Keskkonnakäpp – kes on keskkonnas käpp?
Keskkonnakäpp on tunnustussüsteem, mille eesmärgiks on tunnustada haridusasutusi, õpetajaid, klasse, mitteformaalse keskkonnahariduse keskusi ja looduskoole keskkonnateadliku tegevuse suurendamise ja jätkusuutlikku arengut toetavate väärtuste edasikandmise eest.
Keskkonnakäpp keskkonnateemaliste tegevuste konkurss toimus sel aastal esimest korda. Konkursile esitati 187 keskkonnateemalist tööd üle Eesti. Parimaid valiti kahes hääletusvoorus, kaheksaliikmeline keskkonnaekspertidest koosnev žürii tegi esmase valiku, seejärel algas internetipõhine rahvahääletus lemmikute leidmiseks. Edasipääsenud tööde vahel jagati 26 auhinda. Kokku hääletas erinevate projektide poolt ligi 5000 hääletajat.
Töid oli mitmeid erinevaid, auhindu jagati kuues kategoorias, igas kategoorias läks auhind lasteaiale, koolile, õpetajale või organisatsioonile. Kategooriad olid Rahva Lemmik, Tubli Tegutseja, Innukas Innovaator, Õnnelik Õppija, Kogukonna Kaasaja ja Tark Tarbija.
10.juunil toimus Tallinna Reaalkoolis võitjate tunnustusgala. Päevajuhiks oli Urmas Vaino, auhindu käis üle andmas keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, piduliku osa lõpetas Karl-Erik Taukari kontsert.
Räpina aianduskooli algatus „Sõbrapäeva tomatiprojekt“ võitis Kogukonna Kaasaja ja Rahva Lemmiku 2014 kategooriates. Algatus käivitus Haridus-ja Teadusministeeriumi projektist Huvitav Kool ja toimus selle aasta jaanuarist sõbrapäevani 14.veebruaril. Aianduskool saatis kõikidele soovijatele „töökomplekti“, mis koosnes neljast tomatitaimest (kaks kollast ja kaks punaseviljalist) ning kahte sorti väetise – „maheda“ ja „tavalise“. Tegevuse eesmärk oli need taimed kevadeks viljukandvateks kasvatada, väike võistlusmoment, kellel esimene õis, kellel esimene vili, auhinnaks omakasvatatud tomatid. Osalejatel oli terve kasvatusprotsessi jooksul võimalik nõu küsida aianduskooli spetsialistidelt. Üllatuseks kogu projekti juures oli see, et projektijuht Ulvi Mustmaa koos kolleegida ei julgenud arvatagi, et kokku tuleb osalejaid 786, nii et taimi tuli ette kasvatada märkimisväärselt rohkem kui planeeritud sada. Galal oli võimalus Räpina aianduskooli tegusate õpetajatega lähemalt rääkida ning nii suur kogukonna huvi projekti vastu oli neile suur üllatus. Küsimus projekti tuleviku kohta tegi projektijuhid mõtlikuks, mis on see taim, mida järgmisel aastal hoogsalt kasvatama hakata tegijad täna ei tea. Ulvi Mustmaa kommenteeris: „Tomat on lihtsalt nii hea taim, selle kasvatamisel on nii palju erinevaid õppimise protsesse, ei teagi, mis see järgmine taim peaks olema“.
Tubli Tegutseja 2014 Imavere lasteaed Mõmmi algatus „Mõmmi läheb mõmmile appi“ idee sai alguse Imavere lasteaiale kingitud karutopisest. Lasteaia lapsed on mitmed aastad kogunud igal sügisel metsloomadele tammetõrusid. Siiani on rekordiks üks tonn tõrusid.
Kõikide teiste võitjate kohta saab lähemalt infot Keskkonnakäpp 2014 koduleheküljel.
Keskkonnakäpp 2014 tunnustussüsteem on heaks innustajaks järgmistel aastatel uute projektide käivitamiseks ja läbiviimiseks ning hea võimalus juba auhinnatud häid ideid oma koolides ja lasteaedades järele proovida.