EuroPeers UK koolitus Liverpoolis ehk kuidas jagada rahvusvahelist kogemust?
Kui alustada algusest, siis olin küll EuroPeersi võrgustikust põgusalt kuulnud, mistõttu omasin üldises plaanis ettekujutust, kes nad on ja millega nad tegelevad. Siiski, mõeldes lähemalt koolitusele, ei osanud siiski tajuda, kuidas korraldajad viie päeva jooksul osalejatest ametlikud EuroPeersid vormivad ning mis täpsemalt toimuma hakkab.
EuroPeers on ühendus, mis koondab noori inimesi, kes on õppinud, teinud vabatahtlikku tööd välismaal või võtnud osa rahvusvahelistest haridusteemalistest projektidest. Toetudes enda kogemustele, on EuroPeerside eesmärk jagada just enda omandatuid teadmisi ja personaalseid lugusid. Nõnda, et üha rohkemad noored oleksid rahvusvahelistest võimalustest teadlikumad ja motiveerida neid seeläbi kasutama võimalusi, mida Erasmus+ pakub.
Seekordne EuroPeerside väljaõpe toimus veebruari alguses Liverpoolis. Osalejad olid Austriast, Horvaatiast, Belgiast, Soomest, Saksamaalt, Lätist, Luksemburgist, Hollandist, Norrast, Poolast, Slovakkiast ja Suurbritanniast. Kõikidel osalejatel oli erinev kogemuste pagas, mille nad koolitusele kaasa tõid. Siiski, ühisosa sarnaste väärtuste näol, oli inimeste vahel kohe olemas. Küllap seetõttu oli grupidünaamika ja koostöö algusest peale avatud ja toetav. Seda kinnitasid sõlmitud sõprussuhted nii ametlikul koolituse ajal kui ka hiljem, mitteametlikul sotsialiseerumisel.
Koolituse läbivaks jooneks oli lugude jutustamine – vestes personaalseid lugusid või hoopiski jutustades oma Erasmus+ kogemustest. Seda hoiti kesksel kohal nii meeskonnatöö raames, (taas)avades avaliku rääkimise põhitõdesid kui ka projektide korraldamise ABC-st rääkimisel, andes edasi filmimise ja kaameratöö põhitõdesid ja veel mitmel muul juhul.
Palju sõltus ka osalejate enda sisendist. Seetõttu saime näiteks korraldada minimessi, kus saime omavahel ideid jagada ja ehk ka tulevasi koostööpartnerid leida. Samuti käidi koolitusel välja mitmed huvitavad Erasmus+ noortevahetuse ideed. Või kui endal konkreetset ideed polnudki, sai kõrva taha panna erinevate inimeste tähelepanekuid. Näiteks, millele ehk tähelepanu juhtida kooliõpilastele rahvusvahelisi võimalusi tutvustades või hoopis teises teemal, kuidas tõsta esile rohkem keskkonnateemalisi teemasid ühiskonnas ja kuidas noori sellesse rohkem kaasata. Selleks, et vaimu erksana hoida, oli isegi akrojooga ning massaaži töötoad. Ühesõnaga, teemasid olid seinast seina.
Kordaläinud koolitusel on suur roll ka professionaalsetel treeneritel ja kogu meeskonnal. Päevad olid sisutihedad ja üsna intensiivsed. Kasutati erinevad mitteformaalse õppe meetodeid. Ühel päeval saime omandatud teadmised kohe praktikasse panna ja organiseerida ka ühise flash mob’i kogu grupiga Liverpooli peatänaval. Ikka selleks, et rohkem endale tähelepanu tõmmata ja samal ajal jagada informatsiooni erinevate rahvusvaheliste võimaluste kohta.
Koolituse lõpupoole keskenduti rohkem tulevikuplaanidele. Pandi rõhku erinevatele tasanditele, alates kohalikust lõpetades rahvusvahelise. Arutati, mida saab teha individuaalselt, milleks jaoks on tuge vaja, kuidas hoida motivatsiooni tagasi argipäevas olles.
Isiklikul tasandil sain palju motivatsiooni olla jätkuvalt seotud rahvusvaheliste võimalustega ja jagada rohkem enda kogemusi ka sõprade ja tuttavatega. Samuti veendusin taaskord, kui oluline on ümbritseda ennast inimestega, kellel on sarnased kogemused ja väärtused. Professionaalsel tasandil täiendasin enda pagasit nii projektide kirjutamise ja elluviimise kogemuse kui ka võimalike erinevate ettetulevate takistuste lahendamise näol – universaalsed oskused, mida saab kindlasti ka valdkondade üleselt rakendada.
Loo autor Kaisa Mihklepp osales Europeersi koolitusel Liverpoolis, Inglismaal veebruaris 2019.