Paide Gümnaasiumi filmiprojekt annab noortele hääle
Paide Gümnaasiumi noored tundsid kohaliku solidaarsusprojekti järel, et neil on veel soov panustada kodukooli tegevustesse ühe noorte osalusprojektiga. “Noorte mõtted ekraanilt maailma!” sündis selleks, et pakkuda nii gümnaasiumiealistele kui põhikooli lõpuastme noortele võimalust luua ise film, millega end filmifestivalil proovile panna. Ent ka selleks, et arendada enda sotsiaalseid ning tehnilisi oskusi. Ürituse korraldustiimis on igal aastal uued 11. klassi õpilased. Projektil on kaks etappi. Kõigepealt leiab aset filmifestival ning suvel juhatab filmivalik Arvamusfestivalil sisse temaatilised arutelud.
Miks film? Digimeedia ajastul on selle loomise stardijoon ühtlane – enamikel inimestel on nutitelefon, mille kvaliteet on lühifilmi loomiseks täiesti pädev. Samas on film on vahend, mis aitab noortel teha ennast nähtavaks ja kuuldavaks.
Oma filmidega festivalile tulnud noortel on võimalus saada tagasisidet oma loomingule, luua uusi tutvusi ja koostöövõimalusi ning viia oma looming suurema publikuni. Lisaks olid projekti kaasatud eksperdid, kes aitasid noortel kogetut ja nähtut mõtestada.
2023. aasta filmifestivalile esitati 28 filmi ning filmifestivali osalejaid oli nii palju, et koolimajja loodi lisaks aulale teine ruum, milles näidati otseülekandega saalis toimuvat. Projekti juhendaja Uku Valner sõnas, et 2022 aastal, kui toimus esimene filmifestivali katsetus, oli filmide puhul silmajäänud vaimse tervise temaatika ning eelmisel aastal toimunud filmide läbivaks teemaks tõusis vägivald.
Projekti teises etapis filmivaliku näitamine Arvamusfestivalil annab võimaluse viia noorte mõtted võimutasandi otsustejate või vähemalt ühiskondlikule arutelule lähemale.
2024. aasta filmifestival toimub märtsi lõpus Paide Gümnaasiumis. Filmifestivali võitja looming jõuab ka Just Film Festivalile.
Pikemalt saab projekti kohta lugeda siit: https://kaart.noored.ee/projektid/arc_9806/
Projekt valiti ka Euroopa Komisjoni korraldatud näitusele Eesti parimaks projektinäiteks noorte osaluse suurendamise kontekstis. Loe näitusele jõudnud projektikirjeldust SIIT.