Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Agentuur lööb kaasa Euroopa noorte aasta tähistamisel

Täna sai Euroopa noorte aasta Eestis ametliku avapaugu. Euroopa komisjoni Eesti esinduse ning Teeviida korraldatud üritusel tutvustati noorteaasta eesmärke ja noortele olulisi teemasid ning jagati infot aastaga seotud sündmuste ja tegemiste kohta.

Noortel on oluline kogemustepagas infoühiskonna katsumustega toime tulemiseks, rääkis noorteaasta koordinaator Kadri Koort. “Nad oskavad öelda, mida tulevikult tahavad ja milline see tulevik olema peaks, alustades näiteks digitaalsetest õpikeskkondadest kuni vaimse tervise teemadeni,” sõnas Koort. “Eesti noored tahavad väga tegutseda ja oma häält kuuldavaks teha. Nende tegemiste noorteaastaga sidumine on hea viis oma algatustele hoogu juurde anda ja panna need kandma ka teisi noorte jaoks olulisi väärtusi.”

Noorteaasta olulistest tegemistest ja eesmärkidest rääkides ei saanud Euroopa komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela mööda ka Ukraina sõjast tingitud humanitaarkriisist ning tõdes, et kui esialgne sõjapõgenike laine on vaibunud ja võõrsilt tulijad end siin sisse seadnud, peame hakkama tegema tööd selle nimel, et Ukraina noortest saaksid meie sõbrad ja nad tunneksid end siinse kogukonna osana.

Agentuuri sündmused

Terve aasta jooksul on noortel üle Euroopa võimalik senisest rohkem Euroopa tuleviku kujundamises kaasa rääkida ja oma häält kuuldavaks teha. Agentuuri jaoks on iga päev Euroopa noorte aasta tähistamine, sest sündmusele seatud prioriteedid – rohepööre, kaasatus ja noorte osalus – on meie programmide kandvad eesmärgid, millega tegeleme kogu aeg. Seetõttu lööme loomulikult kaasa mitme üritusega terve aasta vältel. Juba on mitu sündmust noorteaasta egiidi all toimunud, ent suurem osa neist alles ees.

Näiteks leiab juba 3. aprillil aset noorte osaluse teemaline kontaktseminar, mis on eelkõige suunatud otsustajatele kohalikes omavalitsustes. Samal ajal läheb käima mini-ideepahvakute kampaania, kus pakume võimalust kutsuda oma kooli või noorteasutusse projektikirjutamise koolitaja, kes aitab nõu ja jõuga kõiges, mida vaja ühe hea Erasmus+ või Euroopa Solidaarsuskorpuse projekti koostamise jaoks.

Aprillis toimub ka reisikonkurss DiscoverEU, kus 18-aastased noored saavad hea õnne korral endale lunastada rongipassi, millega on tasuta võimalik läbi sõita kasvõi kogu Euroopa. Muu hulgas toimuvad sel kevadel veel ka näiteks õpirände mõttetalgud noorsootöötajatele, rahvusvaheline Europeers noorte kohtumine ning pidulik Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse toetusesaajate tunnustamine.

Peagi avaneb võimalus kiigata ka virtuaalgaleriisse, kuhu on üles seatud Eesti noortevaldkonna digiajakirja MIHUSe parimad illustratsioonid. Sel aastal on oodata ka MIHUSe erinumbrit, mis on samuti pühendatud noorteaastale.

Suvel aset leidvale Arvamusfestivalile Paides seatakse samuti üles noorteala ning sinna on oodata diskuteerima nii eksperte kui ka kõiki teisi noortevaldkonnast huvitujaid.

Hoidke kindlasti silm peal agentuuri kanalitel, et kõikide tulevaste sündmustega hästi kursis olla. Euroopa Noorteportaalis on võimalik tutvuda Eesti ja teiste Euroopa riikide sündmustega ning lugeda kogemuslugusid ja artikleid. Euroopa noorte aastat tähistab ametlik logo, mille saab Euroopa noorte aasta egiidi all toimuva sündmuse korraldaja lisada visuaalidele.

Loo muutust oma projektiga

Euroopa Liit kuulutas 2022. aasta Euroopa noorte aastaks, et tõsta veelgi enam esile noori ja nende panust ühiskonnaellu, seda eriti koroonapandeemia olukorras. Kõik noored, võrgustikud, kogukonnad ja organisatsioonid, kes soovivad toetada noorte osalust ja innustada neid tulevikuteemadel kaasa rääkima, on oodatud oma üritusi noorteaasta raames korraldama.

Kui sinagi tahad midagi keskkonna, noorte osaluse ja mitmekesisuse heaks ära teha siis, on Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse projektid selleks suurepärane võimalus. Kõik 2022. aasta taotlusvoorud on pühendatud Ukraina sõja tagajärgede leevendamisele ning järgmine voor leiab aset juba 4. mail. Selleks ajaks ootame Euroopa Solidaarsuskorpuse kohalikke solidaarsusprojekte, Erasmus+ noorteprojekte, noorsootööprojekte ja väikeprojekte.

Toome ka mõned näited, millised teemad haakuvad taotlusvooru fookusega: pagulaste integreerimine uude keskkonda, Eesti spetsialistide koolitamine pagulaslastega töötamiseks, meediakirjaoskus, infosõda ja valeinfo tundmine ning muu säärane. Mais esitatud projektide menetlemine kestab kuni kaks kuud, mille järel teatatakse tulemused ja projektide elluviimine võib alata juba sügisel.

Noorteaastast ja selle tegevustest nii Eestis kui teistes Euroopa riikides saab lisa lugeda Teeviida kodulehelt ja Euroopa noorte aasta portaalist. Üle-Euroopalisi noorteaasta sündmusi vaata siit. Noorteaasta visuaalse identiteedi leiab siit.