Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kaheksa päeva tõelist noorteelu

Saku valla noored läksid sel sügisel kooli uute kogemuste võrra rikkamana, sest 22.-28. augustini korraldati suurt rahvusvahelist noortevahetusprojekti „Nordic Youth Meeting – Make it, Do it, Love it!“. Kuigi sarnane projekt toimus juba kuuendat korda, korraldati seda esmakordselt Eestis. Tegu on Euroopa Komisjoni rahastatava liikuva projektiga, kus partnerorganisatsioonid on samad, aga tegevuskoht igal aastal muutub.

Augustikuu lõpus saabusid Saku valda kuue riigi noored ja noortejuhid Eestist, Soomest, Leedust, Taanist, Venemaalt ja Armeeniast. Kokku oli osalejaid 48. Tegevus toimus Saku vallas EELK laagrikeskuses Talu. Projekti käigus õppisid noored materjalide taaskasutamise võimalusi, tutvusid erinevate kultuuridega ning arutlesid rahvuste kohta tekkinud stereotüüpide üle.

Projekti ettevalmistus algas juba juulikuus, mil kolmel päeval kohtusid igast riigist üks noorja üks juhendaja, et projekti tegevused täpsemalt kokku leppida. Noored ei tulnud Eestisse lihtsalt lõbutsema, vaid õppima ja kogemusi koguma. Lisaks valmistasid iga riigi noored ette kodutööd, mida teistele esitleti. Üheks kodutööks oli stereotüüpide film. Filmis tõid noored välja oma arusaamad ja teadmised teiste partnerriikide kohta. Humoorikat filmi on võimalik vaadata Saku Valla Noortekeskuse kodulehel. Teine kodutöö esitles näiteks taaskasutatud materjalidest valmistatud Eesti tooteid, Saku noored tutvustasid vinüülplaatidest tehtud kellasid ja tuletõrjevoolikutest tehtud kotte.

n2Kaheksa päeva jooksul juhtisid noored mitmeid tegevusi ja osalesid töötubades. Üks populaarsem töötuba oli klaasehete valmistamine. Mitte keegi projektis osalenutest ei olnud sellega varem kokku puutunud. „Ma ei teadnud, et klaasist on võimalik ise käsitsi midagi teha, väga lahe,“ ütles 13aastane Steven. Kogu seltskonna koostöös valmis euroalustest prügikast, mida saavad edaspidi kasutada kõik EELK laagrikeskuse Talu külastajad.

Rahvusvahelistel noorteva-hetustel on kombeks korraldada ka kultuuridevaheline õhtu, kus kõik riigid tutvustavad oma kultuuri ja rahvustoite. Sel korral oli igal riigil kindel teema, mida tutvustada. Soomlased etendasid rahvuslikke jõule, taanlased ja leedukad mütoloogilisi olendeid, venelased rahvuslikke pulmi, armeenlased rahvuslikke laule ja tantse ning eestlased tantsu- ja laulupidu.

Venelased kaasasid oma pulma korraldusse kogu grupi ja pruudiks ning peigmeheks osutusid just Eesti grupi noored. Armeenlased valmistasid tõelist Armeenia šašlõkki ja kaasasid tantsudesse kõik osalejad. Soome rahvusõhtust ei puudunud ka jõuluvana, kes ühele Eesti grupi juhendajale sootuks vitsa kinkis. Eestlaste tantsu- ja laulupeolt ei puudunud ka rahvatantsijad, kes tulid tantsugrupist Leesikad.

Õhtu venis pikale ja öörahust kell 23 ei tulnud midagi välja, aga emotsioonid olid võimsad ja tuju kõigil hea.

Ühel päeval viis buss kogu grupi ka Tallinnasse. Päev oli küll vihmane, kuid selle eest väga meeldejääv. Tutvuti Tallinna Jäätmekasutuskeskuse tööga, mängiti noorte endi koostatud linnamängu – noored jooksid linnas ringi, kaart käes ja tutvusid Eesti kultuuri ja vaatamisväärsustega.

Järgmisel päeval tegid noored sellest ka ettekande. Samuti külastati Tallinna teletorni, mis meeldis noortele väga. Vene grupi juhendaja Julia kommenteeris, et „teletorni interaktiivsed ekraanid olid väga harivad ja andsid hea ülevaate Eesti kohta“.

Loomulikult hariti ennast ka Saku valla arengu teemadel. Ühel päeval külastas kogu grupp Saku valda ja raamatukogu saalis tervitasid meid abivallavanem Andi Heinaste, kultuuri-, spordi- ja noorsootööspetsialist Anne-Ly Suvi ning peaspetsialist Victoria Parmas. Anne-Ly Suvi andis põhjaliku ülevaate Saku valla võimaluste kohta. Taani grupi 16aastane noor Gry sõnas, et „uskmatu, et pealtnäha nii väikses kohas on nii palju võimalusi“.

Projekti käigus analüüsisid noored igapäevaselt oma mitteformaalset õpikogemust. Muu hulgas õpiti võõrkeele kasutamist, avalikku esinemist, teksti inglise keelde tõlkimist vahetult pärast lause lõpetamist, tegevuste korralduslikku poolt, erinevate rahvuste kultuuri ja kombeid. Eesti grupi noor 16aastane Benedikte sõnas, et „teksti tõlkimine inglise keelde, ilma pikema mõtlemata on päris raske, aga hea kogemus oma võõrkeele arendamiseks“.

Viimaks saabus ka aeg, mil kõik pidid kodumaale naasma. See tõi kaasa hulgaliselt pisaraid, kuna grupp oli kaheksa päeva jooksul tõsiselt ühte kasvanud. Viimasel ööl pärast diskot magasid noored koridoris, et võimalikult palju koos olla. Leedukad ja armeenlased kohtusid tagasiteel juhuslikult Riias, kuigi lahkusid erinevatel aegadel, ja pisaravoo vallandu taas.

Ühiseks noorte sooviks oli, et projekt kestaks terve kuu. Järgmisel aastal on noortel võimalus taas kohtuda Armeenias. Noored loodavad, et Armeenias on võimalik neil üle anda kõik sel aastal maha unustatud riided-jalanõud. Noorte emotsioone ja kommentaare noortevahetuse kohta võib Facebookis näha Saku Valla Noortekeskuse lehel või „Nordic Youth Meeting“ grupis.

n3Autor: Evelin Kuberson
Allikas: Saku Sõnumid