Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noortevahetused pakuvad kogelejatele toetust ja sõpru

Igal aastal ootavad mitukümmend noort üle Euroopa ärevalt noortele kogelejatele mõeldud noortevahetust. Mida pakkida, kuidas läheb reis, kes teised osalejad on, kas töötoad ja tegevused on huvitavad – need on küllap mõtted, millega suurem osa osalejatest enne noortevahetust pead vaevavad. Eelkõige aga on kogelejate suurimaks hirmuks olla mitte kuulatud ja mõistetud. Siiski otsustasid 40 julget inimest üle 6 erineva Euroopa riigi astuda järgmine samm sellel augustil toimunud noortevahetusel Lõuna-Saksamaal. Järgnevalt saab lugeda MTÜ Eesti Kogelejate Ühingu projekti Eesti grupijuhi Annette kogemusi sellest käigust.

Loovuse arendamine

Noortevahetus “Taking your next step” 18-30 aastastele kogelevatele noortele keskendus just nimelt järgmistele sammudele, mis viivad mugavustsoonist välja ning pakuvad uusi elamusi. Schwartzwaldi rahvuspargi ääres asuv Kniebise küla võttis osalejaid vastu kauni looduse ja rahuliku olustikuga. Selleaastane noortevahetus keskendus loovusele – improvisatsioon, lühifilmide stsenaariumi kirjutamine ja filmimine, laulmine ja joonistamine ning juturingid. Kandev eesmärk selle juures oli pakkuda noortele turvalist ja toetavat keskkonda, kus võib ennast hinnangute ja vahelesegamisteta avada ja avastada.

Sarnased kogemused

Minu jaoks on noortevahetus korraga nii naasmine kogeluse juurde kui edasiliikumine isiklikus arengus. Kogelema hakkasin ma enda mälestuste järgi lasteaia lõpus ning sageli on just selles vanuses kogelejatel esimesed halvad kogemused koolikiusajate, mittetoetavate õpetajate kui ka head soovivate vanemate ja vanavanematega, kellel paraku kogeleva lapse aitamiseks oskused puuduvad. Kogelemine ise on vaid väike osa kogeleja muredest, suurema osa raskustest on seotud sotsiaalsete suhete loomisega ja madalal enesehinnangul, millega inimesed järgneva elu jooksul kandma peavad. Esimest korda kohtasin teisi kogelejaid ja kuulsin kogelusest rääkivaid teemasid Eesti Kogelejate Ühingu üritustel, kuhu tol ajal mu ema mind viis. Kuigi need üritused olid mulle tagasivaates kasulikud, tundusid teismelisena üritused minust tunduvalt vanemate inimestega igavad ja üldsegi ei tahtnud ma kogelusega enam tegeleda. Sellegipoolest tegutses kogelus mu igapäevaelus edasi, kuigi ehk juhuse tahtel jäi selle mõju aina vähemaks ning mu kõne muutus sujuvamaks. Kogeluse mõju sai mulle selgeks uute inimestega tutvudes, kui jutu käigus oma kogelust mainides nad justkui lohutades ütlesid, et ma ei kogele. Selline suhtumine tekitas minus ebamugavust, sest märkasin kui palju kogelus mu enesemääratlust mõjutanud oli. Nende mõtete tõttu olin küll veidi kahtlev, kuid ka põnevil, kui mulle tuli kutse osaleda 2023. aasta noortevahetuses kogelevatele noortele Hollandis. Noortevahetusega sain uuesti kontakti enda kogelusega, millega ei olnud ma 15 aastat tegelenud, ja nägin kui väärtuslik on kogelevatele noortele teiste sarnaste kogemustega inimestega ühenduste loomine. Seega, kui mulle pakuti võimalust olla sellel aastal noortevahetuse Eesti grupijuht, ei pidanud ma nõustumiseks kaua mõtlema.

Naer ja pisarad

Uues rollis grupijuhina sain palju uusi kogemusi ja õppetunde, mis kindlasti tööalaselt ja eraelus kasuks tulevad. Samuti nägin planeerimise juures olles kui palju aega ja energiat sellise projekti elluviimine nõuab ning samas kui palju on võimalik sellest tagasi saada. Grupijuhil on mitmeid ülesandeid, kuid noortevahetuse muudavad edukaks just osalejad, kes panustasid igapäevastesse ülesannetesse ning töötubadesse. Muidugi olid osalejad erinevate huvide ja ootustega ning programmis oli nii rahulikke enesereflektsiooni hetki kui ka lõbusaid mänge ja võistlusi. Mina jäin enim meenutama lõbusaid õhtuid, kus iga grupp sai oma riigi kultuuri, kombeid ja toitu tutvustada, matkamist kaunis looduses ning tähevaatlust lõkke ääres. Nädala kõige tähtsam hetk oli kindlasti vaba mikrofon, kus kõik said jagada oma mõtteid ja tänulikkust ning rääkida võib-olla esimest korda elus nii avatult oma loost ja keerulistest hetkedest. Naeru ja pisaratega segamini oli see kulminatsioon nädalaga loodud avatud ja aktsepteerivale õhustikule ja tärganud sõprustele.

Turvalisuse kasvatamine

Vaatamata erinevatele isiksustele ja keeltele tekkis noortevahetusel eriline kodune atmosfäär, mistõttu on selline nädal noortele kogelejatele üheks aasta kõige olulisemaks. Noortevahetuse järgselt oli tunne kahetine, sest kontrast sellise keskkonna ja tavaelu vahel on suur, kuid sealsed mälestused ja uued sõbrad üle kogu Euroopa andsid mulle palju head energiat, millega edasi liikuda. Sain aru kui palju annab turvaline keskkond, kus olla kuuldud ja mõistetud ning loodan seda tunnet kogelevatele noortele Eestis kasvatada.