Europeers – Erasmus+ sõna levitavad haldjad
6.-11.novembril toimus Bosnia& Hertsegoviinas järjekordne Europeers koolitus, kuhu ma ka ühe kena novembrikuu hommikul rännakut alustasin. Tutvustuseks EuroPeers projekti kohta ütleks
seda, et põhimõtteliselt on eesmärgiks luua veel rohkem on Erasmus+ haldjaid – EuroPeers’ide
eesmärgiks on tutvustada E+, jagades enda kogemusi teiste noortega, et nemadki saaksid minna
maailma avastama. EuroPeers projekt sai alguse Saksamaal 2005. aastal, esialgu tegutsedes peamiselt vaid seal ning rahvusvaheliseks sai see alles hiljuti.
Koolituse käigus kogusime teadmisi E+, EuroPeers’ide ja projekti korralduse kohta. Organiseerisime ka Bosnia& Hertsegoviinas enda esimese EuroPeers ürituse! Nimelt tegime ühel
Sarajevo peatänaval väikese aktsiooni, jagades mööduvatele noortele komme, millel on
informatsiooni E+ kohta. Lisaks oli meil ka jagamiseks väiksed lendlehed organisatsioonide kohta, kes Bosnia& Hertsegoviinas tegutsevad, et nad saaksid nendega ühendust võtta või kodulehel surfates infot leida toimuvate projektide kohta.
Noorte kohale meelitamiseks oli meil tänavale kriidiga joonistatud suunavad viidad, mis kergesti nende tähelepanu tõmbas. Paljud astusid meile rõõmsalt ligi ja uurisid võimaluste kohta ise. Meil oli ka ette valmistatud väike E+ viktoriin ja Euroopa kaart, et nad saaksid märkida, kuhu nad sooviksid minna (suur huvi oli näiteks Prantsusmaa vastu)!
Järgmisel päeval valmistasime ette ka enda EuroPeers üritust Eestis, kogudes selleks ideid imeilusas ja kultuurirohkes Sarajevo vanalinnas. Ideid sai palju ning motivatsioon oli laes!
Sarajevo on koht, kus kohtuvad ida ja lääs, mõjutusi Osmani impeeriumist ja Austria-Ungari
impeeriumist on märgatavalt näha linnas ringi jalutades.
Kindlasti on see kohaks, kuhu uuesti minna(neil on ka ühe populaarseima mošee kõrval kaev, mille kohta öeldakse, et kui sealt vett juua, siis tuled kindlasti linna tagasi) kuna avastamist on võrdlemisi väikse linna kohta väga palju. Kui kunagi Sarajevosse satute, siis soovitan teil proovida ühes kohalikus kohvikus ära salep’i nimelise joogi 🙂 Magusasõbrad seda valikut ei kahetse kindlasti! Minu lemmikkohaks salep’i joomiseks osutus üks pisike imearmas kohvik Baščaršija läheduses, mis on peidetud üle tee, ühele kõrvaltänavale kui mäest üles kõndida (kohvikus on ka kaks imearmast kassi!).
Soovitan teil kõigil, kes te seda postitust loete, härjal sarvist haarata ning endale Erasmus+
kogemusi koguda! Need on väärt iga hetke, mis võõras linnas imetoredate inimestega veedad ja
paljud neist hetkedest, paikadest ja inimestest poevad väga sügavale hinge ning tekitavad soovi neid ikka jälle külastada 🙂
Europeer Merilin Jõesaar