Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Avastades Rumeeniat

Osalesin novembris Rumeenias treeningkursusel “Lets get it started”. Projekti asukoht tundus esialgu natukene hirmutavana: millegipärast ei ole ma Eestis elades Rumeeniast just väga palju kuulnud ning üldlevinud arusaamade alusel on tegemist on väga vaese riigiga, kus elab palju-palju mustlaseid.

Rumeeniasse minek tundus seetõttu ka väga põnev, sest tahtsin kohapeal ise oma silmaga näha sealses riigis valitsevat olukorda. Meie peatumispaigaks oli linn nimega Baia Mare, mis on eestlase jaoks pigem üsna suur linn, aga kohalike jaoks väike 123 000 inimesega linnake. Loomulikult jäid minule kui tasaselt maalt pärit eestlasele eelkõige silma nende suurepärane loodus, kus ümberringi oli palju mägesid ja rohelust.

Kohapeal ringi vaadates jättis linn väga hea mulje ning mingit sügavat vaesust küll kusagilt silma ei paistnud – vastupidi, linn oli armas ja puhas ning taamal paistvad mäed tegid kogupildi veel kaunimaks. Huvitaval kombel ei jäänud ka väga palju mustlaseid silma: neid oli küll siin ja seal, aga ei midagi eriskummalist. Kohalikega sel teemal vesteldes tuli välja, et nad on üsna kurvad, et maailmas teatakse neid eelkõige mustlaste järgi ning seda pigem negatiivses mõttes. Kohalikud ise oli hoopis väga uhked oma kaunite paikade ning samuti ilusa looduse üle, mida soovitakse aina rohkem eksponeerida.

Üks huvitav ja häiriv asi, mis igal pool kaasas käis, oli minu jaoks nende meeletu suitsetamine. Suitsetamine on siiani lubatud siseruumides ja seda nii restoranis, kohvikus ja kus iganes pähe tuleb. Ausalt öeldes tekitas see mitu korda küsimus, et kuidas elavad siin inimesed, kes ise ei suitseta ning peavad siiski pidevas suitsupilves viibima. Ka sellest teemast jõudsin kohalikega rääkida ning sain teada, et vaikselt liigutakse suitsetamise keelustamise poole, ent nagu ikka, võtab iga asi aega.

Samuti oli huvitav jälgida sündmusi, mida tõi kaasa vahetult enne meie saabumist toimunud õnnetus, kus Rumeenia pealinnas Bukarestis sai ööklubis surma mitu inimest ning mitmed said vigastada. Tegemist oli ebaõnnestunud kontserdiga, mille käigus toimus tulekahju ning inimesed ei pääsenud klubist õigeaegselt välja. Antud õnnetus tõstatas mitmeid teemasid Rumeenia kohalike seas ja toimusid ka protestiavaldused. Protesteeriti nii korruptsiooni vastu kui ka selle vastu, et Rumeenias on oluliselt rohkem kirikuid kui haiglaid.

Religioon on Rumeenias väga olulisel kohal ning seda oli tunda ka Baia Mares. Nende arvates väikeses linnas oli esindatud vähemalt 5 erineva religiooni kirikud. Rumeenlased leiavad, et tegemist on üsna probleemse teemaga, mis seob omavahel religiooni ja korruptsiooni. Viimane on kohalike meelest üks nende riigi suurimaid probleeme.

Kokkuvõttes jättis Rumeenia mulle hea mulje ja ma ei kõhkleks soovitada seda riiki reisisihtkohana oma sõpradele. Riik on ilus ja kaunist loodust on palju. Loomulikult on lisaks headele külgedele sealses riigis ka mõned pahupooled, aga see on kindlasti igal pool nõnda. Kohalikega vesteldes sain tihti tõmmata mitmeid paralleele ka oma enda kodumaaga. Ka nendel on näiteks probleeme sellega, et noortel on raske tööd leida ning samuti on raskusi vähemuste edukal riiki integreerumisel. Rumeenia võib küll tunduda esialgu meist kauge ja võõras, aga seal oldud aja jooksul kogesin, et lisaks mitmetele erinevustele on meil ka nii mõnedki sarnasused.

Keir Tetsmann