Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kristian: “Eelkõige kasvas sedasi üksi reisides mu väärtus iseenda silmis.”

Mitte ühegi pildi või tekstiga pole võimalik edasi anda, mis tunne on süüa šokolaadisaiakest ja juua kohvi Pariisis Eiffeli torni all, külastada Itaalia kõige ilusamaid järvesid, sõita ratastega läbi Viini, vaadata küngastelt üle terve Monaco, Oslo ja Nitsa linnade ning sõita rongiga üle Alpide mööda maailma muinasjutuliseimat raudteed. Kõike seda ühe reisi jooksul. Need on kogemused ja elamused, mis tagasi mõeldes toovad kananaha ihule.

Minu üks suur võit on see, et mul on mitmeid peretuttavaid ja sugulasi laiali üle Euroopa, keda sain järjest külastada. Sellega hoidsin kokku majutuskulusid ja ka muid jooksvaid reisikulusid – kohalik “giid” ikka oskab soovitada kuhu minna, mida teha, kus süüa jne. Siiski võin garanteerida, et üks-ühele tutvuste puudumine ei ole mingi takistus reisimiseks. Eriti Eestis, kus kõik on kõigile naabrid, on välismaised sõbrad vaid mõne käepigistuse kaugusel. Lisaks on noortele loodud palju erinevaid võimalusi ja soodsalt Euroopas reisimiseks. Kõik on loodud võimalikult ligipääsetavaks ja inimesesõbralikuks.

 

Reisimine toimus eelkõige rongidega. Väga üllatav oli rongide teistsugune “staatus”. Samal ajal kui me viimases idabloki äralõigatud kvartalis vaidleme, kas porgandil on vajalik rattapilet, toimub Euroopas kõrgetasemeline terviklik trantspordisüsteem. Rong sarnaneb vähem bussi ja rohkem lennukiga, säilitades samas väga head liikumismugavust, kiirust ja loodussäästlikkust.

Kui kunagi on mul olnud lootust end piinanud reisipisikust lahti saada, siis nüüd on see täielikult välistatud. Kui tavaliselt lennatakse ühte riiki mõneks ajaks puhkama või turismireisile ja käiakse ringi väga piiratud hulgal lähiümbruses, siis kolm nädalat läbi Euroopa sõitmist annab justkui teatud suure pildi. Võimalus näha paljusid kohti ja valida, kuhu võibolla tulevikus tagasi minna ja milliseid kohti vältida. Ülevaade kultuurilistest iseärasustest ja elukvaliteedist piirkondades, mille vahe on vaid mõned kilomeetrid, loob konteksti ja võrdluskoha mu enda senisele maailmakogemusele. Eelkõige kasvas sedasi üksi reisides mu väärtus iseenda silmis. Tunnen, et olen kõigeks võimeline!

Minu teekond: Austria (Viin, Salzburg) – Šveits (Zürich, Chur) – Itaalia (Milano, Maggiore, Como) – Monaco – Prantsusmaa (Nice, Pariis) – Belgia (Brüssel) – Holland (Amsterdam) – Saksamaa (Hamburg) – Taani (Kopenhaagen) – Norra (Oslo).