Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Tasaarengust ja demokraatiast: ühiskonna otsustusprotsessid vajavad muutust, alustagem noortest

Veebruarikuu noortevaldkonna ajakiri MIHUS keskendus 15 aasta ajakirja ilmumise tagasivaatele. Maiko Mathiesen, üks Tasaarengu Eesti MTÜ eestvedajaid, jagas mõtteid teemal, et selle aja vältel on MIHUS-est käinud läbi, et noorte kaasamisega ühiskonna otsustusprotsessidesse on midagi viltu.

“Ma ei ole üllatunud, et selles vallas pole siiani suurt midagi muutunud,” kirjutab Mathiesen. “Mäletan ka, kuidas minu kui kunagise Y-põlvkonna noorliidri arusaam juhtimisest oli üpriski hierarhiline. Kui Rakvere gümnaasiumi õpilasomavalitsuse kohtumistel muidu oma tahtmist ei saanud, siis patriarhaalselt rusikaga lauale lajatamine paistis alati toimivat.”

Mathiesen toob välja, et Eesti noored ei usu võimalusse ametlikku poliitikat mõjutada ja on taandunud sotsiaalmeediagruppidesse ning uued otsustamisprotsessid nõuavad ka liidrirolli ümbermõtestamist. “Kui noored näevad võimalust kaasa rääkida, siis – kasutades Roy Strideri  sõnu – saavad neist vabatahtlikud sunniviisil – nende sund tuleb nende endi südamest,” rõhutab ta.

Mathieseni artiklit vajadusest noori demokraatiasse kaasata saab pikemalt lugeda SIIT.