Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Visandav joonistamine: hea lisandus koolitaja pagasisse

Novembri alguses osalesid Aune Lillemets (koolitaja, MTÜ Partnership for Active Learning) ja Alar Kaljakin (noorsootöötaja, jalgpalliklubi Tallinna Kalev noortetreener) rahvusvahelisel koolitusel teemal õppimise toetamine läbi visualiseerimise. Leiad siit nende muljed ja viited materjalidele.

Koolitus toimus paralleelselt programmi Euroopa Noored rahvusvahelise suurüritusega, meedodimess Tool Fair VIII, mis on aastate jooksul saanud olulise tähtsusega traditsiooniks ning on hästi tuntud paljude Euroopa ja naabruspiirkonna riikide noorsootöötajate seas.


“Graphic Facilitation and Harvesting as a Tool for Learning” koolitusel oli eriline formaat: kõigepealt osalejad tutvusid erinevate õppimist toetavate visuaalsete vormidega ja siis rakendasid õpitut kogu Tool Fair VIII jooksul ning kolmandaks analüüsid õpitut.

Koolitajateks olid Euroopa noorsootöö koolitusvaldkonnas tuntud tegijad Mark E. Taylor & Buzz Bury ning eesti visualiseerijad Siiri Taimla & Tanel Rannala Joonmeediast.

Aune ja Alari muljed: 

Pea ees tundmatusse vette: nädal täis joonistamist.

Alar: Kolme päeva jooksul avastati põhitõed, kuidas ümbritsevat kiirelt ja lihtsalt joonistuste kaudu kujutada.

Oma loovuse sai panna proovile neljapäevasel meetodimessil töötubasid jäädvustades. Prantsusmaalt alguse saanud Tool Fair sisaldas sel aastal rekordiliselt palju – 28 töötuba, lisaks organisatsioonide messi ning open space tehnoloogial põhinevaid diskussioone.

Aune: See koolitus oli kogemusõpe parimal kujul: kolm päeva koolitust ja harjutamist ning siis olime juba suure väljakutse ees. Visandasime kõike, mis meetodimessi jooksul toimus. Eriti nautisin ühisloomingu võimalust teiste osalejatega. Nii sain juurde ideid sõnamängude ja üllatavate seoste jaoks. Meie kõigi loomingust saab osa ka video kaudu: vt SIIT

Alar: Töötubadest jäi enim meelde tohutu energialaengu andnud naerujooga ning Unique Learning Badges (kirjeldus inglise keeles SIIN) aardejahi taoline mäng. Viimane arendab suhtlemisoskust, meeskonnatööd ning õpetab eesmärgipärast tegutsemist, mida saab iga noorsootöötaja kohandada vastavalt sihtgrupile ja kohalikule kontekstile.

Valitud töötuba ei vasta ootustele? Pole probleemi, seda üles joonistada on ikkagi huvitav.
Aune: Mul oli hea meel, et sain Tool Fairi ajal joonistada ka seepärast, et meetodeid tutvustavad töötoad olid nõrgema tasemega kui ootasin. Üllatavalt paljud koolitajad ei osanud oma pikki koolitusi kohandada tunni-pooleteise sisse. Tehti midagi kiiruga ära, analüüsiks ja õppimiseks aega ei jäänud. Oli ka ägedaid meetodid, mida ma lihtsalt enne juba olin kogenud (nt rõhutute teater, naerujooga, tulevikulinna planeerimine).
Oma teistmoodi lähenemisega paistis silma origami-teater. Näiteks paberist voltimine käis muinasjutu abil, mängiti origami- korvpalli ja peeti maha sumovõitlus pabernukkudega.
Mida võtan kaasa?
Alar: Üks, mille poolest antud koolitus erines varasemastest, on kohene teooria praktiseerimine ning kohtumine tõeliselt motiveeritud inimestega. Tuleviku koostöö nimel suhtleme paari-kolme ideega seoses praegugi. Lisaks tunnen nüüd, et olen valmis kirjutama oma esimese projekti ning teostama kauase soovi kaasata jalgpalliklubi kogukonna arendamise protsessi. Suurema huvi korral lisainfo: alarkaljakin@gmail.com, jalgpalliklubi Tallinna Kalev noortetreener.

“Graphic Facilitation and Harvesting as a Tool for Learning” toimus noorte kodanikuharidusprogrammi Euroopa Noored (ingl. k. Youth in Action) riiklike büroode võrgustiku ja SALTO EUROMED toel sh Eesti büroo otsese kaasrahastamisel.

Koolituse eesmärgiks oli tutvustada noorsootöös õppimist toetavaid visualiseerimise võimalusi (joonistus, ideekaart, illustratsioonid jne), et saada lihtsaid ja kasulikke oskusi (nt kuidas joonistada inimesi, emotsioone, objekte, erinevaid teemasid, metafoore jne) ja uurida, kuidas tabada pildis õppimise hetki ja protsessi.

Rohkem infot visandliku joonistamise (graphic facilitation) kohta leiab Joonmeedialt.