Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kogemus vabatahtlikuna Islandil: neli tiiru imelisele saarele peale

Euroopa Vabatahtlik teenistus viis mind üheksaks kuuks Islandile. Mõtlen tihti, kust sai alguse mõte minna just Islandile, kuid ühest vastust ma leida ei oska. See mõte puges ühel hetkel hinge ning tundsin, et pean seda järgima. Teadsin enne Islandile minemist selle imekauni riigi ja Euroopa väikerahva kohta väga vähe ning seetõttu oli minu Islandil olemise aeg täis palju üllatusi. Mäletan, et nägin paar aastat tagasi dokumentaalfilmi Islandi majandusest, kuhu oli sekka põimitud imekauneid kaadrid selle riigi fantastilisest loodusest. Minu kõrvu jäi korduma ühe filmis nähtud Islandi talumehe mõte, et hoolimata eluaegsest võlakoormusest, mida tal kanda tuleb, on majanduslangus parim, mis islandi rahvaga on juhtunud. See mõte kõlas nii ilusalt ja elutervelt meid ümbritsevas argises tarbimisühiskonnas, et tundsin vajadust avastada seda kaunist maad ja omapärast kultuuri.

Töötasin vabatahtlikuna mittetulundusühingus, mis korraldab rahvusvahelisi keskkonna ja kultuuriteemalisi töölaagreid ning kuhu tulevad kokku eri vanuses ja mitmetelt elualadelt vabatahtlikud üle maailma. Laagrid toimuvad erinevates Islandi paikades ning kestavad kaks nädalat. Minu roll neis laagrites oli olla grupijuht (team leader). Grupijuhte on ühes laagris tavaliselt üks või kaks. Mul õnnetus omandada laagrijuhi kogemus nii üksinda kui ka koos teiste juhtidega. Grupijuhina koostasin laagri tegevuskava, viisin läbi grupidünaamika harjutusi ja ekskursioone Islandi kaunitesse paikadesse, koostasin söögivalmistamis- ning koristustoimkonnad, planeerisin laagri eelarvet ja ostsin toitu kogu grupile kaheks nädalaks, korraldasin kultuuriõhtuid, jagasin oma vabatahtlikele tööülesandeid ning töötasin grupis samadel tingimustel kui teised vabatahtlikud. Grupijuht peab alati olema teistest vabatahtlikest üks samm ees, jälgima grupi meeleolu, lahendama vabatahtlike probleeme, oskama vastata Islandi kohta esitatavatele küsimustele ning olema heaks sõbraks ja mõnusaks kaaslaseks grupiliikmetele. See on töö, mis eeldab entusiasmi, rõõmsameelsust, väsimatust, paindlikkust, julgust ja avatust väljakutsetele.

Mõtlen sellele, milline olin oma esimese laagri alguses ja kui palju ma arenesin üheksa läbiviidud laagri jooksul ning tõden, et seda kõike on sõnadega raske edasi anda. Kohtusin oma laagrites fanastiliste ja inspireerivate inimestega, kellest paljudega tahan kindlasti tulevikus kohtuda. Iga päev kahenädalastes laagrites oli väga intensiivne, meeldejääv, täis suhtlemist ning teiste kultuuride kohta õppimist. Mulle sattus palju häid gruppe, kellelt sain hulgaliselt energiat. Mõni laagripäev oli nii tegevusrohke, et päeva lõpus vajusin üliväsinult voodisse, kuid hea energiaga grupid kannustasid mind hommikul taas reipalt ja rõõmsalt tõusma.

Loe Islandil Euroopa Vabatahtliku teenistuse projektis käinud Kadri lugu edasi INVOLVED koduleheküljelt.

 

Kadri saatvaks organisatsiooniks oli INVOLVED mtü. Kui ka Sina soovid Islandile minna, võta julgelt ühendust info@involved.ee

Projekti on rahaliselt toetanud Euroopa Komisjon. Publikatsiooni sisu peegeldab autori seisukohti ja Euroopa Komisjon ei ole vastutav selles sisalduva informatsiooni kasutamise eest.