Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noortealgatuses valmis 4 koolikiusamise teemalist õppefilmi

Mis? Noortealgatus „Läbi kogemuste tolerantseks“
Kes on algatajad? Rakvere Ametikooli õpilased
Kellega räägime? Projektijuhi, Rakvere Ametikooli õpilase Maris Mirtiga

Miks otsustasite hakata tegelema just koolikiusamise teemalise projektiga?
Meie projektinõustaja Ave Rosental pakkus välja idee Euroopa Noored programmiga ühineda, sest koolis ei olnud juba ammu noorte endi poolt midagi tehtud. Mina ja sõbranna Mirjam haarasimegi Ave ettepanekust kinni ja hakkasime vaatama, mis meie koolis üldse toimub. Nägime, et väga palju on vaimset koolikiusamist ja otsustasime, et tahame kuidagi selle vastu võidelda. Oleme ka ise olnud nii kiusatava kui ka kiusaja rollis.

Teie projekti tulemusel valmis 4 õppefilmi koolikiusamisest. Kas tegemist on tõsieluliste filmidega ja kust pärinevad need lood?
Jah, kõik lood on pärit päriselust. Käisime erinevates Lääne-Virumaa koolides oma projekti tutvustamas ja viisime läbi küsitluse, et koguda õpilastelt infot ja lugusid koolikiusamise kohta. Kõik, kes tahtsid vabatahtlikult meiega oma lugu jagada, said kontakti kirja panna ja me võtsime nendega ühendust. Kaks filmi põhinevadki sel moel leitud õpilaste lugudel ja kaks panin mina ise kokku selle põhjal, mida olen ise koolis näinud ja kogenud.

Kui kerge või raske oli õpilastelt selliseid väga valusaid lugusid kätte saada?
Alguses oli ikka väga raske jutu peale saada. Otsustasin, et kutsun kontakte jaganud õpilased individuaalselt vestlema. Selgus, et üks-ühele avanevad nad väga kiiresti. Tuli ka välja, et maakoolides on palju õpilasi, kes ei julge kiusamisprobleemiga õpetajate või kaaslaste poole pöördada, sest kõik tunnevad kõiki ja selle tõttu on hirm suur. Minuga kui väljastpoolt tulijaga vesteldes kadus hirm kiiresti ära ja õpilased rääkisid oma probleemidest väga vabalt. Mitmed hakkasid isegi nutma, kui nad oma vanad haavad taas lahti kiskusid.

Kas teil projektitegijatena oli võimalik neid noori ka kuidagi aidata või suunata?
Me saime nad ära kuulata ja näiteks ühele noorele, kes ei tahtnud, et tema loost film tehtaks, andsime oma sotsiaalpedagoogi kontakti. Üldiselt saamegi meie aidata nii, et me jagame nende noorte lugusid ja aitame kiusamise probleemi koolides rohkem teadvustada.  Näiteks film „Leila lugu“ lõpeb küsimusega „Milline on sinu lugu?“ ning iga kord, kui me koolides filme näitasime, rõhutasime, et tähtis on küsida abi ja leida keegi, kellega oma muret jagada.

Milline on olnud teie projekti mõju? Kas näete selle tulemusel ka mingit muutust?
Enda kooli on vaadates on mõju olnud vägagi suur. Ma olen ise koolis õpilaste tugiisik ja viimase poole aasta jooksul on näha, et kiusamist on oluliselt vähemaks jäänud. Meie projekti on koolipildis hästi näha, meist kirjutati koolilehes ja ka Virumaa teatajas ning terve kool elab meile väga kaasa. Juba on meid kutsutud ka näiteks Rakvere Gümnaasiumi inimeseõpetuse tundi koolikiusamisest ja oma projektist rääkima. Nii et sõna levib ka mujale.

Mis teie edasised plaanid? Kas projekt on nüüd lõppenud või plaanite seda kuidagi edasi arendada?
Minu projektipartner Mirjam lõpetab sel aastal kooli ja selle tõttu lahkub projektist, aga mina jätkan projektiga. Võtsime juba  ühendust Viljandi kooliga, kuhu lähen sügisel meie projekti tutvustama ja filme näitama. Ja ka näiteks rakenduskõrgkool Mõdrikul kutsus meid külla.

Mis oli sinu kui projektijuhi jaoks selle projekti puhul kõige raskem?
Emotsionaalselt oli kõige raskem õpilaste lugude kuulamine. See võttis vahel päris maadligi. Aga muus osas oli katsumus leida need 8 inimest, kellega koos läbi aasta tegutseda, meeskonda koos hoia ja motiveerida. Pidime projekti jooksul ikka mitu korda tiimiliikmeid vahetama, sest mõni läks praktikale, teine reisile jne. Järgmine kord, kui projekti teen, võtan rohkem aega just meeskonna leidmiseks ja ette valmistamiseks.

Kas uus projekt mõlgub juba ka mõttes?
Olen mõelnud, et järgmisena võiks rahvusvahelise noortevahetuse korraldada. Aga, millal või kellega, seda veel ei tea.

Vaata kõiki nelja noortealgatuses valminud filmi Telepurgist. 

Filmimine (3)

Kaader filmist “Jõulukink”

Kaader filmist “Leila lugu”