Kuidas kindlasti mitte oma projektile rahastust saada?
Kas oled pikalt mõelnud, et tahaks Erasmus+ või Euroopa Solidaarsuskorpuse projekti kirjutada, aga kardad, et äkki saad päriselt ka rahastust? Ära muretse – meil on lõpuks valminud juhend, mida järgides seda kindlasti ei juhtu!
Esiteks, ära mitte mingil juhul mõtle projekti eesmärkidele, õpivõimalustele või võimalikele tulemustele – tee projekt lihtsalt selle pärast, et see tundub sulle lõbus ajaviide. Kui sa projekti kirjutad, siis ära partnereid kaasa. Koostöö on koormav, üksi saad ju kiirelt kõik ära otsustada. Kui projektis osalevad ka noored, siis ära neid otsustamisse kindlasti kaasa – nad on alles rumalad ja ei saa mitte millegagi hakkama! Kui mõni neist avaldab soovi ise projekti kirjutada, siis naera ta välja – mida tema kah teab.
Kui projektipartnerite infot taotlusesse kirja paned, siis kirjuta sinna täielikku umbluud, sest kes seda ikka kontrollida viitsib!? Ka enda identiteedi suhtes võid valeinfot anda! Projektis osalejad vali täiesti suvaliselt, palun ära mõtle sellele, kellel võiksid olla projekti õnnestumiseks vajalikud oskused või huvid.
Tegevusi planeerides ära vaata realistlikult tegevuste mahtu või ajaraami – vabalt jõuate nädalaga Itaalias, Leedus ja Narvas ära käia. Samas piisab ka täiesti, kui käite aasta jooksul Mustamäel ja Narvas kinos, kiiret pole kuskile.
Alati on ka variant Eesti täielikult mängust välja jätta ja ainult välismaal käia – need projektid ongi ju lihtsalt hea võimalus tasuta reisida. Mine käi muuseumis, ekskursioonil, vaatamisväärsustega tutvumas. Või äkki läheks üldse Marsile? Euroopa on juba nii läbi uuritud ja käidud, samas Marsi noorsootöö vajaks kindlasti arendamist…
Kui taotlust kirjutama hakkad, siis ära enne programmijuhendit loe, eks. Äkki õpid sealt veel midagi või saad kasulikku infot. Seda küll vaja pole! Taotluskeskkonda soovitame siseneda maksimaalselt 30 minutit enne tähtaega – keskkonnad on ju pommikindlad, ei vaju suure koormuse all kokku ja nagunii on seal ainult mõnele küsimusele vaja vastata. Ja kui mõni küsimus tundub keeruline, võid oma lemmikloomast rääkida, peaasi et kõik lüngad täidetud saavad. Kui tundub siiski, et hakkad ajahätta jääma, siis võta oma eelmine toetust saanud projekt ette ja kopeeri sealne sisu üks-ühele ümber. Kui see korra juba rahastust on saanud, siis ilmselgelt on väärt värk ja saab uuesti ka.
Kindlasti saad oma projektile rahastust siis, kui kirjutad hästi pika ja udujuttu täis taotluse! Hindajad lihtsalt ei viitsi seda läbi lugeda ja eeldavad, et pikk jutt = hea jutt. Ära siis unusta eelarvesse ka endale uut arvutit või telefoni planeerida. Või äkki vajab firma suuremat üürikorterit? Igale osalejale ja läbiviijale peaks iga tegevuse eest kindlasti palka ka maksma!
Kui rahastus lõpuks käes, siis palun ära sellest kellelegi räägi! Hoia igaks juhuks kõik tegijad, tegevused ja tulemused saladuses – sa ju ei taha, et keegi teine sinu kogemusest midagi õpiks või inspiratsiooni saaks. Kes teab, muidu hakkab äkki isegi projekti kirjutama..