Erasmus+ programm loob sildu ja toob noortevaldkonda lisaraha
Aasta alguses käivitus Euroopa Liidu uus programm Erasmus+, mis toetab rahvusvahelist koostööd, kogemustevahetust ja õppimist hariduse-, noorte- ja spordivaldkonnas.
Erasmus+ ühendab Euroopa senised rahvusvahelised kõrghariduse programmid, elukestva õppe programmi ja noorteprogrammi Euroopa Noored ning toob kaasa umbes 40%-lise eelarvekasvu võrreldes eelmise 7 aastaga.
„Uus programm soodustab varasemast enam valdkondadevahelist koostööd ja uuenduslike lähenemiste välja töötamist noortega tegelemisel. Erasmus+ programmis saavad noorsootöö asutused ühendada jõud näiteks koolide ja äriettevõtetega, et arendada noortes tööturuks vajalikke pädevusi,“ tutvustab SA Archimedes Euroopa Noored Eesti büroo (ENEB) juhataja Reet Kost programmi laienenud võimalusi.
Nagu varasemalt Euroopa Noored programmiski toetab Erasmus+ jätkuvalt ka noorte omaalgatust, kultuuridevahelist õppimist noortevahetustes ning välismaal vabatahtlikuna tegutsemist.
„Maailmas muutub üha olulisemaks oskus luua seoseid eri teemade, erialade ja kultuuride vahel ning teha koostööd partneritega eri riikidest. Erasmus+ projektis osalemine annab noorele esmase rahvusvahelise koostöökogemuse ning sõpru ja kontakte üle Euroopa,“ ütleb Reet.
Esimesed toetused jagatud
Seljataga on programmi kaks esimest taotlusvooru, mille tulemusel toetas Euroopa Noored Eesti büroo 73-e noorte valdkonna projekti rohkem kui 1,4 miljoni euroga.
Taotlejate seas kõige populaarsem tegevusvõimalus on rahvusvaheline noortevahetus. Kokku esitati ENEBile kahes voorus 43 taotlust ja toetust sai 31 noortevahetuse projekti, mis toovad Eestisse ühiselt õppima ja kogemusi vahetama sadu noori üle Euroopa.
Eesti ajalooliselt esimene Erasmus+ projekt viidi ellu Viljandi Kultuuriakadeemia huvijuhi-loovtegevuse tudengite poolt. Noortevahetus „Educational Enterprising – Environmental Work Opportunity with Communication and Adventure“ (pildil) käsitles seikluskasvatuse võimalusi keskkonnaalase töö tegemisel.
Projektijuhi Aleksandra Griffeli sõnul oli noortevahetus väga avardav kogemus nii tegijate kui osalejate jaoks. „Kui projektis on koos erinevat keelt kõnelevad ja väga erineva kultuuritaustaga noored, siis kuuled ja koged pidevalt midagi uut ja õpid toime tulema igasugu kultuuridevaheliste erinevustega,“ räägib Aleksandra. Seda tänuväärsem on tema sõnul see murdepunkt, kus noored avanevad, hakkavad omavahel rohkem suhtlema ja pakuvad korraldajatele oma abi. „Projekti lõpus olid osalejad nii lähedaseks kasvanud, et paljud lahkusid pisarais,“ kirjeldab Aleksandra.
Järgmine võimalus Erasmus+ programmist toetust taotleda avaneb taas 1. oktoobril. Rohkem infot programmi võimaluste kohta leiad ENEBi kodulehelt euroopa.noored.ee
Allikas: Postimehe vaheleht “Noor tegija”
Autor: Annika Teder