultuuridesse ja nende traditsioonidesse, keeleline ja sotsiaalne lõimumine, oskuslik keelekasutus ja uued teadmised-oskused elus hakkama saamiseks, eneses loovuse äratamine-avastamine. Laager kujunes õpetlikuks, harivaks ning mõnusalt väsitavaks ja tegusaks kohtumiseks. Tegevused olid väga erinevat laadi.

Saabumispäeval panime telgid üles ja mängisime erinevaid tutvumis- ja jäämurdmismänge. Õhtul istusime lõkke ääres ja suhtlesime. Teisel päeval toimusid meeskondlikud tegevused segagruppides, pärast lõunat oli väga palav ja me käisime rabas ujumas. Pärast mängisime spordimänge nt lipumängu ja võrkpalli. Õhtul tegime tagasiside, käisime saunas ja veetsime aega lõkke ääres. Kolmandal päeval oli palju meeskondlikke ja loovtegevusi, nt me pidime valmis tegema muna heitemasina, veel tegema munade kaitse, et ei läheks katki, kui see kukub 2. korruselt maha. Öösel tegid eestlased ööhäire, mis ei meeldinud vene tüdrukule. Ja põnev on just see, et sellest õppisime kõige enam ja see konfliktsituatsioon pani meid aktiivselt rääkima: järgnenud päeva hommikul arutlesime palju rahvuslikke iseärasusi, probleeme ja lahendusi ning seda, et üks sündmus võib tekitada väga vastuolulisi vastukajasid. Kõik olid selles arutelus väga aktiivsed.

Pärast nii tõsise teema arutamist läksime tegema segagruppides pelmeene, igal grupil oli retsept laual ja me tegime kõik ise. See oli nii vahva, lõbus ja tore ning meeldis kõigile – teha koos süüa ja suhelda segakeeles.

Pärast lõunat asusime  ühiskonnaelu probleemide arutlemise üle. Eelkõige võtsime arutellu noorte elu ja koolielu puudutavaid teemasid. Pärast õhtusööki toimus meil moeshow, kus iga meeskond pidi ette näitama enda tehtud kostüümi.

Järgmisel päeval korraldasime tööd töötubades segagruppides, kus suhtlesime ja õppisime vastastikku vene ja eesti keelt.

Väga põnev oli meie korraldatud suur orientee-rumine ülesannetega, kus lapsed pidid otsima vihjeid kaardi leidmiseks ja tegema ülesandeid, et leida aare. Orienteerumise idee ütles meile ette ühe laagri osaleja õde. Suured tänud talle!

Õhtul oli meil omaloominguõhtu, mil me kirjutasime räppi või tegime reklaami. Pärast esitlust toimus kogu laagrist kokkuvõte.

Laagri tagasisidest selgus, et noored õppisid väga palju uut: eestlased said teada, et tegelikult oskavad vene noored palju paremini eesti keelt kui välja näitavad ja mõned noored avastasid endas ka uue oskuse-ande. Vene noored nentisid üllatusega, et looduses on siiski päris hea magada. Paljud noored leidsid, et väga vahva on suhelda, segades keeli erinevat moodi ja kasutades mitut keelt segamini suheldes üksteisega. Avastati ka seda, et üldjoontes meeldivad noortele rohkem aktiivsemat laadi tegevused.

Tore oli see, et laagris said noored vaimustuse õpitavat keelt tunduvalt rohkem kasutama. Laager mõjutas positiivselt ka suhtumist õpitavasse ( kas eesti või vene) keelde – see hakkas palju rohkem meeldima.

Enda jaoks leidsime, et tuleks rohkem valmistuda enne laagrit, et asjad paremini sujuksid. Samas suutsime reageerida plaanis tehtavatele muudatustele ja saime hästi laagri tegevuste korraldamise-läbiviimisega hakkama. Ootame põnevusega järgmisi kohtumisi meie eestlastest sõpradega.

Maksim ja Timofei
Narva Soldino Gümnaasiumi õpilased