Spordivaldkonna õpiränne: Skandinaavia kogemused toodi Tartumaale
Möödunud aastal sai Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse kaudu esmakordselt taotleda toetust õpirändele spordis. Alljärgnevalt avab oma kogemusi eduka projekti esitaja Tartumaa spordiliidu juht Martin Thomson.
Thomsoni sõnul peab Tartumaa spordiliit õppereise äärmiselt vajalikuks, et enda organisatsiooni edasi arendada ning Tartumaale uusi teadmisi tuua. “Eestis on läbivaks mureks elanike vähene füüsiline aktiivsus, eriti just laste ja noorte seas. Ka Tartumaal on sama mure ning me proovime leida erinevaid viise, kuidas uusi inimesi liikumisharrastuse juurde tuua,” ütles ta. “Lahenduste leidmisel on üheks suurepäraseks variandiks teiste riikide kogemustest õppimine, kuna ka mujal maadeldakse samade probleemidega, siis on tihti välismaal leitud uusi ja huvitavaid lahendusi, mille peale ise tulla ei oskaks.”
Õppimine parimatelt
Skandinaavia riigid on liikumisharrastuses maailma esirinnas ning Tartumaa spordiliidu jaoks tundus loogiline just nende kogemusest õppida. Õppereisi käigus oli võimalik vahetult kogeda, milliseid samme on partnerriigis astutud ning mis toimib ja mis mitte. Thomsoni sõnul tekkis läbi õppereisi palju uusi mõtteid ja ideid, mida Eestis rakendada. “Meie jaoks on äärmiselt oluline, et õppereis ei jääks ühekordseks projektiks, vaid et me leiaksime välispartneri, kellega teha pikaaegset koostööd. Sellise partneri leidmiseks on Erasmus+ õppereis ideaalne võimalus.”
Tartumaa Spordiliit on osalenud ühel Erasmus+ õppereisil, millest sai osa 10 inimest. “Käisime Kopenhaagenis, kuna tegu on väga silmapaistva linnaga. Nii rohepöörde kui liikumisaktiivsuse vallas ollakse eesrindlikud ning seetõttu soovisime nende kogemusest õppida. Taani plussiks on ka see, et Põhjamaa riigina on ta meiega piisavalt sarnane, mis muudab ühisosa leidmise lihtsamaks. Kindlasti mängis sihtkoha valikul rolli see, et olen ise Taanis ülikoolis käinud. Seal elades ja õppides sain palju häid kontakte, kelle kaudu oli nüüd võimalik uut koostööd üles ehitada,” rääkis Thomson.
Mitmekülgne programm
Õppereisist Kopenhaagenisse said osa kõigi kaheksa Tartumaa omavalitsuse spordijuhid. Oluliseks peeti kaasata kõik piirkonnad, nii suuremad kui ka väiksemad. “Spordielu korraldamine 100 000 elanikuga Tartu linnas ning 4500 elanikuga Nõo vallas on väga erinev,” toonitas Thomson. Seetõttu oli vastuvõtva organisatsiooni poolt pandud kokku mitmekesine programm, mis pakkus midagi iga piirkonna spordijuhile. “Tänu õppereisile tekkis võimalus näha asju teise nurga alt ning see tekitas osalejates palju uusi mõtteid ja diskussiooni. Nägime murekohti, mida Tartumaal parandada, kuid saime ka rõõmustada asjade üle, mis on meil paremini kui Taanis. Vabatahtlikkus, koostöö ja ühise eesmärgi nimel tegutsemine on võtmesõnad, mis õppekäigust meelde jäid. Kopenhaagenis õpitut oleme proovinud samm-sammult Tartumaal rakendada.”
Igapäevane jalgrattasõit
“Taanlaste jaoks on jalgrattaga liiklemine elustiil ning seda partnerorganisatsioon meile kinnitas. Programm oli tehtud selliselt, et kogu Kopenhaagenis veedetud aja liikusime me jalgratastega ning tihti oli päevane kilometraaž üle 30 kilomeetri. Õnneks olime reisil spordijuhtidega, mõne teise valdkonna esindajatega oleks sellise treeninglaagri läbimine võinud paras katsumus olla. Meie vinged spordijuhid aga nautisid vihmas väntamist täiel rinnal ning nii mõnelgi tekkis mõte Taani linnaratas endale ka koju osta,” tõi Thomson näiteid kogetust. Thomson soovitab õppereisist osa võtta kõigil, kelle jaoks see vähegi võimalik on. “Välismaa kogemused aitavad asju ümber mõtestada ning näha, et saab ka teistmoodi. Kindlasti annab õppekäik osalejatele uut motivatsiooni ning muudab tiimi ühtsemaks.”
Veel ei ole Tartumaa spordiliit ise ühtegi organisatsiooni vastu võtnud, kuid Taanis käies jäi kokkulepe, et sel aastal tulevad nemad Tartumaale külla. “Loodame väga, et koostööst kasvab välja pikaaegne partnerlus.”
Et olla kursis Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse infotundide, koolituste ning taotlusvoorudega, saab liituda meie kord kuus ilmuva infokirjaga SIIN.