Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Tartu 2024 õpetab Erasmus+ toel noori kultuurisündmuseid korraldama 

Tartu 2024 arendas koostöös Tartu Noorsootöökeskusega välja programmi, mille käigus saavad noored  panustada kohalike sündmuste sisusse ja elluviimisesse. Enesearenguprogramm kannab nime Tartu 2024 Extended, sellega alustati juba 2021. aasta kevadel ning on suunatud 14-19-aastastele Lõuna-Eesti noortele. Extended programmist on lendu tõusnud 50 kultuurikorraldusega nakatunud noort ning nüüdseks on nende noorte loodud 17 sündmustest osa saanud 6900 inimest. Erasmus+ toel viiakse ellu ka Tartu 2024 Extended 3. lend, mis on eelmistest rahvusvahelisem ja suurema noorte kaasamisega. Eesmärk on jõuda noortelt noortele sündmustega 10 000 nooreni.

Programmi käigus saavad noored teadmisi, oskusi ja kogemusi kultuurivaldkonnast, sündmuste elluviimisest ja meeskonnatööst. Seitsmest seminarist koosnevast programmis õpivad noored, kuidas korraldada kultuurisündmusi, jagatakse teadmisi, kuidas projekte koostada, meeskonda kokku panna, üritust planeerida ja ellu viia. Kohtutakse kultuurivaldkonna tippudega ning arutatakse Eesti ja Euroopa  regionaalseid kultuurialaseid probleeme rahvusvahelisel tasandil.

Projekti raames ellu viidud sündmused

 

Esimese ja teise lennu lõpetajad on korraldanud 17 sündmust, mille hulka kuuluvad 2022. a ja 2023. a Tartu Noortepidu ja Lastekaitsepäev.  Eelmise aasta suvel viidi ellu Risti-rästi festival, mille raames toimusid Eesti Rollimängufestival, Heategevusliku Ball, Ajude Sissevool, Projekt Vabadus, Elu Läbi Muusika ja Kastist välja. Nende missioonide toel ja mentorite ning Tartu 2024 meeskonnaliikmete abiga loovad noored oma avalikud sündmused.

Tagasiside vilistlastelt

“Kuna ühtegi üritust ei saa korraldada üksinda, siis lisandub hulganisti teadmisi ja kogemusi nii iseenda- kui ka meeskonna juhtimisest. Programmis osaledes õppisime reaalse tegevuse käigus koos, kuidas korraldada kultuurisündmusi, panna kokku selleks meeskond ja ühiselt sündmust planeerida,” rääkis üks vilistlastest.
Teine lisas, et programm vältas noorte jaoks terve aasta, mil töötati väiksemates tiimides, kus meeskonnatööna valmis sündmuse idee, leiti sobivad esinejad ja peeti nendega läbirääkimisi. “Otsisime ürituse toimumiseks vajalikke sponsoreid, korraldasime ürituse reklaami, valmistasime ette selle toimumise paiga ja hoolitsesime veel mustmiljon väikse tegevuse eest, mille peale sündmusel osaleja isegi ei tuleks, kuid, mis sündmuse laabumiseks on hädavajalikud. Näiteks hoolitsemine selle eest, et esinejatel oleks kõik hädavajalik olemas,” meenutas ta.

Vilistlased toovad välja, et Tänu projektis osalemisele said nad üritusi korraldades väärtuslikke ja arendavaid kogemusi. “Kindlasti oleme nüüd enesekindlamad, teadlikumad, aga ka ise nõudlikumad kultuurisündmustel osalejatena,” tõi üks vilistlane välja. Tänu kogemustele ja tutvustele on noored saanud ka uusi koostööpakkumisi.

 

Mida projekt osalejatele andis?

Tartu 2024 Extended missioonid (Nii nimetavad korraldajad oma seminare) seovad noori Euroopa kultuuripealinna püüdlustega ning võimaldavad õppida parimaid praktikaid Norra Bodo, Austria Bad Ischli linna  ja teistelt Euroopa linnade noorte kultuurikaasamise kohta. Need aitavad noortel luua rahvusvahelisi suhteid.  Kasvatada huvi kultuurikorralduse valdkonna vastu ning arendada ning teostada noorte sündmuste ideid.
Pärast noorteprogrammi on osalejad enesekindlamad ja motiveeritumad sündmusi korraldama kohalikul (Lõuna-Eesti) tasandil. Neil on teadmisi, kuidas projekte koostada ja meeskonda kokku panna, üritust planeerida ja ellu viia. Need on oskused, mis on olulised kodanikuna ühiskonnas toimetamiseks. Extended sessioonid ja missioonid seovad noori Euroopa kultuuripealinna püüdlustega ning tihendavad sidemeid meie haridus- ja kultuuriprogrammi ning koolide ja noortekeskuste vahel.

Arenguprogrammis läbitavad teemad:

Mis on sinu idee?
Kuidas luua meeskonda?
Rahastus ja programm
Turundus
Tehniline produktsioon
Kas kõik on sündmuseks valmis?
Mentorkohtumised
Lennu lõpetamine