Noored vaatasid laagris hirmudele silma
Tõrva lähistel Marja talus õppisid noored viiest riigist koos hirme ületama ja enesekindlust tõstma. Välismaalastele pakkusid seiklused lausa eksootikat.
15.—28. augustini kestnud laagris osales 32 noort Eestist, Portugalist, Hispaaniast, Kreekast ja Rumeeniast. «Tegu oli
, kus viie riigi noored vanuses 16–25 aastat said ise ja jagasid teadmisi ja kogemusi, kuidas silma vaadata oma hirmudele,» rääkis noorteorganisatsiooni Seiklejate Vennaskond Valgamaa ettevõtmiste korraldaja Heleri Alles.«Igal grupil oli kaasas oma juht, kuid noored viisid tegevusi läbi siiski ise, grupijuhid olid rohkem toeks,» lisas ta.
Hirmudele otse vastu
Osalejad igast riigist viisid läbi mitmesuguseid töötubasid. «Enamasti nägid need välja nii, et osalejad algul defineerisid oma hirmud – näiteks kõrguse- või sügava vee kartus –, millest tahaksid üle olla. Näiteks tuli teha Vanamõisa järve hüppetornist vettehüppeid. Igaüks sai vastavalt eesmärgile valida endale sellise kõrguse, mis oli talle jõukohane.»
Allese sõnul oli katsumus mõnele lihtsalt võimalus mugavustsoonist väljuda ja uusi väljakutseid vastu võtta.
Noored käisid veel Otepää seikluspargis ja kanuumatkal mööda Õhne jõge, proovisid Zorbi palliga vee peal kõndida ja tegid palju muudki, mida iga päev ei koge.
Seikluspark avaldas muljet
«Seikluspargist olid muljed vägevad, keegi külalistest ei olnud sellises paigas käinud, välja arvatud üks Rumeenia grupi liige. See oli nendele tõeline eksootika, sest nende kodumaal ei olevat sellele ligilähedastki,» rääkis Alles.
«Põhieesmärk oli hirmudest ülesaamine ja enesekindluse kasvatamine. Lisaväljund oli teadmiste jagamine tervislikest eluviisidest ja õigest, tasakaalustatud toitumisest ning kuidas tõsta teadlikkust iseendast. Põgusalt tehti tutvust ka meditatsiooniga,» selgitas projekti koordinaator.
Enamikule osalejatest oli see üldse esimest korda välismaal olla. «Näiteks Portugali grupp oli Madeira saarelt ja pea kõigile oli see lausa esimene kord perekonnast nii kaua eemal olla. Kaks nädalat võõras riigis – see oli neile täiesti uus kogemus. Tuleb välja, et nad ei reisi sugugi nii palju, kui mulle tundub, et Eesti inimesed reisivad.»
Ilmad olid kogu laagri ajal soojad. «Nende muljeid Eestist saab kirjeldada ainult ülivõrdes: nii roheline, väga ilus. Näiteks Madeiral pidi olema kivine ja mägine, kuiv ja kollakas. Metsloomad, meile nii tavalised kits, jänes ja rebane, avaldasid neile ikka väga muljet. Väga huvitav ja paljutähenduslik oli, kui meil oli meditatsioonihetk: kaks kitse tulid keset päist päeva meile üsna lähedale, vaatasid veidi ja hüppasid minema,» rääkis Alles.
«Viimasel õhtul enne lahkumist tekkis mõtteid, et võiks ka talvel kokku saada ja midagi sarnast läbi viia,» on Alles lootusrikas. «Paljud neist ei ole kunagi lund näinud.»
Teadlikkus murrab müüte
Kõigis on alati tähtsal kohal kultuuridevaheline suhtlus ja teadlikkuse tõstmine. «Ega Eesti noored ju ei tea palju näiteks Madeira kohta ja Portugali noored ei tea suurt midagi Eestist. Suheldes saab palju uut infot ja üle ka stereotüüpidest ning eelarvamustest,» kinnitas Alles.
Oma maa kultuuri said osalejad tutvustada rahvusteemalistel õhtutel, kus esitati tantse, pakuti oma toitu, korraldati viktoriine. Eesti kultuur sai külalistele tuttavamaks põhiliselt Helme koduloomuuseumi kaudu. Tartus külastastasid noored ka Ahhaa keskust.
Allese sõnul ei olnudki inglise keeles suhtlemine nii enesestmõistetav, kui võinuks arvata. «Paljud olid inglise keelt koolis õppinud, kuid mitte kunagi praktiseerinud. Saime ikka hakkama üksteist aidates ja parandades ning igal juhul oli see hea keelepraktika. Lõpupoole läks juba päris ladusalt.»
«Overcome Your Fears and Be Self-Confident!» toetas Erasmus+. See on Euroopa Liidu programm aastateks 2014–2020, mille kaudu rahastatakse rahvusvahelisi projekte hariduse-, spordi- ja noortevaldkonnas, mis ühendab endised rahvusvahelised kõrghariduse programmid, Euroopa programmid ning noorteprogrammi . Programm toetab noorte ja noorsootöötajate õpirännet ning noorsootöö arendamist.
Allikas: Valgamaalane
Autor: Lea Margus