Meeskonnana Erasmus+ maailmas: Esimene õpiränne
Pea kõik Saaremaa Noorsootöö Keskuse 9 noortekeskuse ning Muhu noorsootöötajad käisid oktoobris Erasmus+ õpirändel Tromsøs, kusjuures paljude jaoks oli see esimene kogemus Erasmus+ projektis. Esimene kogemus oli see ka minule projektijuhina. Tahan jagada, kuidas lõpuks selle sammuni jõudsin ja mis olulisus oli minu meeskonnal sellel teekonnal.
Olen ise paljudes Erasmus+ projektides osalenud ning olnud ka projektipartneriks ja noortega välismaal käinud, kuid projekti kirjutamist olin pikalt edasi lükanud, sest see tundus liiga suur väljakutse. Eks ta ongi väljakutse, aga mitte võimatu.
Kui hakkasime projekti planeerima, oli meeskond elevil. Arutasime, mida me tahame kogeda ja õppida, ning seadsime eesmärgiks, et see õpiränne annaks meile uusi teadmisi ja oskusi, mida saaksime oma igapäevatöös rakendada. Projekti kirjutamine oli alguses väljakutse, kuid minu suurimaks õnneks leidsime väga professionaalse projektipartneri, kellega koostöös edenes kirjutamine jõudsalt. Meie õpiränne viis meid põhiliselt organisatsiooni Tvibit, mis on keskendunud tööle noortega vanuses 15-30. See oli ka meie õpirände põhieesmärk – kuidas seda sihtrühma paremini kaasata. Tvibiti põhifookuses on noorte kaasamine, kasutades selleks peamiselt loometegevust ja kultuuri.. Lisaks nende mõtteviis, et noored on nende ressurss ja tuleb aidata üles leida nende tugevused.
Idee korraldada õpiränne just oma meeskonnale tekkis mul sellest, et tundsin, kuidas see oleks turvaline ja toetav viis astuda projektimaailma. Kuna minu kõrval olid inimesed, keda ma enam-vähem tundsin, tundus kogu protsess palju vähem hirmutav. See andis mulle kindluse, et suudan projekti edukalt ellu viia. Kindlust aitas luua ka väga hästi valitud partner.
Õpiränne ise oli täis inspireerivaid hetki. Kohtusime teiste noorsootöötajatega, jagasime kogemusi ja saime teada, millistel põhimõtetel nemad noori kaasavad. Erinevad grupitööd aitasid meil paremini mõista, kuidas vastava sihtgrupiga töötada ja kuidas oma tööd veelgi paremini korraldada. Samuti aitas see õpiränne meil meeskonnana tugevamaks saada – saime teineteist paremini tundma ja õppisime efektiivsemalt koos töötama.
Tagasi kodus olles olime kõik inspireeritud. Meie meeskond mitte ainult ei õppinud uut, vaid ka kasvas läbi selle kogemuse. Samas mõistsime ka, et muutused võtavad aega ja peame proovima erinevaid lähenemisi. Kuid tänu sellele, et meil on nüüd üks selline ühine kogemus juures, oskame enda tegevusi ja ressursse paremini ühise eesmärgi nimel suunata. Olen tänulik, et valisin just oma meeskonna esimese Erasmus+ projekti sihtrühmaks. See andis meile võimaluse turvalises ja toetavas keskkonnas uusi kogemusi omandada ning samas valmistada meid ette suuremateks väljakutseteks tulevikus.
Julgustan ka teisi, kes veel kaaluvad, kas võtta see teekond ette või mitte, pigem ikkagi võtma. Kui endal on eesmärk selge ja siht olemas, miks projekt ellu viia, siis tegelikult pole see nii väga raske midagi ning on igal juhul üks väga suur õpikogemus. Lisaks julgustan kasutama kõiki Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuuri pakutavaid võimalusi: eeltähtajad, nõustamised jne. Need ongi ju selleks loodud ja mina sain väga palju tuge just sealt. Olen selle kogemuse eest väga tänulik ning peas on küpsemas juba uued projektimõtted!