Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

“Projektist praktikasse”: Parimad koostööprojektide tegijad jagasid kogemusi

Möödunud nädalal leidis Tallinnas von Stackelbergi hotellis aset infopäev “Projektist praktikasse”. Selle käigus sai tutvuda parimate Erasmus+ koostööprojektidega. Seda seetõttu, et aastate jooksul on taolist tüüpi projektidega loodud palju uusi metoodikaid ning lahendusi, mis märkimisväärselt võiks tõhustada noorsootöötajate igapäevatööd. Et koostööprojektid pole sellised, kus tulemustest saaks osa ainult konkreetses projektis osalejad, on noorsootöötajatel võimalik välja töötatud lahendusi ka ise praktikas rakendada.

Mitmekülgselt vajalik

Eeskujulikest projektidest olid šnitti võtma tulnud väga erineva profiiliga institutsioonide esindajad. Näiteks Madis Kask Sihtasutus Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskusest ütles, et ta on seotud misjonipraktikaga Ucrew ning talle pakub huvi, millised võiks olla kokkupuutepunktid, mida enda töös kasutada.

Viimsi Teaduskooli direktor Kadri Saluri sõnas, et ta on kirjutanud mitmeid Erasmus+ projekte, ent on kogenum üldhariduse suunaga ning tahab ennast kurssi viia ka parimate koostööpraktikatega. “Ühe Erasmus+ projekti oleme kirjutanud ka Viimsi Teaduskoolile, aga siis me ei saanud kohe esimese korraga läbi,” nentis ta. Õigupoolest, infopäevale järgneval päeval sõitsidki Viimsi Teaduskooli töötajad projekti kaudu ühte Kreeka asulasse, et tutvuda sellega, kuidas seal on noori vabatahtlikena rakendatud ürituste korraldamisse. “Meie soov on ka kogukonda kaasata ja lõimida. Tahame, et noored saaks meie juures formaalõppe raames praktikat teha ning et see läheks ka õppekavas arvesse.” Saluri rääkis, et kohalikud lapsed juba käivad nende juures teadustundides, aga neid võiks kaasata ka ürituste-tegemiste korraldamisse. “Mida mitmekülgsem on ühiskond, seda mitmekülgsemalt peavad toimetama haridusasutused ja seda mitmekülgsemat haridust peavad lapsed saama,” lisas ta.

Eeskujulikud näited

Peeter Taim tutvustas, kuidas tema esindatav organisatsioon TDM2000 Eesti aitab noortel muuta enda anded oskusteks ja kompetentsideks. Ühe hea projektinäitena esitles Taim noorsootöötajatele loodud manuaali selle kohta, kuidas aidata noortel aru saada oma andekusest ning seda enda kasuks tööle panna. Veel esitles ta platvormi League of Creativitykus on koos erinevate valdkondade loomingulised noored üle Euroopa. Ka noorsootöötjatel on võimalik endale selles keskkonnas kasutaja luua, et nendega ühendust võtta.

MTÜ Mondo juhatuse liige ning maailmahariduse programmijuht Maria Sakarias tutvustas kaht Erasmus+ projekti. Esimese neist, rahuhariduse projekti “Please Talk Peacufully”, käigus loodi koos partneritega veebikursus juhendite ja harjutustega, mis õpetab vägivallatut suhtlemist ja lahenduskeskset lähenemist. Mis võiks olla küsimus, mida noore käest küsida, et ta saaks leida enda väljakutsetele vastuseid, tõi Sakarias ühe praktilise näite sellest, kuidas noorsootöötajad saaks rahuhariduse materjali igapäevatöös rakendada.

Sakarias tutvustas ka praegu käimas olevat projekti “Peace Education in Times of Crisis”. Tegemist on  noorsootöötajatele mõeldud rahuhariduskoolitusega. Noorsootöötajad täidavad ühiskonnas olulist rolli Ukraina sõjapõgenike integreerumisel ühiskonda ning usalduse ja suhete loomisel nende ja kohalike noorte vahel. Projektis tutvuvad noorsootöötajad rahuhariduse meetodite ja praktikatega nii Ukraina noortega töötamise kontekstis kui laiemalt. Oluline on parimate praktikate ja metoodikate jagamine ning rahvusvahelise võrgustiku tugevdamine rahuhariduse valdkonnas. Ka see veebikursus saab kõigile avalikult kasutatavaks.

 

Noorteorganisatsiooni Shokkin Group esindaja Olalla González tutvustas projekti “Gems of Youth Work”. Selle käigus koguti ja jagati nii taskuhäälingus kui visuaalselt noorsootöötajate, treenerite, noorte organisatsioonide ja noorte endi lugusid, et edendada rahvusvahelistnoorsootööd. Hiljem jagati Eestis noorsootöötajate ning õpetajatega ka enda kogemuste põhjal näpunäiteid visuaalsest kommunikatsioonist ning taskuhäälingu tegemisest. Shokkin Group on noorteorganisatsioon, mille eesmärgiks on toetada noori aktiivse elustiili elamisel, pakkudes neile võimalusi areneda nii isiklikul, professionaalsel kui ka sotsiaalsel tasandil.


Youth Europa Estonia juhatuse liige Maanus Avik tutvustas projekti “DON´T RISK IT: Essential risk management for youth mobilities”. Selle eesmärk on turvalisuse tõstmine noorteprojektides ning tähendab sisuliselt rollimängu kaartidele kirjutatud situatsioonidega, mis õpetab nii noori kui noorsootöötajaid riskantsetes olukordades võimalikult hästi ja operatiivselt reageerima. Projekti prototüüp valmib tuleva aasta jaanuaris.

Saadame iga kuu noortega töötavatele spetsialistidele väärtuslikke koolituspakkumisi Eestist ja välismaalt. Et ennast kursis hoida, saab uudiskirjaga liituda siin.