Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

C.A.M.P näitas, kuidas õpetada mitteformaalsete meetoditega matemaatikat

C.A.M.P.-“Creative Actions-Meaningful Performances”

Aga Tartus, Anne noortekeskuses, käisid kiired ettevalmistused juba varahommikust saati. Herbert Masingu kooli aulas olid heli- ja valguse proovid. Kõik oli valmis seatud, et võtta vastu külalised ja ühiselt looma hakata…

19.-24. oktoobril leidis Tartus aset rahvusvaheline projekt “C.A.M.P.-Creative Actions-Meaningful Performances”. Osalejad Lätist, Eestist ja Norrast olid kokku pannud meeskonnad, et täiendada mitteformaalsete meetodite pagasit ja rikastada formaalhariduslikus õppes kasutatavaid meetodeid seekord matemaatika õpetamisel. Kokku osales projektis lisaks juhendajatele üle 35 noore ja ühises meetodite väljatöötamises osalesid kõik asjasse puutuvad osapooled- noortega töötavad inimesed, matemaatika õpetajad ja muidugi noored ise.

   21

Matemaatika, olles paljudele õpilastele üpris keeruline aine, võiks ju ideaalis olla õppekavas eluline ja kaasahaarav! Kui õpilastel tekib isiklik huvi ja elulised seosed ainega, on ka huvi selle õppimise vastu suurem. Seega oli projekti eesmärgiks kombineerida formaalharidus mitteformaalsete meetoditega ning välja töötada nipid, mida hilisemalt saaks iga matemaatika õpetaja koostöös huviala õpetajatega kasutada. Kui formaalseks lipulaevaks antud projektis oli matemaatika, siis mitteformaalseid lipulaevu oli 6- muusika, tants, ekstreemsport, ilmateadused, foto ja draama.

Kuid kõik said alguse juba augustis, kui kohtusid omavahe noorsootöötajad, matemaatikaõpetajad ja huvihariduse õpetajad, et ühiselt seada , mida koostöös noortega oktoobris katsetada ja täiendada. Augustikuisel kohtumisel moodustati 6 gruppi ning valmis nn “rough plan“, mida mitme päeva vältel täiustati. Loovad meetodid, hilised vestlused ja  varahommikused ajurünnakud viisidki ideed teostuseni ning siis jäi vaid üle oodata oktoobrit.

3456

Saabus 19. oktoober… avaüritus ja väliskülaliste saabumise päev. Tõsine töö läks lahti juba järgmisel hommikul. Noored olid jagatud eelistuste alusel töötubadesse ning peale ööbimist Anne noortekeskuses viis ühine buss osalejad töötubadesse. Töötoad viidi läbi erinevates kohtades. Ekstreemspordi töötuba Skatehallis, muusika töötuba Tartu I Muusikakoolis ja draama Lille Maja noortekeskuses. Õhtune programm oli tarbeks erinevatest töötubadest jälle kokkuja ühine bussisõit . Selge oli see, et meelelukas bussisõit päädis veelgi meeleolukama õhtu… ja ka hilisõhtuga:)

8

Nüüd ehk veidi täpsemalt töötubadest ja meetoditest, mida noorsootöötajad, huvihariduse õpetajad, matemaatika õpetajad ja noored välja töötasid…

Muusika töötoas meisterdati ise pille. Kõige kergem oleks seda kirjeldada veidi pikema puuklotsina, kuhu peale pingutati keelpilli keel. Nüüd tuli mängu matemaatika. Koos juhendajatega arvutati välja täpsed kaugused, mille koha pealt pilli keelt alla vajutades ja teise käega tõmmates tekib kindel heli. Välja arvutatud mõõdistiku alusel õppisid noored ja juhendajad koos pille mängima ning õpiti ära ühised lood, mida lõpuüritusel- “Grande Performance’is” esitada. Õpitoas käsitleti ka teemasid nagu resonants, võnkumine, helisagedused jne… Lõpptulemus oli hämmastav- ühiselt esitati Jason Mrazi “I’m Yours”, millest kujunes ka ühiste laulmiste lemmik:)9 10

Draama meeskonna väljatöötatud meetod oli pehmelt öeldes sensatsiooniline ja vaieldamatult kõrgelt loominguline. Nende stsenaarium nägi ette, et võlukunstikoolis läheb kaduma õpetaja, kes muudeti konnaks(!?). Õpilaste ülesandeks jäi ehitada õpetajale geomeetrilistest kujunditest keha, et õpetaja saaks nende juurde tagasi tulla. Igal juhul olid võlukunsti kooli klassi seinad täis plakateid geomeetriliste kujundite valemitega ning õpilased meisterdasid õhinaga õpetaja päästmiseks käsi, jalgu ja kõrvu. Kõik oli ju vaja välja arvutada, papist välja lõigata ja omavahel kinnitada.

Foto põimis omavahel teoreemid ja visuaalse lavastuse. Ühiselt arvutati välja muuhulgas ka see, kui kaugele tuleb üksteisest paigutada eri pikkuses meeskonnaliikmed, et pildi pealt tunduksid nad samas pikkuses. Siinkohal tuli appi Pythagorase teoreem ja täisnurksed kolmnurgad. Tundub ulme? Tegelikult oligi, aga nad said sellega kenasti hakkama ja kõigil on nüüdseks teoreem selge. Ka neil, kes foto töötoas polnud.

Aga mis on pistmist ekstreemspordil ja matemaatikal? Võtmesõnaks siinkohal on ramp/obstaakel/või kuidas iganes nimetada neid takistusi, millel rula, rulluiskude või trikirattaga sõidetakse. Oh neid arvutusi, materjalide ja naelade kulu arvestamist ning konstruktioonide piisava tugevuse tagamist…

Ilmateadused tegid töötubasid nii toas kui õues- iga ilmaga! Tuule liikumise kiiruse ja pilvede liikumine on vaid mõnedeks märksõnadeks, mis ilmestasid seda töötuba. Ühiselt meisterdati käepärastest vahenditest mõõdikuid ja arvutati tulemusi, mis ilmestasid „õues toimuvat“. Jällegi eluline seos matemaatikaga!

Vaata videot anemomeetrist:https://www.youtube.com/watch?v=McXJzyodYF8

Aga tants ühendas endas kujundid, nurgad ja visuaalse geomeetria. Kehadest said vahendid, mille abil erineva liikumiskiirusega moodustada visuaalselt põnevat geomeetrilist sündmuste jada. Eks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna…

7

Kõikide töötubade tulemusena valmis koostöös lavastajatega “grand performance” kus õpitubade tulemus kombineeriti ühtseks lavastuseks. Nüüdseks on C.A.M.P.ist möödas juba mõned nädalad ning värskest kogemusest on saanud uued sõbrad, koostööpartnerid, vahvad meetodid ja veelgi selgem arusaamine sellest, kui oluline on omavahel ühendada formaalne- ja mitteformaalne haridus. Selle kuu jooksul oleme uuesti kokku saamas, et kaardistada projekti tulemused ja ühiselt selleks aastaks C.A.M.P.ile joon alla tõmmata. Juhendajatest on saanud rahvusvaheline koostöövõrgustik ning juba planeeritakse järgmist C.A.M.P.i Norras ja projektis osalenud noored soovivad veeta ühise aastavahetuse.

Just valmis ka ahjusoe C.A.M.P. lõpuürituse grand performance’i dvd!

11

Aitäh kõigile, kes aitasid sellel imelisel projektil sündida!

Kristiina

Projekti „C.A.M.P.-Creative Actions-Meaningful Performances“ koordinaator