Eurodesk 2024. aasta numbrites
Eurodeski põhimõtteks on pakkuda erapooletut ja usaldusväärset infot tasuta ning olla lihtsasti kättesaadav igale huvilisele. Selleks teeme koostööd teiste noorte- ja haridusasutustega ja vastame noorte küsimustele Euroopa Noorteportaalis.
Eurodesk partnereid 2024. aastal oli kokku 12 maakonnas. Piirkondadest ei olnud esindatud Lääne-Virumaa, Järvamaa ja Tartumaa. Iga piirkonna Eurodesk partneri käsutuses on eraldi eelarve, millega rahvusvahelise noorteinfotegevusi, sündmuseid ning Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse programmi tutvustavaid tegevusi ellu viia. Kõik organisatsioonid on Erasmus+ toetusesaajad.
- Harjumaa – Noorteklubi IZUM (harjumaa@eurodesk.eu)
- Hiiumaa – Emmaste Noortekeskus (hiiumaa@eurodesk.eu)
- Ida-Virumaa – MTÜ VitaTiim (idavirumaa@eurodesk.eu)
- Jõgevamaa – Jõgeva Valla Noortekeskus (jogevamaa@eurodesk.eu)
- Läänemaa – MTÜ EstYes (laanemaa@eurodesk.eu)
- Pärnumaa – Paikuse Avatud Noortekeskus PaNoKe (parnumaa@eurodesk.eu)
- Põlvamaa – MTÜ Räpina Avatud Noortekeskus (polvamaa@eurodesk.eu)
- Raplamaa – Kohila Valla Noortekeskus (raplamaa@eurodesk.eu)
- Saaremaa – Saaremaa Noorsootöö Keskus (saaremaa@eurodesk.eu)
- Valgamaa – MTÜ Täpne Silm (valgamaa@eurodesk.eu)
- Viljandimaa – Viljandi Valla Noortekeskus (viljandimaa@eurodesk.eu)
- Võrumaa – Rõuge Noorsootöö Keskus (vorumaa@eurodesk.eu)
Tegevustoetuse eest korraldati Eestis 2024. aastal 274 tegevust, milles osales kokku 24156 noort. Sellest 211 toimusid füüsiliselt ning nendega jõuti 9434 noorteni. 63 tegevust toimusid veebis ning veebipõhiselt jõuti 14722 nooreni. Euroopa noorteportaali kaudu said vastuse 117 esitatud küsimust. Eurodeskid pakuvad ka nii noortele kui noorsootöötajatele õpirände temaatilist nõustamist. 2024. aastal oli nõustatavate arv 315. Eurodesk tegevustesse oli kokku kaasatud 87 noortega tegelevat spetsialisti.
Eurodesk Eesti võrgustikule toimus 10 veebipõhist kohtumist ning kaks füüsilist võrgustikukohtumist – üks Viljandimaal ning teine Hiiumaal. Võrgustikukohtumistel käsitleti nii kampaaniaid, Eurodesk tegevusi 2024. aastal, kui ka uute oskuste omandamist. Kutsuti ellu koostöö Euroguidance Eestiga, et Eurodesk partnerid saaksid lisada oma tööriistakohvrisse õpirände kompetentsikaardid, millega DiscoverEU, kuid ka muudes õpirännetes osalenuid õppimise teekonnal toetada.
Üheskoos tähistasime Euroopa noortenädalat!
Euroopa Noortenädal 2024 toimus 12.–19. aprillini, keskendudes noorte osalusele demokraatlikes protsessides ja Euroopa Parlamendi valimistele. Kampaania juhtmõte “Tee oma hääl kuuldavaks” julgustas noori vanuses 16–35 aktiivselt osalema ühiskondlikus elus ja valimistel. Nädala eesmärkideks olid noorte kodanikuaktiivsuse edendamine, nende saavutuste esiletoomine ning Euroopa Liidu pakutavate võimaluste tutvustamine, sealhulgas Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse programmid. Eurodeski võrgustiku ning Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri kaudu osaleti delegatsiooniga ka Euroopa noortenädala avasündmusel Brüsselis.
Noortenädala kampaania raames toimus koostöös teiste võrgustiku liikmete ning koostööpartneritega 86 sündmust, millega jõuti 3680 nooreni. Eurodesk partnerite seas oli üle-eestiline kokkamisväljakutse “Maitsev Euroopa”, milles osales 102 noort 16 erinevas noortekeskuses üle Eesti.
Euroopa Noortenädala raames ühendasid Eurodesk Läti ja Eesti jõud, et luua inspireeriv kahepävane üritus “Hüppa Euroopa rongile” (19.–20. aprill 2024). Rohkem kui 70 noort alustasid teekonda Riiast Läti-Valka ja Eesti-Valga piirilinnadesse, kasutades rongi platvormina, kus arutleti demokraatia, noorte osaluse, Euroopa Parlamendi valimiste ja Euroopa Liidu võimaluste üle. Teisel päeval liitusid Eesti noored, kes saabusid Valka Tartust – 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnast. Üheskoos korraldati töötubasid ja arutleti noorteprogrammidest, Euroopa väärtustest ja solidaarsusest kogukondades. Üritus tõi esile noortealgatuste jõu, piiriülese koostöö ja Euroopa kodanikuks olemise väärtused.
Lisaks viisid Eurodesk partnerid üle Eesti ellu erinevaid Euroopa Liidu temaatilisi töötube, mille fookuses on noorte osalus, Euroopa parlamendi valimised ning noortele suunatud Euroopa programmid. Lisaks korraldati üks materjale käsitlev koolitus noorsootöötajatele, et jagada kvaliteetset noorteinfot eelnimetatud võimaluste kohta. Materjalid on koostanud Eurodesk Brussels Link.
Silmapaistvaimad projektid igast piirkonnast
Harjumaa – Noorteklubi IZUM
1.–8. mail 2024 toimus Tammispeas IZUM Õppekeskuse korraldatud rahvusvaheline noortevahetusprojekt “Art of Politics”. Projekt tõi kokku 38 osalejat Eestist, Itaaliast, Madalmaadest, Türgist, Serbiast ja Prantsusmaalt, keskendudes noorte poliitilise teadlikkuse tõstmisele ja osalusdemokraatia edendamisele.
Osalejad õppisid poliitilisi süsteeme, ideoloogiaid ja osalusvorme ning said teadmisi noorte rollist ühiskondlikes ja poliitilistes protsessides. Praktilised tegevused, nagu Euroopa Parlamendi simulatsioon, arutelud, rollimängud ja VABAMU muuseumi külastus, aitasid arendada kriitilist mõtlemist ja arusaama poliitilisest ajaloost ning aktivismist.
Projekti tulemusel loodi töötuba, mida saab kasutada koolides ja noortekeskustes, et suurendada poliitilist teadlikkust ja osalust. Lisaks edendati kultuuridevahelist suhtlust, andes osalejatele võimaluse õppida erinevate riikide poliitikast ja koostöökogemustest.
Projekti mõjukus väljendub noorte uutes teadmistes ja oskustes, mida nad saavad rakendada oma kogukondades. Projekti toetas Erasmus+ programm, ning Eurodesk nähtavust tagati töötubade ja infopäevade kaudu. Elluviimisel rakendati keskkonnasõbralikke põhimõtteid, kasutades taaskasutatavaid ja digitaalseid materjale.
Hiiumaa – Emmaste noorte-ja vabaajakeskus
Projekti perioodil 1.08.2023–30.06.2024 tegeles Emmaste noortegrupp aktiivselt kodanikupädevuste arendamise ja osalusdemokraatia edendamisega. Noored kohtusid otsustajatega nii Hiiumaal kui ka Brüsselis, õppides tundma kohaliku omavalitsuse ja Euroopa Liidu toimimist. Projekti käigus lõid nad videoid, kus arutlesid kogukonna probleemide üle ja jagasid oma tegevusi Hiiumaa noortega. Projekti kulminatsiooniks korraldati maailmakohvik Hiiumaa koolide õpilasesindustele. Kogutud sisendiga tegeleb nüüd noortevolikogu, kuhu kuuluvad ka projekti aktiivsemad osalejad.
Projekti elluviimise eest vastutas Emmaste Vaba Aja Keskus, mis tegeleb noorte- ja kultuuritegevuste korraldamisega Hiiumaal. Keskus on pikaajaline Eesti Avatud Noortekeskuste ühenduse liige ning alates 2023. aastast Eurodeski partner Hiiumaal.
Projektil oli otsene mõju noortele, kes õppisid kaasa rääkima otsustusprotsessides ning said teadmisi ja oskusi, mida nad edasi jagasid. Nähtavust tagati nii sotsiaalmeedias kui ka üritustel, kus rõhutati Erasmus+ programmi ja Eurodeski toetust. Projekti rahastas Erasmus+ osalusprojektide programm.
Projekti kaudu toetasime noorteosalust ja panustasime demokraatia arendamisse, pakkudes samas väärtuslikke kogemusi Hiiumaa kogukonnale.
Ida-Virumaa – MTÜ VitaTiim
Aprillis 2024 toimunud Euroopa Noortenädala raames kogusime noorte lugusid, kes on osalenud rahvusvahelistes õpirändeprogrammides, nagu Erasmus+, vabatahtlik töö ja noortevahetused. Eesmärgiks oli innustada ja teavitada teisi noori võimalustest, mis nende jaoks olemas on.
Projekti sihtrühmaks olid 13–30-aastased noored, eriti need, kes pole rahvusvahelistest võimalustest teadlikud või tunnevad nende suhtes kõhklusi. Projekti tulemusena loodi mõjuvõimsate lugude kogumik, mis jõudis enam kui 12 500 inimeseni veebis ja 20 osalejani kohalikul üritusel, inspireerides neid rahvusvahelises õpirändes osalema.
VitaTiim keskendub noorte toetamisele mitteformaalse hariduse, rahvusvaheliste võimaluste ja kogukonnaprojektide kaudu. Asudes Ida-Virumaal, on meie eesmärgiks luua silla kohalike noorte ja laiema maailma vahel.
Lood ja lisainfo:
- Õppetunnid vabatahtlikust tegevusest Slovakkias
- Tundmatu omaksvõtmine: muutuste teekond
- Eesti noortevahetuse lugu
- Prantsusmaalt Narva: hüpe vabatahtlikkusse
Jõgevamaa – Jõgeva Valla Noortekeskus
8. märtsil 2024 toimus Jõgeva riigigümnaasiumis maailmakohvik, kus Eurodeski laua juurde jõudis aruteluringis 50 gümnasisti. Noored, kes polnud varem teadlikud rahvusvahelistest võimalustest, avastasid Erasmus+, Euroopa Solidaarsuskorpuse ja teiste programmide pakutavaid võimalusi. Kohtumiste tulemusena sündis idee viia Eurodeski töötuba ka põhikooli, kus koostöös huvijuhiga plaanitakse järgmise aasta jooksul kirjutada esimene noortevahetuse projekt.
Maailmakohvikut korraldasid gümnasistid ise. Kaasa võetud voldikud ja meened rikastasid noorte kogemust. Jõgeva Valla Noortekeskuse meeskond toetas üritust, mis tõi esile noorte osaluse ja initsiatiivi kodanikuna kasvamisel. Eurodesk maailmakohvik oli osa noorteinfo ja osaluse edendamise projektidest, mis aitavad noortel saada uusi teadmisi ja kontakte, julgustades neid panustama oma kogukonna ja Euroopa arengusse. Ürituse korraldus toimus Eurodeski tegevustoetuse abil, pakkudes noortele praktilist ja inspireerivat kogemust tulevikuprojektide algatamiseks.
Läänemaa – MTÜ EstYes
Projekti „Kohtumine Läänemaa esindajatega“ viidi läbi ajavahemikus 29.04–16.09.2024, eesmärgiga tutvustada Eurodeski võimalusi Läänemaa noortega töötavatele esindajatele. Kohtumine pakkus platvormi, kus osalejad said omavahel tuttavaks ning jagasid informatsiooni rahvusvahelistest projektidest ja noorte arenguvõimalustest. Peeti pikk ja sisukas arutelu ning loodi uued kontaktid edasiseks koostööks. Projekti elluviijaks oli EstYES mittetulundusühing, mis tegeleb rahvusvahelise koostöö ja noorte aktiivse osaluse edendamisega. Organisatsioon korraldab noortevahetusi, koolitusi ja vabatahtlikke projekte, luues võimalusi nii Eestis kui välismaal.
Projektil oli oluline mõju kohalikule kogukonnale, tõstes teadlikkust rahvusvahelistest võimalustest ja luues aluse Läänemaa noorte paremaks informeerituseks. Kohtumine soodustas koostööd noorsootöö edendamisel ja lõi pikaajalisi sidemeid, et tuua piirkonna noorteni rohkem rahvusvahelisi projekte.
Eurodeski nähtavus tagati infomaterjalide jagamise, brändi visuaalide kasutamise ning kohtumise kajastamise kaudu EstYESi sotsiaalmeedias. Roheprintsiipide rakendamiseks kasutati digitaalset infovahetust, kohalikke tooteid ning jagatud transporti. Projekt viidi ellu Eurodeski tegevustoetuste abil, rõhutades rahvusvahelise koostöö olulisust ja noorte kaasatust.
Pärnumaa – Paikuse Avatud Noortekeskus
18. oktoobril 2024 korraldas Paikuse Avatud Noortekeskus PaNoKe projekti „Creative Youth Information“, mille eesmärgiks oli ühendada seikluskasvatuslikud tegevused ja noorteinfo levitamine, et pakkuda noortele kaasahaaravat õppemeetodit. Sihtgrupiks olid noored vanuses 16–18.
Projekti käigus osalesid noored töötubades ja looduses toimunud seiklustegevustes, kus neile tutvustati rahvusvahelisi õpivõimalusi innovaatiliste meetodite kaudu. Näiteks rollimängude abil õpiti, kuidas toime tulla grupitöö ja kultuuribarjääridega noortevahetuse raames. Seikluskasvatuslik lähenemine aitas noortel paremini mõista rahvusvahelise koostöö võimalusi ja arendada olulisi oskusi, nagu meeskonnatöö ja koostööoskused.
Eurodeski nähtavust suurendati teavitusmaterjalide ja tööriistade (nt Opportunity Finder) jagamisega. Roheprintsiipide järgimiseks kasutati taaskasutatavaid materjale ja tegevusi viidi läbi looduskeskkonnas. Projekti tulemused olid märkimisväärsed: noored said uusi teadmisi rahvusvahelistest võimalustest, rakendasid õpitut praktiliste ülesannete kaudu ning said inspiratsiooni osaleda tulevikus õpirände programmides. Sündmuse elluviimist toetas Eurodeski tegevustoetus, aidates luua uuenduslikku ja kaasavat noorteinfo edastamise viisi.
Põlvamaa – MTÜ Räpina avatud noortekeskus
Projekti “Asenduskodu noored ehitavad sõbralikku kogukonda” viivad ellu Tilsi perekodu noored ajavahemikus 1. august 2024 kuni 31. juuli 2025. Projekti eesmärk on pakkuda noortele sisukat vaba aja veetmise võimalust, arendada enesehinnangut, sotsiaalseid ja toimetulekuoskusi ning luua kogukonnas sõbralikum ja kaasavam keskkond.
Tegevuste hulka kuuluvad õppepäevad, ideearendused ja kokkuvõttev laager, mille kaudu noored õpivad meeskonnatööd, organiseerimisoskusi, suhtlemist, digipädevusi ning eneseregulatsiooni. Samuti arendatakse oskust analüüsida ja suhelda erinevate inimeste ja organisatsioonidega, kasutades mitmekülgseid väljendusviise. Projekti läbiviimisel toetab noori coach, kes aitab seatud eesmärke saavutada ja tegevusi analüüsida.
Projekti elluviija organisatsioon, mis on tegutsenud alates 2002. aastast, keskendub noorte omaalgatuse, kogemusõppe ja mitteformaalse õppimise edendamisele. Noorsootöö tegevused põhinevad draamaõppel ja seikluskasvatusel, pakkudes noortele elamuspedagoogika meetoditel põhinevaid arendavaid kogemusi.
Projekti tulemusena paranevad osalejate sotsiaalsed oskused, vähenevad kiusamine ja riskikäitumine, ning tekib positiivsem ja toetavam kogukond, mis edendab noorte ettevõtlikkust ja koostöövalmidust.
Raplamaa – Kohila valla noortekeskus
19. aprillil 2024 tähistas Kohila Avatud Noortekeskus rahvusvahelist päeva, pakkudes noortele harivaid ja lõbusaid tegevusi. Päeva külaliseks oli Europeers Greta, kes juhendas noori Austria toidu valmistamisel. Enne kokkamist loositi igale noorele Euroopa riik, mille kohta nad kogusid infot, koostasid teemakohase plakati ja esitlesid oma teadmisi kaaslastele. Päev lõppes Kahoot-viktoriiniga, mis keskendus Euroopa riikidele.
Tegevused andsid noortele võimaluse arendada teadmisi Euroopa kultuuride kohta, parandada meeskonnatöö- ja esinemisoskusi ning osaleda loovates ja praktilistes tegevustes. Digilahenduste ja roheprintsiipide rakendamine, näiteks Kahoot, rõhutas keskkonnasõbralikkust.
Üritus toimus Eurodeski tegevustoetuse abil ning rõhutas Erasmus+ võimalusi, kaasates Europeersi. Sotsiaalmeedia kaudu jagati sündmuse muljeid, kasutades Kohila Avatud Noortekeskuse Facebooki ja Instagrami lehti.
Kohila Avatud Noortekeskus on Raplamaal asuv noorsootöö asutus, mis pakub noortele vanuses 7–26 mitmekülgseid arenguvõimalusi. Keskuse tegevusi iseloomustavad aktiivsus, areng ja noorte ideede toetamine. Keskus teeb koostööd kohalike ja üleriigiliste partneritega, panustades noorsootöö arengusse ja noorte heaolu toetavatesse tegevustesse.
Saaremaa – Saaremaa Noorsootöö Keskus
Aprillis toimusid Kärla koolis osaluskohviku raames töötoad, kus tutvustati noortele Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse (ESC) võimalusi. Töötuba oli interaktiivne – noored said ise küsimusi esitada ja kaasa rääkida neid puudutavates küsimustes. Lisaks jagati infot Eurodeski võrgustiku kohta ja infomaterjale. Kaasas olnud Saaremaa Noorsootöö Keskuse Euroopa Solidaarsuskorpuse vabatahtlik Prantsusmaalt jagas oma kogemusi projektis ja otsusest projektis osaleda, elust Eestis, sealhulgas väljakutsetest ja kohanemisest.
Osaluskohviku sihtgrupp oli Kärla kooli õpilased, peamiselt 5.-9. klassi noored (~70 osalejat). Tegemist on enamasti maapiirkonna lastega, kelle jaoks rahvusvahelised võimalused ei ole alati kergesti kättesaadavad ega tuttavad. Noored said väärtuslikku infot Erasmus+ ja ESC võimalustest. Paljud tundsid edasist huvi, mõned olid juba programmides osalenud ja jagasid oma inspireerivaid lugusid kaasõpilastega, innustades ka teisi uurima ja arutlema.
Läbi Erasmus+ ja ESC võimaluste tutvustamise innustati noori osalema õpirännetes ning jagati neile vajalikku infot, et avardada nende silmaringi ja suurendada teadlikkust. Eurodeski võrgustikku tutvustati eraldi, jagades teavet selle kohta, kuidas noored saavad sealt leida olulist infot.
Saaremaa Noorsootöö Keskus tegeleb Saaremaa noorte toetamisega, pakkudes mitmekesiseid arengu- ja osalusvõimalusi. Keskus on Eurodeski partner ning edendab noorte teadlikkust Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse programmidest. Projekt viidi ellu Eurodeski tegevustoetuste abil.
Valgamaa – MTÜ Täpne silm
Projekt „Valgamaa noored Euroopasse“ (01.07.2023–31.12.2024), rahastatud Erasmus+ programmi kaudu, keskendus DiscoverEU võimaluste laiendamisele Valgamaa vähemate võimalustega noortele. Kolmel 14-päevasel Euroopa reisil osales kokku 15 noort, kellele pakuti võimalust arendada keeleoskust, kultuuridevahelist õppimist ja isiklikku arengut.
Projekti viis ellu MTÜ Täpne Silm, noorteorganisatsioon, mis tegutseb Valgamaal, pakkudes rahvusvahelisi ja kohalikke võimalusi noortele, sealhulgas erivajadustega noortele. Lisaks toetab organisatsioon noorte sotsiaalseid ja meeskonnatööoskusi seikluskasvatuse ja koolituste kaudu.
Projekti tulemused hõlmasid noorte enesekindluse kasvu rahvusvahelises suhtluses, praktiliste oskuste arendamist (nt eelarve planeerimine, toiduvalmistamine) ja kultuurilist mõistmist. Noored õppisid väärtustama erinevusi ja ületama sotsiaalseid barjääre. Projekt suurendas ka teadlikkust rahvusvahelistest võimalustest, motiveerides noori osalema tulevikus Erasmus+ programmides ja panustama kogukonna arengusse.
MTÜ Täpne Silm rakendas roheprintsiipi, kasutades reisidel ühistransporti, ning tagas nähtavuse sotsiaalmeedia kaudu. Tulevikus plaanib organisatsioon laiendada DiscoverEU ja teiste projektide haaret, kaasates veelgi rohkem noori ja tugevdades rahvusvahelisi partnerlussuhteid.
Viljandimaa – Viljandi valla noortekeskus
Euroopa noorte nädala raames toimunud aktsioon „Maitsev Euroopa“ tõi noored kokku kokkamise kaudu, et tutvustada erinevate riikide kultuuri ja Erasmus+ võimalusi. 12.–19. aprillil 2024 korraldatud ürituses osales 102 noort 13 noortekeskusest üle Eesti, sealhulgas Viljandimaalt, Jõgevamaalt, Saaremaalt, Valgamaalt ja Pärnumaalt. Osalejad valmistasid teiste riikide toite, jagasid muljeid ning kogusid taustainfot valitud riikide kohta.
Viljandi valla noortekeskuse meeskond, kuhu kuulub 9 töötajat, mängis olulist rolli aktsiooni koordineerimisel. Videomaterjalide ja sotsiaalmeedia abil jagati kogemusi, kasutades viiteid #viljandimaaeurodesk ja #eurodesk. Valminud kolm videoklippi saavutasid 1839 vaatamist.
Noored said õppida tundma uusi kultuure, arutleda toiduainete kättesaadavuse ja kohaliku toidu eripärade üle. Aktsiooni raames rõhutati ka keskkonnasõbralikkust, kasutades pärisnõusid ja viies jäätmed õigesse konteinerisse. Tagasiside oli positiivne ning projekt inspireeris ka Eesti Eurodeski koordinaatorit kaaluma sarnase üleeuroopalise aktsiooni korraldamist 2025. aastal.
„Maitsev Euroopa“ oli edukas noorte kaasamise ja kultuuridevahelise õppimise projekt, mis näitas, et koostöö ja loovus võivad viia märkimisväärse tulemuseni.
Projektist sai inspiratsiooni ka Eurodesk rahvusvaheline tasand, kes 2025. aastal Eurodesk 35 tähistamise kampaaniaks viib ellu sarnase projekti Euroopa tasandil.
Võrumaa – Rõuge Noorsootöö Keskus
Projekt Cooltour (12.2022–01.2025) keskendus noorte tulevikupädevuste arendamisele, kasutades pärimuskultuuri võimalusi. Projekti raames toimusid koolitused, õppevisiidid, häkaton ja noortevahetus, mille käigus loodi praktilisi tööriistu. Valminud materjalid koondati kasutusvalmiks kogumikuks koos seljakotiga. Sihtgrupiks olid noored, noorsootöötajad, kultuuritöötajad ja haridustöötajad.
Projekti viis ellu Rõuge Noorsootöö Keskus, millel on seitse noortekeskust ja mis on rahvusvaheliste võimaluste edendamisel aktiivne. Cooltour tõi rahvusvahelise noorsootöö rohkem esile, suurendades noorte huvi ja motivatsiooni ise võimalusi luua. Projekti tulemusena hakkas organisatsioon tegelema noorte kaasamisega, andes neile rohkem otsustusõigust ja võimalusi oma keskkonna kujundamiseks.
Ürituste käigus jälgiti roheprintsiipi, kasutades ühistransporti, sorteerides prügi ning korraldades eelkohtumisi ja koosolekuid veebis. Projekti toetas Erasmus+ programm.
Cooltouri tulemusel kasvas teadlikkus rahvusvahelise noorsootöö võimalustest ning Eurodeskist. Loodud tööriistad ja saadud kogemused rikastasid noorsootööd, pakkudes uusi viise noorte arenguvõimaluste edendamiseks.