2 min
Euroopa Komisjon avaldas 2024. aasta Euroopa Liidu noorteuuringu raporti ja uue Eurobaromeetri uuringu tulemused. Lisaks käivitab komisjon Kodanike Kaasamisplatvormil uue veebipõhise debati, mis toob noorte poolt tõstatatud olulised teemad avatud arutelu keskmesse.
Arutelu tugineb noortepoliitika dialoogidele, mis toovad noorte poolt tõstatatud olulised teemad Euroopa Liidu ülesesse arutellu. Algatus julgustab noori aktiivselt suhtlema volinikega, integreerides seeläbi noorte seisukohad ELi poliitilisse tegevuskavasse. Dialoog toimub veebis, et rohkem noori saaks sellest osa.
Noortel on Euroopa Liidust positiivne ettekujutus
Euroopa Komisjon avaldas 2024. aasta ELi noorteuuringu aruande, mis annab ülevaate noorte elust ELis ja noortestrateegia (2019–2027) edusammudest. Aruanne sisaldab suuniseid edasisteks sammudeks noortevaldkonnas, et edendada noorte kaasamist avalikku ellu. Andmed näitavad, et ligi 60% noortest suhtub ELi positiivselt ja üle 70% noortest eurooplastest kasutab oma õigust hääletada.
Lisaks tuuakse välja noorte suuremad väljakutsed ning ELi poliitika, mille eesmärk on parandada noorte elujärge. Noortest 10% jaoks on tööpuudus endiselt probleemiks. Kuigi haridustase on paranemas, on 30% 15-aastastest noortest hädas matemaatika põhioskustega ning 28%-l puuduvad digioskused. Vaimne tervis on samuti kasvav probleem: peaaegu 50% noortest on teatanud viimase aasta jooksul emotsionaalsetest või psühholoogilistest raskustest.
Noored on muredest vaatamata optimistlikud
Äsjane Eurobaromeetri uuring näitab, et 61% noortest on ELi tuleviku suhtes optimistlikud. Ligi 60% usuvad, et Euroopa Liidul on ühiskonnale positiivne mõju. Noored peavad ELi peamisteks tugevusteks vabadust elada, õppida ja töötada teistes liikmesriikides (32%), tugevaid suhteid ja solidaarsust liikmesriikide vahel (28%) ning pühendumust demokraatiale ja põhiväärtustele (25%).
Küsitletavad nimetasid kõige pakilisemate tulevikuprobleemidena elukallidust (41%) ning rahu ja ülemaailmset stabiilsust (30%). Kusjuures 31% noortest eurooplastest usub, et julgeolek ja kaitse peaksid olema ELi peamine prioriteet. Lisaks leiab 38%, et EL peaks rohkem investeerima jõukohasesse majutusse ja elukalliduse toetustesse.
Kuigi 65% noortest on rahul sellega, kuidas demokraatia ELis toimib, peab üle kolmandiku (34%) neist valeinformatsiooni suurimaks ohuks demokraatiale. 67% noortest on huvitatud dialoogist ELi tulevikuteemadel koos teiste noorte ja ELi esindajatega.
Eurobaromeetri uuring näitas ka veebiplatvormide tähtsust teabeallikana, kusjuures 42% noortest kasutab uudiste allikana kõige sagedamini sotsiaalmeediaplatvorme.