Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Sõmeru noored uurivad haldusreformi

Haldusreform arusaadavas keeles lahti seletatuna paneb noored kaasa mõtlema ja rääkima. Eriti kui uus elukorraldus tahab minna noore identiteedi kallale.

Täpselt nii juhtus Sõmeru vallas pärast seda, kui oli esitletud haldusreformi esialgset kava, mis nägi ette omavalitsuse jagamise mitme tõmbekeskuse vahel. Rakvere linn tahtis Roodevälja, Näpi ja Sõmeru aleviku piirkonda, Kunda linn ihales kaevanduste piirkonda ehk Uhtna ja Ubja kanti.

“Mina ei ela Sõmeru alevikus, vaid kaugemal. Kava kohaselt peaksin kunagi kuuluma Mere valda. Mulle see ei meeldiks, sest käin Rakveres koolis ja ajan oma asju Sõmerul. Ma ei kujuta ette, et peaksin hakkama Kundas asju ajama,” rääkis Lääne-Viru Noortekogu liige Kaisa Erm.

Sõmeru valla noorsootöö­spetsialist Piret Laidroo lisas, et nad on omavalitsuses teinud kümme aastat tööd selle nimel, et neil oleks hästi toimiv noorsootöövõrgustik: vallas on kuus noortekeskust ja ühtehoidvad noorsootöötajad. “Noorsootöö kontekstis vaadatuna lõhutakse meie töö järsku ära,” kurvastas spetsialist.

Teema paremaks mõistmiseks lükati käima fondi Euroopa Noored rahastatav projekt “Noored ja haldusreform”, kuhu kaasati need Hiiumaa omavalitsused, kus haldusreformi teema oli väga terav.

Kaks omavalitsust sai üheks: Kärdla liitus Kõrgessaare vallaga ning moodustus Hiiu vald. Käina, Emmaste ja Pühalepa vald olid aga ühinemise vastu, kusjuures Kärdla asub Pühalepa valla piirides sees.

“Isegi riigiseadust muudeti, et üldse lubataks liituda omavalitsustel, millel ei ole ühist piiri,” tõi Pühalepa valla noorsootöötaja Klaire Leigri näite.

Selles valguses tundus Hiiumaa olevat Sõmerule hea koostööpartner. “Tundub, et valisime õige partneri, sest neil on noorsootöös väga suur konflikt liitunute ja mitteliitunute vahel,” lausus Piret Laidroo, lisades, et Hiiumaalt on nii mõndagi õppida.

Sõmeru noortekeskuse juhataja Oxana Nikitina ja Klaire Leigri ütlesid, et kui nooremaealised ei pruugi haldusreformi teemast hästi aru saada, siis vanemad juba mõistavad seda.

“Kui me projektist rääkima hakkasime, oli ka 12aastasel teema kohta midagi öelda ja ta oli valmis oma arvamust avaldama. See teema puudutab neid ega jäta külmaks,” tõi Leig­ri näite. Pealegi suutis laupäevast ühisüritust, mis tõi Hiiumaa noored ja noorsootöötajad Sõmerule, juhtinud ajakirjanik Sulev Oll keerulise teema arusaadavalt lahti rääkida. “Kuigi see on kõrgem mäng, on noored asjaga kursis ja teadlikud, mis toimub,” lisas Leigri.

Augustis käisid Sõmeru noored ja noorsootöötajad Hiiumal, kohtuti sealsete vallajuhtidega ning võeti osa lestafestivalist, kus uuriti ka kohalikelt, mida nad arvavad Kärdla linna ja Kõrgessaare valla ühinemisest, kuigi neil ühist piiri tegelikult ei ole.

Sama projekt viis noored riigikokku, kus neid võtsid vastu Kalvi Kõva ja Rannar Vassiljev. Haldusreformist räägiti sel korral küll vähem, aga vesteldi palju hariduspoliitikast.

Allikas: Virumaa Teataja
Autor: Kristi Ehrlich