Elustiilipäev: tänavakultuur ja rahulik kulgemine
Keskpäev Haljalas. Üles on pandud lava, kõlab räppmuusika, näha on omajagu noori. Palliplatsil patsutatakse korvpalli, üks noormees teeb grafitit. Midagi suurt justkui ei toimugi, kuid noored tunnevad end hästi.
Laupäeval peeti Haljalas elustiilipäeva, et murda stereotüüpe ja barjääre ning näidata, et tegevused, mida seostatakse pigem kuritegevuse ja halva käitumisega, võivad tegelikult olla igati kultuursed ja nauditavad.
Samuti taheti kaasata võimalikult palju Haljalast võrsunud noori talente, kes tegelevad eri kunstiliikide või spordiga. Nii astus laval trummisõuga üles Haljala koolipoiss Simo Atso, kes on tuntud Eesti talendisaatest. Simo, kelle isa Marko on ansambli Metsatöll trummar, pani rahva kaasa elama.
Üritusel esinesid hiphoppi viljelevad kollektiivid, spordiklubi Team Yong MMA tutvustas võitluskunste, üles astusid JJ-Streeti tantsutüdrukud. Kunstiandega Haljala ja Rakvere noored kaunistasid grafititega mitu garaaži.
Tänavakorvpallilahingus lõi kaasa seitse meeskonda, teiste seas osalesid Haljalast sirgunud Oliver Metsalu ja Rain Veidemann, kes sel alal Eesti tipptegijad.
Terve nädala kestnud üritusesari toimus projekti “Do what you can, with what you have, where you are” (“Tee, mis sul võimalik, sellega, mis sul on, seal, kus sa oled” – toim.) raames. Nädalasse mahtusid veel näiteks noorte filmiõhtud Perepubis, arutelu teemal “Grafiti – kuritegu või kunst?” ja noorte kunstinäituse avamine. Haljala gümnaasiumi projektijuht ja noortekeskuse töötaja Greete Toming leidis, et üritus on tore siis, kui noored ise seda korraldavad.
Toming meenutas, et avanes võimalus taotleda toetust programmist Euroopa Noored, et hiphop-elustiili tutvustada. Idee, mis võiks noortele huvi pakkuda ja milliseid tegevusi ette võtta, tuli aktiivsetelt noormeestelt Sander Karrolt ja Alvar Jõelt. “Meie koos noorsootöötaja Helen Võssariga olime pigem toetajad, aitasime seda ideed vormida, projekti esitada ning hiljem üritust läbi viia,” rääkis Toming.
Kõik esinejad ja grafitimeistrid tulid kohale hea meelega ja selle eest tasu ei küsinud. “Ka vald toetas igati, näiteks kui küsisime luba grafiteid teha, anti selleks roheline tee,” märkis Greete Toming.
Üheksa kuud Haljala noortekeskuses vabatahtlik olnud Nena Grohar märkis, et selline üritus muudab Haljala elavamaks. “See on väga tore, kui midagi toimub ning teistsuguseid elustiile tutvustatakse,” lausus Grohar.
Noore Haljala grafitikunstniku Ivar Lembke sõnul tuleb selleks, et grafiti ka ilus välja näeks, vaeva näha ning detailidele keskenduda – pildi tegemiseks peab aega võtma.
Nii mõnedki üritusel osalenud leidsid, et oluline on ise aktiivne olla, huvitavaid asju organiseerida ning ettevõtmistes kaasa lüüa – siis on ka väikeses kohas midagi teha.
Allikas: Virumaa teataja
Autor: Eva Klaas