Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Viimsi noored Toscana südames

Viimsi noored osalesid projektis JUMBO ja kohtusid itaalia väikelinnas Luccas itaaliast, Hollandist ja Aserbaidžaanist pärit eakaaslastega.

JUMBO on Euroopa Liidu programmi Erasmus+ (Euroopa Noored) raames finantseeritud noorsoovahetusprojekt, mille teemaks on kastist välja hüppamine ja oma tee leidmine. Eestit ja Viimsi valda esindasid Mirell Nõmm, Kelli Eha, Marie Kõiver, Erik Kuldkepp, Verner Lepp, Taivo-Tauri Tammela ja Taavi Valgmäe.

Projekt raames uurisime noorte käitumist: kuhu meie käitumine viib ja kas on alternatiive tavakäitumistele. Neljast riigist pärit noored pandi mõtlema, kuidas saab olla „lahe“ ja ühiskonnas aktsepteeritud, käitudes massist erinevalt. Kaheksapäevane noortevahetus hõlmas arutelusid noorte käitumismallide üle, keskenduti nähtusele mainstreaing, mis eesti keeles tähendab peavoolu. Miks noored järgivad peavoolu ja kas saab ka teisiti? Jõuti järeldusele, et peavooluga kaasa minnes tunneb inimene end osana ühiskonnast. Alati on võimalik käituda teistmoodi ja mitte alluda peavoolu survele. Kuid vastuvoolu ujumine pole lihtne, see vajab enesekindlust ja nutikust. Peavoolu peamisteks mõjutajateks nimetati popkultuuri, sotsiaalmeediat, majanduslikku ebavõrdsust, alkoholi ja uimasteid.

Välja joonistusid rahvuslikud ja kultuurilised erinevused. Meie võõrustajatel itaallastel oli näiteks oma arusaam ajast ja see tekitas palju segadust. Ulesandeid alustasime ikka pea tund või poolteist hiljem, kui kokku oli lepitud. Paljud asjad jäid seetõttu kahjuks ka tegemata. Esimestena olid ikka kohal eestlased ja hollandlased, ka mõni kohusetundlik aser, kuid teised tegutsesid ikkagi lõunamaise aja järgi.

Väga põnev oli temperamentne Aserbaidžaani grupp. Neile olid tähtsad religiooni küsimused, üllataval kombel sai aserbaidžaanlastega suhelda vene keeles. Kui eestlased nautisid Itaalias 25-kraadist suveilma, siis aserbaidžaanidele tundus see jahe.

Mida arvati eestlastest? Itaalia tüdrukud olid Eestist ja meie kliimast vaimustuses ja lubasid kunagi kindlasti Eestit külastada. Igal riik sai end ühel õhtul tutvustada rahvusliku õhtusöögi ja presentatsiooniga. Eestlased pakkusid hernesuppi, kalja, õunakooki ja maiustusi. Hernesupp läks väga hästi loosi, üks võõrustaja käis endale seda kolm korda juurde tõstmas.

Projektis osalema pääsesime Viimsi valla avaliku konkurssi kaudu. Tahtsime tutvuda uute inimeste ja kultuuridega ning näha, kuidas elatakse mujal. See eesmärk sai täidetud. Reis õnnestus vägagi hästi. Nädal võõrsil viibimist kasvatas tolerantsust teiste kultuuride suhtes ning näitas, kui sarnased noored olenemata nende rahvusest tegelikult on. Itaalia ja seal sobitatud tutvused jäävad kauaks meelde.

Allikas: Viimsi Teataja
Autor: Marie Kõiver