Noored õpivad seksuaalelu saladusi
Pärnumaal Reiu puhkekeskuses toimub 11-päevane rahvusvaheline noortevahetuslaager, kus osalevad 30 noort saavad nõuandeid seksuaalkasvatuse ja -tervise kohta.
Projekti koordinaatori Riinu Pae teatel osalevad laagris15–18aastased noored Eestist, Armeeniast, Itaaliast, Gruusiast, Ukrainast ja Poolast.
“See on paras vanus, kus hakatakse seda teemat avastama, aga väärarusaamad ei ole jõudnud veel kinnistuda. Noorematele ei saagi seda programmi teha,” teadis Pae.
Pae sõnade kohaselt õpivad noored laagris seksuaalsusega seotud asju mitteformaalsete õppevahenditega.
“Õpime mängu kaudu,” selgitas Pae. “Toimuvad diskussioonid, rühmatööd ja õpitoad. Näiteks teisipäeval rääkisid Eesti arstiteaduse üliõpilaste seltsi seksuaaltervise grupi noored seksuaalkasvatuse põhilistest asjadest, nagu rasestumisvastased vahendid, millal on õige aeg seksida ja muudest aspektidest selle juures.”
Pae andmeil on selline laager väga vajalik just konservatiivsematest piirkondadest pärit noortele, sest on riike, kus sellistest asjadest lihtsalt ei räägita.
“Näiteks Armeenias, Gruusias ja Ukrainas seksuaalharidus koolides puudub,” teadis Pae. “Eestis oleneb väga palju õpetajast ja tihtilugu ei tunne õpilased koolis sel teemal rääkides end mugavalt. Siin on ümberringi võõrad inimesed, ei ole vaja häbeneda, et millegi küsimise peale hakatakse pärast narrima.”
Laagris osalev 18-aastane Gruusia noormees Luka kinnitas, et tema riigis on seks tabuteema.
“Gruusia koolis sellist õpetust ei ole,” märkis Luka. “Me ei räägi sellistel teemadel isegi vanematega. Vaid sõpradega saan sellest rääkida. Peame ise elus õppima. Võin minna isa juurde ja küsida tüdruku jaoks raha, aga sellega teema piirdub.” Luka oli rahul, et õppis palju uut juba esimeste päevadega.
Kolmapäeva, 27. augustini kestvas laagris seisab noortel ees veel palju põnevaid tegevusi. Näiteks eile käisid nad tegemas Pärnus tänavaküsitlust ja uurisid pärnakailt muuhulgas, millal nad süütuse kaotasid ja mida nad arvavad samasooliste kooselust.
“Sealjuures pidid noored jälgima, kui vabalt inimesed neil teemadel räägivad,” lisas Pae. “Pärast analüüsisime seda infot ja võrdlesime riike.”
Toimus maastikumäng, milles õpiti muuhulgas kondoomi paigaldamist. Veel toimuvad stereotüüpide ja meedia õpitoad. Noored arutlevad, kuidas mõistetakse eri religioonides ja ühiskondades ilu.
“Samuti toimub meil tantsusessioon, milles iga riigi noored õpetavad kaaslastele oma rahvustantse,” rääkis Pae. “Siis hindame soostereotüüpe ja kuidas neis tantsudes väljendub seksuaalsus.”
Projekt lõpeb töötubadega teemal, kuidas saaksid noored laagris õpitut oma kodumaal edasi anda.
Noortevahetust rahastab Euroopa Komisjoni ERASMUS+ programm ja Pae teada on sellised noortevahetuslaagrid üsna sagedased nii Eestis kui mujal Euroopas. Eestis toimub pea 60 noortevahetuslaagrit aastas ja neis saab osaleda noorteorganisatsioonide ja -keskuste kaudu.
Allikas: Pärnu Postimees