Stardiplats lennuks maailma asub… Rõuges
Noorsooühing Rõuge Noorteklubi tegevus sai hoogsa taganttõuke 2001. aastal, mil kohalikud noored osalesid rahvusvahelises noortevahetuses „Noored Euroopas – erinevused ja sarnasused“. Ühe aasta jooksul nii Eestis, Lätis kui ka Rootsis toimunud projektitegevusi meenutavad rõugelased tänaseni nii nalja kui heldimusega. „See oli reis, kus noored said teada, mis on noortekeskus ja kuidas see töötab, õppisid mängima golfi ning said boonusena kogeda, et terariistu lennukisse kaasa vedada ei tasu,“ muigab Rõuge Noorteklubi eestvedaja Kerli Kõiv.
Projekti innustavast mõjust aga räägib kõnekalt fakt, et kõik toonased noortevahetuses osalejad on täna,12 aastat hiljem, Rõuge elus aktiivselt kaasalöövad ja üks nende hulgast vahepeal vallavanemaks saanud. Projekti tulemusel leidsid mitmed uued ideed rakendust noorte kodukohas. Näiteks tõid noored Rõugesse tagasi oma vasttärganud golfivaimustuse. „Täna kuuluvad nad juba enamuses Rõuge Golfiklubisse ja tänu nende ettevõtlikkusele on Rõuge golfiväljaku võrra rikkam,“ räägib Kerli.
Kaitsepolitsei tundis huvi
See ammune projekt oli aga alles algus. Noortevahetusest saadud kogemus ja motivatsioon innustas Rõuge Noorteklubi välja arendama uusi koostööprojekte ning oma senist tegevusvälja laiendama ning arendama uusi koostööprojekte, millest üks värvikam kui teine. Näiteks 2006. aastal korraldas noorteklubi rahvusvahelise projekti „Pathways to Youth Democracy,“ millest kujunes palju enamat kui demokraatiateemaline arutelu. Kuna projekti olid kaasatud Kreeka, Liibanoni ja Jordaania partnerid, tuli juba viisade vormistamise käigus kaitsepolitseile aru anda. Siis aga lahvatas sõda Iisraeli ja Liibanoni vahel, mis sulges ajutiselt Liibanoni lennujaama ning mille tõttu Rõuge Noorteklubi kiiresti osalejate lennud ümber planeerima pidi. Projekti jooksul lahendasid korraldajad tihti kahe Liibanonis omavahel sõdiva poole esindaja omavahelisi vaidlusi. „See oli projekt, mis andis tohutu kogemustepagasi kriisiolukorras tegutsemiseks. Pärast seda pole ükski noorsoovahetus korraldajatele enam keeruline tundunud,“ hindab Kerli väljakutseterohkest ettevõtmisest tõusnud tulu.
Pildil on Rõuge noored Kreekas noortevahetuses.
Rõuge Noorteklubi aktiivne tegevus rahvusvaheliste projektide korraldajana on toonud olulisi muutusi ka kogukonna ellu. „Kümmekond aastat oleme ellu viinud mitmeid rahvusvahelisi projekte, mis on toonud valda väärtuslikke investeeringuid. Vallavalitsus on sõlminud partnerlusleppeid mitmete riikidega, külastusvisiidid partnerriikidesse on tavapärased ning rahvusvaheline partnerlus on Rõuge Noorteklubist edasi kandunud ka Priitahtlike Pritsimeeste ühendusse,“ kirjeldab Kerli kohalikus elus toimunud arenguid.
Rahvusvahelistes võimalustest võib ka maal osa saada
Ka Rõuge Noorteklubi tulevane tegevus tõotab tulla riikide ning kultuuride piire ületav. Kerli arvates on rahvusvaheliste võimaluste ja koostöösuhete loomine ülimalt oluline, et maailm ka väikeste maapiirkondade noorteni jõuaks. „Rõuge noored ei pea suurtesse linnadesse maailma otsima minema. Stardiplats lennuks maailma on Rõuges tänu rahvusvahelistele sidemetele ehk tugevamgi kui mõnes suures linnas,“ usub ta.
Juba lähitulevikus on Rõuge Noorteklubil soov võtta vastutus rahvusvahelise organisatsiooni asutamisel ja juhtimisel. „Rahvusvaheline koostöö sisaldab endas ammendamatut võimalust koguda uusi ideid ning neid omal viisil rakendada. See on meie organisatsiooni arengu võti.“
Lugu ilmus Hariduskonverentsi “LEND 2020 eriväljaandes “Seitsme aasta lugu”.