Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Stereotüüpe kummutav noortevahetus: Narvast pärit noor jagab kogemusi

Narvas leidis kohaliku noore Anastassija Bondarenko (19)  eestvedamisel 2020. aastal aset noortevahetus “Behind the Stereotypes”. Projekti eesmärk oli arendada kriitilise mõtlemise oskust ja kultuuritundlikkust, et suurendada kogukonnas ja ühiskonnas laiemalt vastastikust mõistmist ja solidaarsust. Selles osales noori neljast riigist.

Anastassija Bondarenko, kes õpib sellest sügisest Tartu Ülikoolis majandusteaduste eriala,  tutvustab ennast ise Nastjana. Talle meeldivad tantsimine, heegeldamine ja Taylor Swift. Aga mitte ainult. Kodulinnas osales ta MTÜ VitaTiimi tegemistes ning lõi selle kaudu kaasa kohalikes ja rahvusvahelistes projektides, nii üritusi korraldades kui projekte ise luues.

Koos sõpradega

“Tahtsin suhelda erinevate inimestega ja mind hakkasid juba huvitama mitmed sotsiaalsed probleemid ning ma tahtsin ennast korraldajana proovile panna. Erasmus+ tundus mulle selleks suurepärane võimalus,” meenutas ta.

Meeskonna moodustasid Nastja sõbrad, kes olid varemgi projektides koos osalenud. Nende ideed põhinesid varasematel kogemustel, samuti olid neil juba käpas töömeetodid, mida tuli enda teemaga sobivaks modelleerida. Inspiratsiooni pakkus neile ka SALTO noorteportaal.

“Behind the Stereotypes” käsitles, nagu nimigi ütleb, stereotüüpe. Projektis osalesid noored Eestist, Tšehhist, Itaaliast ja Kariibi mere saarelt Sint Maartenist. Iga noorterühm pidi korraldama töötoa kindlal teemal. “Tol ajal ei olnud mul veel palju kogemusi modereerimises, seega püüdsin valida erinevaid rollimänge, grupi- ja aruteluülesandeid,” rääkis ta enda rollist.

Koroona, logistika ja bürokraatia

Kuid kõik ei läinud nii ladusalt, nagu noored esialgu lootsid. “Projekti käigus tekkisid väljakutsed, eriti seoses koroonapandeemiaga,” täpsustas Nastja. “Esialgu tuli noortevahetus poole aasta võrra edasi lükata ja hiljem haigestusid mõned osalejad COVID-19-sse. See tekitas omakorda logistilisi probleeme.” Tagantjärele on Nastjal hea meel, et ta pidi ennast logistiliste ja bürokraatlike ülesannete lahendamisega ületama. Sest see arendab.

Kõige rohkem avaldasid talle muljet Sint Maartenist pärit osalejad, keda üllatasid paljud sellised asjad, mis narvalaste jaoks on igapäevased. Muuhulgas tundus Narva neile väga suure linnana. “Nendega suhtlemine pani mind väga paljudele asjadele värske pilguga vaatama.”

Nastja sõnul oli nende grupp väga sõbralik ning kõik tegevused võeti osalejate poolt väga hästi vastu. “Olin isegi üllatunud, sest ma ei oodanud, et kohtan sellist toetust ja huvi inimestelt, keda ma varem ei tundnud.” Ta kartis ka, et ülesannete suure hulga tõttu lähevad need mingil hetkel segamini, kuid Eesti meeskond aitas teda väga palju.

Nastja soovitab teistelgi noortel Erasmus+ projektides osaleda, sest need laiendavad silmaringi ja arendavad sotsiaalseid oskusi. “Rahvusvahelised projektid aitavad arendada keeleoskust ja mõista Euroopa rohkemaid võimalusi. Koondage hea meeskond, jagage ülesanded ja ärge kartke abi küsida!”