Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Itaalia vabatahtliku teenistusaasta Tartus päädib fotonäituse avamisega

Aasta Eestis pakkus elamusi saunast kokkamiseni. Tartus Lille majas Euroopa vabatahtliku teenistuse raames töötav Daria Mangione sõidab peagi tagasi oma kodumaale Itaaliasse. Muljeterohke aasta lõpetab neiu täna avatava fotonäitusega.

Milanost pärit Daria Mangione (26) alustas vabatahtlikku teenistust eelmise aasta 1. septembril.

Esimest korda külastas ta Eestit aga 2009. aastal. Nimelt uuris neiu oma õpetajalt, milline oleks parim paik, kuhu vahetusõpilaseks minna. Kindel vastus «Eesti» tõigi toona neiu semestriks Tartu ülikooli keeli ja kirjandust tudeerima.

Nagu välisõpilaste puhul juba tavaks saanud, ei teadnud ka Mangione siia tulles Eesti kohta muud kui nimetada pealinna ning kuulumist Balti riikide hulka.

Semestri jooksul saadud muljed olid niivõrd head, et eelmisel aastal leidis Mangione võimaluse taas Tartusse tulla. Aasta jooksul on ta Lille maja noortetoas organiseerinud mitmeid üritusi, mänginud lastega, teinud kunstiprojekte ning eest vedanud koka- ja meisterdamisklubi. Lisaks õpetas ta itaalia keelt.

Iseseisvad lapsed

Mangione ütles, et suurim erinevus itaallaste ja eestlaste vahel on avatus. Itaallastega olevat lihtsam jutu peale saada, ent kui eestlase usaldus juba võita, siis see sõprus jääb suure tõenäosusega ka pikemaks ajaks kestma. Lisaks arvas ta, et itaalia lapsevanemad kaitsevad oma võsukesi tihti liiga palju ega anna neile ruumi katsetamiseks.

Kui Mangione Lille majas lastele kokaklubi korraldas, siis kartis ta alguses enda sõnul kõikvõimalikke õnnetusi. Neiu naeris, et esimestel kordadel muretses ta üleliia nii laste käes olevate teravate nugade kui ka kuuma vee pärast. Aeg õpetas aga lapsi usaldama ning asju kergemalt võtma.

Eestis köidab neiut enim siinne loodus ning seal viibimine ongi tema lemmiktegevus. Lisaks meenutas ta vahvaimate kogemustena võimalust sõita traktoriga ning hüpata külmal talvepäeval saunast järve. Oma töös väärtustas Mangione enim vahetuid kohtumisi eesti perede ja noortega, kes aitasid anda ülevaatlikku pilti kultuurist.

Pildid täis loomingulisust

Mangione naudib fotode tegemist ning selle lembus viis ta ideele korraldada ka lastele vastav üritus.

Suvises Tartu-Mummassaare laagris korraldas ta fotomaratoni, mille kümmet parimat tööd saab septembri jooksul Lille majas näha.

Laagris pidid lasterühmad tegema iga päev foto etteantud teemal, mis jättis neile siiski ka palju loomingulist vabadust, rääkis Mangione. Näiteks olid teemadeks «Unistused» ja «Loodus».

Eesti keele kohta muheles Mangione, et see on mõistetav, aga mitte räägitav. Neiu lemmiksõna on liblikas – selle kõla olevat väga ilus. Et keel selgeks saada, on vabatahtliku kindel soov ka pärast teenistust kunagi siia naasta.

Küsimusele, mida ta Itaalias tagasi olles tegema hakkab, vastaski neiu rõõmsalt, et otsima viise Eestisse tagasitulekuks.

Kas teate?

Noorte fotonäitus

• Juhendaja Daria Mangione.
• Avamine täna kell 16 Lille maja trepigaleriis.
• Jääb avatuks septembri lõpuni.

Allikas: Tartu Postimees
Autor: Madle Timm