Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Karmen: “Rõõm on näha inimesi, kes töötavad kogu hinge ja südamega”

26. – 29. oktoober toimus projekti “Democracy Reloading” Stakeholder Conference kaunis Portugali linnas, Portimãos. Üritusel osales nii füüsiliselt kui ka läbi veebi kokku umbes sada noorsootöötajat, kohalikku otsutajat, teadlast, poliitikut ja noort kümnest Euroopa Liidu riigist. Democracy Reloading on pikaajaline strateegilise partnerluse vormis projekt, mille tegevustes osaleb 17 noorteagentuuri. Projekti eesmärgiks on suurendada noorte kaasatust demokraatiasse. Projekti raames on loodud toolkit, mida kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused saavad kasutada noorte kaasamiseks otsustusprotsessidesse. Sellest aastast on projektid eelkõige suunatud KOV spetsialistidele, mistõttu edaspidi toimuvad koolitused on just omavalitsuse põhised noorte kui ka üldise osalusdemokraatia suurendamise eesmärgil. Seetõttu oli ka minul võimalus osaleda verivärske vallavolikogu liikmena ning Lääneranna Noortevolikogu esindajana antud kohtumisel.

Kolm lühikest päeva Portugalis olid väga sisukad, tegusad ja toredad. Osalejaid tervitati esimesel õhtul kõnede ja tutvumismängudega. Läbi nende tegevuste õppisime tundma paremini teineteist ning inimeste tausta. Järgnevatel päevadel läbi paneeldiskussioonide, grupitööde ja töötubade jagati omi kogemusi ning häid praktikaid noorte kaasamisel. Samuti arutleti murekohtade ja nende võimalike lahenduste üle.  Eredamaks mälestuseks jääb projekti viimane päev, mida alustasime töötubadega, kus astusid osalejad koolitaja rolli ning jagasid enda edulugusid ning noorte osaluse suurendamise erinevaid võimalusi. Järgmisena toimus paneeldiskussioon, kus paluti osaleda ka minul. Eelkõige arutasime, kuidas antud projekt saab toetada omavalitsuse osalusdemokraatia suurendamist läbi noorte kaasamise. Samuti tuli juttu ka isiklikest kogemustest ning arvamustest kohalike omavalitsuste praegustest praktikatest ja tulevikuplaanidest.

Päeva teises pooles külastasime Portimão muuseumi ning nautisime kohalike inimeste etteasteid. Kõigepealt esinesid meile noored ja noortemeelsed trummilugudega, näidates, kui loovalt saab teha noorsootööd ning läbi muusika on võimalik kokku tuua nii erinevaid inimesi. Neile järgnes kohalike neidude tantsutrupi etteaste, kelle kavas olid nende endi loodud contemporary stiilis tantsud. Rõõm on näha inimesi, kes töötavad kogu hinge ja südamega ning naudivad seda, mida nad teevad. Tänu sellele kohtumisele leidsin palju uusi kontakte, kellega on võimalus tulevikus koostööd teha ning mõtteid vahetada. Näiteks läbi viia veebikohtumisi noorte simulatsioonide suurema praktiseerimise, kaasava eelarve või ka meiepoolsete osaluskogude ja noorte osalus praktikate jagamise eesmärgil. Samuti tuleb alati kasuks isiklikul tasandil üldine kogemuste jagamine ning teiste heade praktikate ülevõtmine ja tagasiside kuulamine. Kindlasti sain tänu sellele projektile praktiseerida oma võõrkeele oskusi ning näha ka kohalikku elu ja kultuuri.

Democracy Reloadingu kohta leiab rohkem infot: https://democracy-reloading.eu/

Samuti on paneeldiskussioonid järelevaadatavad: https://www.facebook.com/democracyreloading