Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Grete Kull: tänu solidaarsusprojektile sain aru, mida elus teha tahan

Grete Kull on IdeedEst MTÜ juhatuse liige, mis viis läbi Euroopa Solidaarsuskorpuse projekti ‘’ Kõik üheskoos – loovalt ja vaimselt terveks!’’. Järgnevalt saab lugeda tema kogemuslugu.

Projekt sündis ammusest unistusest – luua midagi väärtuslikku vaimse tervise maastikule. Enne selle projekti sündi tegutses Tartus Vaimse Tervise Klubi, mis oli ka suunatud vaimse tervise hoidmisele ning pakkudes aega ja kohta, kus tunda ennast hästi ja turvaliselt. Sealt tekkiski idee teha midagi veel suuremat ja veel rohkematele inimestele. Minu sõber ja mentor Mariliis Maremäe tutvustas mulle ühel hetkel Erasmus+ ja ESKi võimalusi ning siis tunduski, et see oleks nagu kõige õigem viis, kuidas ellu viia üks suuremahuline vaimse tervise teemaline projekt.

Kogukonna ühendamine

Ma arvan, et solidaarsusprojektid on olulised sest need arendavad väga palju koostööd ja sotsiaalseid oskusi. Meie projekti näitel võin öelda, et meie jaoks aitas solidaarsusprojekt aru saada oma võimetest ja piiridest ning kuidas neid õigesti ja turvaliselt kõigi vahel kommunikeerida. Lisaks aitas see meil ühendada kogukonda ning pakkuda neile võimalust arendada oma teadmisi vaimse tervise vallas.

Mitmekülgsed tulemused

Projekti tulemusena valmis päris mitu mahukat asja. Näiteks 10 taskuhäälingu episoodi, mis käsitlesid vaimse tervise teemasid koos spetsialistidega. Teiste seas käsitlesime teemasid nagu ATH, depresioon, enesevigastamine, suitsiid jne.

Teiseks, käisime 15 Tartumaa koolis ja noortekeskuses läbi viimas töötubasid, mis rääkisid vaimsest tervisest ja selle hoidmisest ning kuidas ja kust abi saada. Lisaks kogusime töötubade käigus ka sisendit noorte käest loovkaartide jaoks, mis oli projekti põhitulemus.

Midagi käegakatsutavat

Loovkaardid said valmis joonistatud tänu noorte sisendile ja psühholoogi konsultatsioonile. Nendel kaartidel oli meie projektis kõige olulisem roll – tahtsime luua midagi käegakatsutavat noortemaastikule. Loovkaartide eesmärk oli teadlikult toetada vaimsest tervisest rääkimist läbi metafoorkaartide, mille abil on noortel ja kõigil soovijatel lihtsam oma tundeid ja emotsioone väljendada. Lisaks on need kaardid loodud ka spetsialistidele, et neid oma igapäevatöös kasutada.

Neljandana lükkasime käima Vaimse Tervise Klubi, mille eesmärk on pakkuda aega ja kohta, kus tunda ennast hästi ja turvaliselt. VTK käis mööda Tartumaad ringi erinevates kogukondades ning iga kord oli erinev teema, mida meisterdati. Näiteks kaunistati riidest kotte, tehti triikpärlitest kunsti ning ka kleepse. Tegevusi oli seinast seina. Kokku oli meil üheksa kohtumist erinevates kogukondades.

Viiendana tegime sotsiaalmeediasse vaimse tervise teemalisi postitusi. Jagasime oma projekti teekonda ning lõime ka vaimset tervist toetavat sisu.

Lihtsalt kirjuta

Kui ma peaksin andma mõne soovituse inimesele, kes veel ei ole projekti kirjutanud siis kindlasti esimene soovitus oleks KIRJUTA – lihtsalt kirjuta. Maailmas on nii palju probleeme, mida läbi projektide saame kasvõi natuke lahendada. Kui mitte suurelt, siis oma kogukonnas ikka. Selleks on Euroopa Solidaarsuskorpus ideaalne variant.

Ja kui vähegi võimalust on, osaleda ise mõnes projektis. Nii palju on Erasmus+ ja ESKil võimalusi, kuhu minna ja mida avastada. Mina olen tänu Erasmus+ käinud näiteks Armeenias, Hispaanias, Rumeenias jne. Need noortevahetused ja õpiränded annavad nii palju sotsiaalseid oskusi juurde. Saab teada erinevaid meetodeid ja tehnikaid, ise teistega jagada oma teadmisi ning kuulda, mida teised teavad.

Üks peamisi väljakutseid, mis meie teekonnale jäi, oli aja planeerimine. Me ei osanud arvestada alguses, et inimesed võivad haigeks jääda just siis, kui neid vaja on. Ning samas oli oluline ka mõnel hetkel võtta aeg maha, sest pinge oli suur. Aga sellepärast oli meil projektis ka projektinõustaja, kes vajalikul hetkel meid aitas ja toetas. Siinkohal suured tänud meie projektinõustajale Mariliis Maremäele.

Päris enda tehtud

Meie projekti eredaim hetk oli kindlasti siis, kui loovkaartide protsess oli jõudnud lõpusirgele ning saime need kaardid trükikojast kätte – ahjusoojad kaardid, mis olid päris meie enda tehtud! See oli ikka väga vapustav kogemus. Kindlasti oli märkimisväärne ka projekti lõpp, kui toimus viimane kohtumine projektimeeskonnaga ning kirjutasime kõik koos aruannet. Näha neid tulemusi numbrites silme ees ning mõelda tagasi kogu sellele protsessile – see oli võimas tunne, et oleme millegi nii suure ja olulisega hakkama saanud!

Euroopa Solidaarsuskorpuse projekti soovitan eelkõige neile inimestele, kes soovivad oma kogukonnas midagi muuta. See on eriti hea võimalus kuskilt pihta hakata ja muuta väikeste sammudega midagi paremaks.

Kokkuvõtteks võin öelda, et see oli minu elu üks suur murdepunkt. Tänu sellele projektile sain aru, mida ma  elus teha tahan ning mis on minu missioon. Tänud ka minu projektimeeskonnale eesotsas Marit Klein, Anete Teras, Maarja-Liis Kaldvee, Liia Kass, Mariliis Maremäe ja mina, Grete Kull. Kõik koos saavutasime võimatut ning muutsime Tartumaa noorte elu veel turvalisemaks.

Meie projektiga saab ennast kurssi viia ka näiteks Instagramis.