Sirli: “Projekt andis julgust mõelda raamidest välja ja olla avatud uutele kogemustele”
15.05-22.05.2022 oli mul võimalus osaleda Slovakkias, väikeses külakeses nimega Stara Bistrica, Erasmus+ koolitusel. Koolituse eesmärgiks oli tutvustada erinevaid digivahendeid ja metoodikaid, mida noorsootöötajad saavad oma töös noortega kasutada. Selle projekti eriline tähelepanu oli suunatud just maapiirkondades elavatele noortele, et suurendada nende tööalast konkurentsivõimet. Lisaks keskenduti digitaalsele heaolule, et tuua teadlikkust vaimse tervise olulisusele tehnoloogia kasutamisel.
Koolitusel oli kokku 27 osalejat kuuest erinevast riigist. Peale Eesti oli veel esindatud Slovakkia, Itaalia, Rumeenia, Tšehhi ja Bulgaaria. Kohale jõudmiseks pidime kasutama võimalikult palju rohelist energiat, näiteks bussi ja rongi.
Esimesel päeval mängisime erinevaid mänge, millest enamus olid tutvumismängud. Veel toimus orienteerumine, mis aitas küla lähemalt tundma õppida. Päeva lõpuks mängisime mängu Agree and Disagree, kus esitati meile väiteid, mis olid seotud noorte hariduse ja praktikaga ning seejärel toimus analüüs oma valiku põhjal. Grupi toimimisel on oluline, et paika pannakse ka reeglid, mida tuleb hakata järgima igapäevaselt. Gruppidele määrati igasse päeva erinevad ülesanded: fotomaniakid, videotegijad, päeva kokkuvõtte kirjutajad, koristajad ja ergutajad. Õhtuti oli meil tegevus „VILLAGE”, mille käigus teibiti maha piirid, millest ei tohtinud üle astuda. Lubatud polnud ka nutiseadmed ja peamine oli, et me ei tohtinud rääkida. Lisaks veel igaõhtune rutiin „MIRROR“, mis toetus sellele, et me pidime gruppides jagama oma päeva emotsioone kasutades erinevaid tehnikaid, mida treenerid meile jagasid. Ja päeva lõpuks pidi igast grupist üks inimene päeva kokku võtma. Esimese õhtu lõpetasime kultuuriõhtuga, kus osalesid kolm riiki: Eesti, Itaalia, Slovakkia.
Teist päeva alustasime Kahoot mänguga, mis aitas tundma õppida Erasmus+ projektide ajalugu. Saime ülevaate Slovakkia noorteühendusest OZ SYTEV, kes tutvustasid, millal ja kuidas nad Erasmus+ projekte tegema hakkasid. Seejärel alustasime veel ühe huvitava ja ergutava tegevusega, milleks oli vaja välja mõelda igapäevane probleem ja luua toode selle lahendamiseks. Õhtu lõpetuseks taaskord “VILLAGE” JA “MIRROR”. Õhtu lõpetasime Bulgaaria, Rumeenia ja Tšehhi kultuuriõhtuga.
Kolmandal päeval oli vaimse tervise ja internetimaailmast välja lülitamise teema. Päev algas sellega, et osalejad andsid ära kõik nutiseadmed. Jälgisime mõningaid harjutusi, mis peegeldasid meie igapäevast rutiini ja teadvustasime, kuidas me inimestena toimime. Üks töötuba jäljendas seda, mis meie peas iga kord toimub ja hea oli selles suunas perspektiivi leida. Järgisime erinevaid tehnikaid, mis aitavad meil parandada oma vaimset tervist ja heaolu ning tegime lõbusa olemise, kus meil ei olnud lubatud 6 tundi rääkida. Selleks oli loodud ruum, kus osalejad said liikuda ühest kohast teise, et proovida erinevaid tegevusi, mis aitavad lõõgastuda ja vähendada igapäevase veebielu stressi. Toas olid erinevad tegevused – sai teha kunsti ja näomaalinguid, mängida twisterit, unot, malet, sai kallistada ning istuda diivanil ning vaadata aknast mägesid. Kuna vaikuse minutid olid ka lõunapausi ajal, siis sai palju nalja, kuna inimesed pidid end väljendama ilma sõnadeta. Peale 6 tundi mitte rääkimist liikusime järgmise etapi juurde, kus oli meil vaja kirjutada nimekiri asjadest, mis meile ei meeldi. Seansi teine osa sisaldas tänulikkuse tööriista, kus osalejad pidid kirjutama kirja kellelegi, kes neid inspireerib, seejärel tagastati telefonid ja julgustati helistada sellele inimesele, kellele oli kiri kirjutatud. Seejärel oli meil pikk analüüs ja jagunesime mõtisklusteks oma eelnevalt loodud gruppidesse ja jätkasime “VILLAGE” ja “MIRRORI-ga”. Päeva lõpetas mõnus grill ja film.
Neljandat päeva alustasime veidi varem kui tavaliselt, sest sõitsime bussiga ilusasse Žilina linna, kus meid jagati gruppidesse ja anti Mission impossible ümbrik, mis sisaldas ülesanded, mida peab päeva jooksul täitma. Ülesanded olid nt avalikkusele luuletuse ettelugemine; meeskonnaga käevõrude valmistamine; pildi tegemine koos üle 70 aastase inimesega ja vuntsidega mehega; võõralt inimeselt telefoninumbri küsimine. Olles kõik need ülesanded ära teinud lisandus veel kaks väljakutset: pidime küsitlema linnas olevaid noori – uurima, kus nad elavad ja mis on neide võimalused hariduseks, tööks jne. Vastavalt infole pidime leidma lahendused ja koostama projekti, millega teeme järgnevad päevad tööd. Teiseks ülesandeks oli kirjaklambri väljakutse. Kirjaklamber tuli kellegi võõra inimesega vahetada millegi muu vastu. Õhtul võtsime päeva kokku, tehes ühe minutilise näidendi, kasutades kehakeelt.
Viies päev oli täiesti imeline päev meie Erasmus+ kogemuse ajal. Päev algas nii, et päike paistis eredalt, lubades ilusat päeva. Alustasime päeva eelneval päeval loodud gruppidega ning jätkasime oma poolelioleva projektiga. Kuna ilm oli nii ilus, siis treenerid otustasid meid üllatada imelise matkaga mäetippu. Panime projektid pausile ja asusime teele. Pärast lõunat jätkasime oma projektidega ja päev lõppes nagu ikka “VILLAGE” ja “MIRRORI-ga”.
Kuuendal päeval lõpetasime oma pooleliolevad projektid ja esitasime neid teistele. Meie projekti nimi oli „Work together, Grown together“. Mängisime veel viimast korda “VILLAGE” mängu ja lõpuks istusime tavapärasesse ringi ja arutasime nädala tegevusi, kuidas keegi oli arenenud ja tegime kokkuvõtte oma emotsioonidest. Lõpuks andsime tagasisidet, kuidas meeldis antud projektis osaleda. Päeva lõpetasime õhtusöögiga ja jätsime kõigiga hüvasti.
Oli meeletult tore kogemus. Arendas minu silmaringi ja sain praktiseerida inglise keelt. Kui avaneb uuesti võimalus midagi taolist kogeda, soovin kindlasti osaleda. Kindlasti soovitan ka nii meie valla noortel kui ka noorsootöötajatel osa võtta sellistest koolitustest. Tänu sellele projektile õppisin palju uusi, lahedaid, aktiivseid tegevusi, mida kasutada oma igapäevases töös noortega. Projekt andis julgust mõelda raamidest välja ja olla avatud uutele kogemustele.