Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

EVS vabatahtlike lood: luutsinapäeva ennustus

Autor: Orsolya Jancsovics

Minu Euroopa vabatahtliku teenistuse seiklus sai alguse 17-aastaselt väikses Põhja-Eesti külas nimega Maidla. Tõenäoliselt olin ma sel hetkel üks kõige noorematest vabatahtlikest Euroopas, kes võttis riski reisida üksi täiesti võõrasse paika ja alustada seal iseseisvat elu.

lucyMaidlas on väike aga võrratu kogukond põhikooli, lastaia ja noorteskekusega. Tasapidi õppisin seal armastama lastega tegelemist ja kultuuriürituse korraldamist. Üks neist sündmustest oli luutsinapäev (St. Lucy’s Day) , mis on Ungari traditsioonide kohaselt seotud ebausuga – teiste seas uskumus nõia kohta, kes ennustab tulevast abikaasat.

Orsolya 2Kuna lastele meeldivad erakordsed üritused ja kostüümid väga, siis leidsin, et see on hea võimalus riietada end nõiaks ja vanu traditsioone “uues kuues” läbi mängida. Kuigi kõik rõõmustasid minu ebatüüpiliselt sünge ja kammimata välimuse üle, siis pidi õhtu naelaks saama siiski abikaasa ennustamine.

Idee oli küpsetada väiksed kartulipallid ja panna nende sisse poiste ja tüdrukute nimed. Lapsed ise tegid selle jaoks nimekirjad valmis ning poistenimedega kartulipallid küpsetasime ühes ja tüdukunimedega pallid teises potis. Lõpuks sai igaüks ühe palli koos tulevase abikaasa nimega, mille nad suure kiirusega avasid. Pärast olid kõik loomulikult väga uudishimulikud, mis teised said, narritasid üksteist ja  lõkerdasid lõputult.

Rohkem kui 30 külastajat aitasid mind küpsetamise ja filmimisega ning osalesid aktiivselt programmis. Väiksemad lapsed tembutasid nõiaga: peitsid mu luua ära ja tahtsid, et ajaksin neid taga nagu “kuri nõid” ikka. Nad nautisid seda nii väga, et palusid, et Lucy tuleks teinegi kord tagasi. Mäletan, et tollel kevadel tulin veel mitmel korral sama kostüümiga neid kollitama.

Orsolya Jancsovics on Ungarist pärit EVS vabatahtlik, kes tegutses Maidla noortekeskuses aastatel 2013-2014.