Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noored õppisid ühisprojektis koostööd

Itaalia, Suurbritannia, Türgi, Rumeenia ja Eesti noored õppisid Pärnus ühisprojekti käigus, kuidas tõsta enesekindlust ja julgeda oma arvamustele kindlaks jääda.

Projekti “Come along and grow” eestvedajad on pärnakad Anni Tetsmann ja Mari-Liis Pärn noorte ettevõtlikkuse arendamise ühingust MTÜ NEA. Ühing loodi mõni kuu tagasi edendamaks Pärnumaa noorte koostööd ja suhtlust eakaaslastega piiri taga. Erasmus+ programmi abiga eelmisel nädalal lõppenud rahvusvaheline noortevahetus on NEA esimene teoks saanud ettevõtmine.

Sport kui meeskonnatöö

Noortevahetuse “Come along and grow” eesmärk oli välja selgitada, kuidas meeskonnaspordi ja avaliku esinemise abil suurendada noorte enesekindlust ning julgust välja öelda oma arvamus isegi siis, kui see teiste omast erineb.

Nii katsetasid 30 projektis osalevat 18–28aastast noort villa Artise ruumides ja hoovis mitmesuguseid sportmänge ja teatevõistlusi ning arutlesid hiljem teemadel, kuidas keegi mängus käitus, kuidas toimis meeskond, kes võttis juhi rolli jne.

“Sportmängud on nende jaoks, kes iga päev spordiga ei tegele, üsna suur väljakutse ja mugavustsoonist väljumine,” seletas projekti eestvedaja Anni Tetsmann. “On selgunud, et meeskonna toetus on väga oluline ja isegi need, kes spordis kehvemad, võtavad end meeskonna hea motiveerimise tagajärjel kokku.”

Tetsmanni ütlust mööda aitavad sportmängud kaasa meeskonnatöö paremale mõistmisele ja treenivad rasketes olukordades hakkama saamist. Tuleb ju tööeluski sageli koostööd teha inimestega, kellega muidu ei suhelda või ollakse osas küsimustes eriarvamusel.

Tetsmanni jutu järgi tulid projektis hästi välja kultuuridevahelised erinevused: lõunamaalased elavad end välja diskuteerides või ülesandeid lahendades, põhjamaalaste eneseväljendus on tagasihoidlikum.

Kui põhjamaalane saab sportimisega veel enam-vähem kenasti hakkama, siis avalikku esinemist kardab ta nagu tuld. Seetõttu moodustasid osa projektist just esinemist treenivad õpitoad, kus harjutati eneseväljendamist, oma emotsioonide kontrollimist jne.

“Esinemine nõuab omajagu julgust, aga me kõik oleme võimelised esinema või sporti tegema, olenemata sellest, kui pädevad alguses oleme,” leidis Tetsmann. “Meeskonna toel on seda lihtsam arendada.”

Näiteks õpiti väikestes rühmades esitama üht lugu ja Tetsmanni sõnade järgi tekkis harjutamise tulemusel noortel päris tugev tunne ning julgus oma teksti ette kanda.

Eesti noored on avatud

Projektis osalejate seas oli nii tudengeid kui töötavaid inimesi, kuid enamik neist olid igapäevaelus või -töös seotud noortega. Mõni töötab koolis või noortekeskuses, mõni on aidanud vabatahtlikuna korraldada noorteüritusi, tegutseb mittetulundusühingus vms.

“Liitusin projektiga, sest mind huvitas, kuidas meeskonnatöö ja esinemise meetodeid noorsootöös kasutada, peale selle tahtsin parandada oma inglise keele oskust,” rääkis Baki Erfidan Türgist. “Et korraldame ka ise õpitube, õpime üksteiselt palju.” Baki lisas, et tore on uusi sõpru leida ja teisi kultuure tundma õppida, seepärast on ta väga rõõmus, et siin on.

“Saame parandada oma organiseerimisoskusi,” lisas Rumeenia neiu Mihaela Voinea õpitubadele viidates.

Ühe ülesandena tuli noortel käia Pärnu tänavatel ringi ja küsida kohalikelt inimestelt, kuidas nad suhtuvad meeskonnasporti ja avalikku esinemisse.

Baki jutu järgi olid vanemad inimesed, kelle poole ta tõlgi vahendusel tänaval pöördus, pisut tõrjuvad, kuid noored suhtlesid nendega sõbralikult ja hea meelega.

“Ilmselt ongi noorem põlvkond avatuma ellusuhtumisega,” arvas Mihaela ja meenutas ülesannet, kus tänaval tuli võõrastel inimestel paluda end kallistada. “Vanemad inimesed ei soovinud seda teha või väitsid, et neil on kiire, aga noored olid küll valmis võõraid kallistama.”

Suurbritanniast tulnud Meredydd Rixi arvates läks nende seltskonnal tänavaküsitlus hästi, sest jutule saadi nii seinatennisemängijate, maratonijooksjate kui tantsijatega. “Küsitletud olid enamasti füüsiliselt üsna aktiivsed ja tegid sporti vähemalt hobi korras. Mitu ütles, et tegeleb lausa kolme-nelja spordialaga,” rääkis Meredydd.

Nädala lõpus panid noored pead kokku, et ette valmistada projekti materjalide põhjal aasta lõpus ilmuvat raamatut.

“Sellest tuleb eesti ja inglise keeles ilmuv kogumik noortega töötavatele inimestele,” seletas Anni Tetsmann. “Teema on, kuidas meeskondlike sportmängude ja esinemise meetodeid kasutades noori enesekindlamaks muuta, peale selle projektis osalejate tagasiside ja soovitused.”

Allikas: Pärnu Postimees
Autor: Karin Klaus