Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Marko: “Kõik said südamest naerda, ajusid ragistada ning leida endas midagi uut”

2023. aasta alguses avanes kolmel rõõmsal reisisellil Andresel, Silveril ja Markol võimalus osaleda Erasmus+ projektis “Competences and Intercultularity,” mis toimus Armeenias, Gymuri linnas. Projekti jaoks olid pead kokku pannud noored viiest riigist: Armeeniast, Eestist, Gruusiast, Itaaliast, Moldovast, Prantsusmaalt.

Kokku tulime selleks, et tutvuda lähemalt kaheksa põhikompetentsiga, mida käsitletakse noortepassis, kuidas neid kasutada noorsootöö üldiselt ning kuidas kasutada neid oskusi ja teadmisi töötades rahvusvahelistes seltskondades ja seda vaatenurgast, kus on esindatud erinevate rahvuste noored ning täiskasvanud, kelle kultuuriline taust võib meie omast olla täiesti erinev. Me kasutame käsitletud pädevusi iga päev, aga suurema osa aega me neid endale ei teadvustagi, sest see on lihtsalt nii loomulik. Meie projekti käigus võtsime aga asja vähekene tõsisemalt käsile ning keskendusime igale pädevusele detailsemalt. Töötuba, mille käigus me neid lähedamalt uurisime ning kaardistasime, tuli mega hästi välja. Kõik said südamest naerda, ajusid ragistada ning leida endas midagi uut, mida varem ei olnud isegi täheldanud. Samuti märkasime, et oleme kasutanud mõnda tehnikat, teinud mõnda tegevust täiesti loomulikult, teadmata et see on seotud ühega kaheksast võtmepädevusest.

Kuidas aga kogu see reis läbi kõigi kompetentside käis? Nimelt saime endale valged “passid”, millega läksime reisile. Igas ’’riigis’’ oli erinev kompetentsus ning sellega seotud ülesanne. Näiteks matemaatiline – tehnilise kompetentsuse analüüsi käigus pidime tegema ühe matemaatilise tehte ning panema kokku kujundi ette antud materjalidest. Keeleoskuse juures pidime õppima selgeks fraase, sõnu ja lauseid erinevates keeltes, mida me igapäevaselt ei kasuta (va. inglise keel), ning laulma kõik koos ühe laulu, mis ei ole emakeeles või lugema luuletuse. Kui saime mõnes “riigis” eksami sooritatud, löödi passi tempel ning saime rännata edasi järgmisse sihtkohta.

Mina isiklikult võin siia veel juurde lisada, et olen kõigi kompetentsidega korduvalt ja varasemalt kokku puutunud. Siiski leidsin ma taaskord mitmeid nüansse, mida kasutan kas just igapäevaselt, aga pidevalt, kuigi  ei osanud neid siduda antud kompetentsidega. Igal korral, kui nendega teadlikult tegeleda, õpid jälle midagi uut.

Projekti lõpufaasis, kui olime jaganud oma kogemusi teistega, arutlenud nende üle ning leidnud vastused küsimustele, millele olime otsinud vastuseid juba ammu ja ka küsimustele, millele ei olnud varem mõelnud aga mis tekkisid arutelude käigus, panime taaskord pead kokku, et leida võimalusi, kuidas aidata neid, kellel võivad olla sarnased küsimused. Oma isiklike kogemuste põhjal lõime väikese mängude ja tehnikate kogumi, mis võiksid aidata kiiremini jääd sulatada olukorras, kus kohtuvad erinevad inimesed, kellel peale vaadates puuduvad ühised huvid ning keel. Kirja said ka tehnikad, mida saaks kasutada töötades noortega, et aidata neil mõista erinevaid pädevusi, mida kasutame igapäevaselt ning kuidas mõista neid, kellel on meist erinev kultuuriline taust ning traditsioonid.

Aga ega tegelikult ei olnud see nädalake, mille veetsime imelises Gyumri linnas, nii raske ja töökas nagu see tunduda võib. Kõik teemad ja töötoad, mis projektitegevuste käigus sooritasime, möödusid kui linnulennul. Igal õhtul oli meil võimalus olla osake osalevate riikide kultuurist. Rahvusõhtutel saime tutvustada enda kultuuri ning kodumaad, jagada teistega oma laule, tantse ning rahvusköögi parimaid palasid.

See imeline tunne ning meeliülendavad emotsioonid, mis valdavad pärast projekti, on kirjeldamatud. Näha ja olla osake projektst, kus on koos niivõrd palju noori, kes kõik töötavad selle nimel, et anda enda panus, et teised eakaaslased saaksid samasuguste võimaluste osaliseks. Noored, kes vaatavad mis toimub nende ümber ja leiavad, et mõnda olukorda oleks vaja ning saaks muuta paremaks, annavad selleks oma panuse, nii kuidas suudavad, on inspireerivad. Kui tunned et just see on see, mida tahaksid teha ka ise, siis sellised projektid on inspiratsiooniallikaks ideaalsed kohad, et luua kontakte tulevikuks, leida ühiseid mõtteid ja ideid, mida koos ellu viia, jagada enda energiat ning võtta endaga koju kaasa killuke energiat.

Aitäh, MTÜ Edela Eesti Arenduskeskus ja Art House Armeeniast, selle võimaluse eest osaleda antud projektis ning kõigile teistele, kellega sai see nädalake koos mööda saata. Panus, mille annate nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil, suudab muuta paljude noorte maailmavaadet! Lisaks anda neile võimalusi, millest ei pruugiks nad muidu teadlikud ollagi ning just tänu teile leida kutsumuse, millega tahavad tegeleda tulevikus.