Elva noortekeskus – We Keep it REAL!
Möödunud aasta oktoobris esitas Elva noortekeskus koos Saksamaa ja Kreeka partneritega Euroopa Noored Eesti büroole Erasmus+ programmi raames noortevahetuse taotluse, mis sai ka taotletud summa ulatuses toetuse 11 900 €. Noortekeskusele oli see esmane kord esitada selline rahvusvaheline projekt.
Rahvusvahelise noortevahetuse korraldamine ei tähenda pelgalt seda, et noored alates 13 eluaastast saavad põhimõtteliselt tasuta maailmas reisida. Erasmus+ programm on hariduslik ning põhirõhk on noorte õpikogemusel, st noored ise korraldavad noortevahetuse ning vastutavad projekti elluviimise eest, saades seeläbi õpikogemuse ja arendades endas võtmepädevusi. Noorsootöötaja ja grupijuhtide roll on suunata noori kogu protsessis vastavate mitteformaalsete õpimeetoditega.
Selleks et nii noorsootöötajate kui ka protsessis osalevate noorte töö oleks edukas, pakutakse noortevahetuse korraldajatele ettevalmistavaid kursusi. 17.–21. jaanuaril oli noortekeskuse noorsootöötajal võimalus osaleda kahe Elva noorega (osalejate arv oli piiratud, Eestist sai osaleda 15 inimest) Vilniuses koolitusel Keep it REAL!, mille eesmärk oli anda noortevahetuse korraldajatele teadmisi järgmistel teemadel: mida tähendab võrdne partnerlussuhe, mida tähendab mitteformaalne õppimine ja millised on mitteformaalsed õpimeetodid, kuidas anda edasi kultuuridevahelist õpet, kuidas taotleda ja täita noortepassi ning kuidas tagada noorte osalemine. Õppepäevad olid intensiivsed, kavva mahtus ka üks õhtune ekskursioon Vilniuse vanalinnas. Osalejad ööbisid väga hea asukohaga hotellis ning osalejate arvates sai süüa väga hästi. Töökeel oli inglise keel. Koolitusel osales lisaks eestlastele 15 leedu noort. Koolituse korraldasid Euroopa Noored Eesti ja Leedu büroo.
Mirja Jõgi
Elva Avatud Noortekeskus
Natuke elamustest!
Kerli Mark, 13aastane. Olin väga üllatunud ja põnevil, kui sain teada võimalusest osaleda Vilniuses koolitusel. Natuke oli hirm ka, et kas kursus on põnev ja kas saan inglise keelega hakkama. Minu hirmud said õnneks juba saabumise õhtul eemale peletatud. Korraldajad tegid tutvumisõhtuga meeleolu väga heaks. Läksin Vilniusesse mõttega praktiseerida inglise keelt ning saada teada, kuidas korraldada ise noortevahetust ja sündmusi. Esimesel kahel päeval olin natuke vaoshoitud, kuid mul on hea meel, et muutusin üha julgemaks ja avatumaks. Sellelt kolmelt päevalt sain palju, nt tean nüüd, mis vahe on mitteformaalsel ja formaalsel õppimisel, millised probleemid võivad tekkida, kui korraldada noortevahetust noortega. Õppisin inglise keeles uusi sõnu. Samuti sain häid ideid, mida Eestis laagritesse töötubade korraldamiseks kaasa võtta ja teiste noortega jagada. Jäin väga rahule. Inimesed olid toredad ja abivalmid.
Marete Hüdse, 17aastane. Vilniusesse minek ei tulnud minu jaoks suure üllatusena. Olin varem ka jälginud rahvusvahelisi koolitusvõimalusi. Vilniusesse läksin eelkõige seoses meid suvel ees ootava noortevahetusega. Koolituspäevad olid intensiivsed ja kohati ka väsitavad, samas andsid palju teadmisi, nt kuidas leida partnereid välisriigist, mida teha siis, kui partner, kellega on lepingki sõlmitud, hüppab viimasel minutil alt, milline on noortevahetuse tegevuskava ülesehitus jpm. Väga hea oli kogeda mitteformaalseid õpimeetodeid, mida saan isegi tulevikus kasutada. Vilnius andis indu võtta ühendust sõbraga Türgist, et uurida võimalust korraldada koos noortevahetust. Soovitan väga kõigile noortele osaleda sellistel üritustel ning olla ise aktiivsed, sest see on väga hea võimalus kohtuda huvitavate inimestega ja saada häid emotsioone. Kusjuures mitteformaalsete meetoditega omandab uusi teadmisi kiiresti, samuti annavad sellised kogemused juurde enesekindlust ning julgust suhelda võõraste inimestega. Noortevahetus avardab silmaringi ning praktiliselt ei maksa midagi. Noor peab vaid tahtma ja olema aktiivne.